پایگاه خبری صبح قزوین

آخرین اخبار استان قزوین

شهروندان قزوینی: هزینه تعیین‌شده کارشناسان قضایی پاسخگوی تعمیر ساختمان‌ها نیست/ مدیرکل مدیریت بحران: اداره بیمه مسئول پرداخت باقی‌مانده هزینه‌هاست
کد خبر: ۳۳۷۲۰۷ تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۶/۵ ساعت: ۱۳:۳۰ ↗ لینک کوتاه

پیگیری صبح قزوین از مشکلات محله محمدیه؛

شهروندان قزوینی: هزینه تعیین‌شده کارشناسان قضایی پاسخگوی تعمیر ساختمان‌ها نیست/ مدیرکل مدیریت بحران: اداره بیمه مسئول پرداخت باقی‌مانده هزینه‌هاست

ساکنان ساختمان تخریب شده گفتند: ساختمان‌های تخریب شده مقاومت خود را از دست داده و واحدهای مسکونی به علت ترک‌ها و فرونشست‌ها قابلیت فروش را ندارند و تنها زمین ساختمان قابل فروش است که هزینه‌ی آن نمی‌تواند مبلغ تامین منزل جدید را فراهم کند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی صبح قزوین؛ روز سه شنبه سوم مهرماه سال گذشته بود که قسمتی از خیابان محمدیه شهر قزوین به دلیل شکستگی لوله آب فرونشست کرد که در جریان این حادثه به سه ساختمان مسکونی خسارت وارد شد.

کارشناسان اداراه‌ی آب و فاضلاب و شهرداری مبلغی را برای بازسازی این ساختنمان درنظر گرفتند و بعد از مدتی کارشناسان دیگر با بررسی ساختمان هزینه‌ی کمتری برای بازسازی درنظر گرفتند، اما مشکل بزرگی که همچنان این ساختمان را در معرض خطر قرار می‌دهد تخریب مجدد ساختمان و عدم دریافت هزینه‌ی بازسازی با وجود افزایش نرخ تجهیزات است.

شهروندان قزوینی ساکن در این منطقه طی تماس با پایگاه خبری صبح قزوین نارضایتی خود را از رای صادر شده و روند پیگیری مشکلات خود از سوی مراجع قضایی اعلام کردند.

ساکنان ساختمان تخریب شده‌ی کوچه محمدیه در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی صبح قزوین؛ درباره‌ی تخریب بیشتر این ساختمان اظهار کردند: مهرماه 97 این ساختمان براساس ترکیدن لوله‌ی فاضلاب شهری که از زیر این ساختمان می‌گذشت دچار نشست و ریزش شد.

این ساکنین اضافه کردند: لوله‌ی شهری که حدود سه ماه دچار ترکیدگی شده‌ بود بعد از مدتی دچار نشست و ریزش شد از سوی دیگر حیاط خانه دچار آبگرفتگی شد و با لرزشی که در ساختمان رخ داد قسمتی از کوچه فرو رفت.

این معترضین اذعان کردند: در طی این سه ماه مسئولین برای پیگیری آمدند اما نتیجه‌ای حاصل نشد و بعد از فرورفتگی کوچه عده‌ای از نیروهای شهرداری با آهک فرو رفتگی را پر کردند.

ساکنین کوچه محمدیه عنوان کردند: ابتدا سه کارشناس برای بررسی ساختمان حاضر شدند و مبلغ 78میلیون را برای خسارات این ساختمان درنظر گرفتند و بعد از گذشت حدود دوماه که ساختمان دچار تخریب بیشتری شد پنج کارشناس برای بررسی حاضر شدند و مبلغ 30میلیون را برای بازسازی این ساختمان درنظر گرفتند.

این ساکنین ابراز کردند: طی 11ماه که از مسئله نشست و ریزش ساختمان می‌گذرد ساختمان دچار تخریب بیشتریشده و بیشتر ابزار ساختمان مانند شیرآلات، درب، آبگرمکن و موتور کولر به سرقت رفته‌است و ساکنین این ساختمان محل سکونت خود را ترک کرده‌اند و محلی برای سکونت ندارند.

معترضان گفتند: هزینه‌ای که توسط پنج کارشناس تعیین شده پاسخگوی تخریب‌های این ساختمان نیست و حق اعتراض از ساکنین گرفته شده و تا به حال مبلغی برای بازسازی ساختمان دریافت نشده‌است.

ساکنان ساختمان تخریب شده ادامه دادند: ساختمان تخریب شده مقاومت خود را از دست داده و واحدهای مسکونی به علت ترک‌ها و فرونشست‌ها قابلیت فروش را ندارند و تنها زمین ساختمان قابل فروش است که هزینه‌ی آن نمی‌تواند مبلغ تامین منزل جدید را فراهم کند.

قدرت‌اله مهدیخانی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی صبح قزوین؛ درباره‌ی مشکلات کوچه‌ی محمدیه اظهار کرد: کارشناسان اداره‌ی آب و فاضلاب و شهرداری مسئله‌ی ساختمان را مورد بررسی قرار داده‌اند و مبلغی را برای تعمیرات ساختمان در نظر گرفته‌اند.

وی افزود: علاوه بر پیگیری کارشناسان مسئله‌ی اسکان اضطراری برای ساکنین این ساختمان تعریف شد و مورد بررسی قرار گرفت.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری قزوین در این باره اذعان کرد: اداراتی مانند آب و فاضلاب و شهرداری تحت نظر شرکت بیمه هستند که درصدی از مبلغ عنوان شده توسط کارشناسان را بیمه تامین می‌کند و دلیل اینکه کارشناسان آب و فاضلاب هزینه‌ی کمتری نسبت به کارشناسان قبلی تعیین کرده‌اند واگذاری هزینه‌ی باقی مانده به شرکت بیمه است.

این مسئول ابراز کرد: کلیه‌ی ساختمان‌های استان قزوین تحت نظر شرکت بیمه هستند و اگر شرکتی مانند آب و فاضلاب به تنهایی مبلغ مذکور را پرداخت کند در حکم قضایی با مشکل مواجه می‌شود.

وی اذعان کرد: شکایاتی در این زمینه به استانداری انجام شده‌است که نامه‌ی پیگیری و بررسی آن به دست مدیریت بحران نرسیده است که مدیریت بحران استان بعد از دریافت نامه و شکایت ساکنین با تشکیل جلسات برای رفع مشکلات اقدام خواهد کرد.

انتهای پیام/3003

دیدگاه ها