پایگاه خبری صبح قزوین

آخرین اخبار استان قزوین

دعا کردن، بهترین اعمال در روز عرفه است/ توجه و تفکر از گزیده اعمال این روز به شمار می‌رود
کد خبر: ۳۳۶۹۰۳ تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۵/۲۰ ساعت: ۸:۴۰ ↗ لینک کوتاه

مدیر حوزه علمیه خواهران استان قزوین:

دعا کردن، بهترین اعمال در روز عرفه است/ توجه و تفکر از گزیده اعمال این روز به شمار می‌رود

مدیر حوزه علمیه خواهران استان قزوین گفت: بهترین اعمال در روز عرفه دعا است و به قدری به دعا کردن در این روز سفارش شده‌است که اعمال مانند روزه اگر در این روز موجب ایجاد ضعف در دعا شود توصیه می‌شود که انسان در این روز از روزه‌داری اجتناب کند.

حجت الاسلام رضا کاظم‌لو در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگ وهنر صبح قزوین؛ درباره‌ی برکات روز "عرفه" اظهار کرد: عرفه به معنای معرفت و خداشناسی است، اما برای رسیدن به خداشناسی ابتدا باید به خودشناسی رسید و می‌توان معنای این روز را از خودشناسی به خداشناسی دانست.

وی افزود: انسان زمانی می‌تواند خدا را به خوبی بشناسد و به معرفت دست‌یابد که ابتدا خود را شناخته باشد در دعای امام حسین (ع) بخش‌های مختلفی از خودشناسی می‌خوانیم که اجزای فیزیکی بدن انسان را برای تفکر نام می‌برد تا افراد به خود ارجاع کنند و دریابند که از چه نعمت‌هایی برخوردار هستند.

مدیر حوزه علمیه خواهران استان قزوین اذعان کرد: اشاره‌ی دعای امام حسین(ع) در روز عرفه به اعضای بدن موجب می‌شود تا انسان از خود سوال کند که خالق این نعمت‌ها چه کسی است و این سوال انسان را از واژه‌ی خالق جدا و به واژه‌ی مخلوق می‌رساند.

وی درباره‌ی جایگاه صحرای عرفه گفت: صحرای عرفه که هم‌اکنون میعادگاه حاجیان قرارگرفته‌است مکانی مقدسی است که از طبیعت خالص و بدون دخل و تصرف انسان تشکیل شده‌ که امام حسین(ع) در این مکان مقدس به مناجات با خالق خویش پرداخته‌است و چه بسا این مکان همان جایی است که حضرت آدم(ع) و حوا همدیگر را یافتند.

این مسئول ابراز کرد: تعریف صحرای عرفه را می‌توان جایگاهی برای نمایش عظمت خدا بدون دخالت انسان دانست که این مکان باعث می‌شود انسان تنها به قدرت و عظمت خداوند متمرکز شود و در جستجوی رسیدن به معرفت گام بردارد.

دعا عنصر اساسی و به عنوان مغز عبادات شناخته می‌شود

وی گفت: بهترین اعمال در روز عرفه دعا است و به قدری به دعا کردن در این روز سفارش شده‌است که اعمال مانند روزه اگر در این روز موجب ایجاد ضعف در دعا شود توصیه می‌شود که انسان در این روز از روزه‌داری اجتناب کند اما توصیه این روز به دعا دعایی است که همراه با توجه و بیداری باشد دعای که بتواند انسان را از خواب غفلت بیدار کند.

کاظم‌لو بیان کرد: علاوه بر دعا توجه و تفکر از گزیده اعمال این روز به شمار می‌رود، زیرا فکر اسباب بیداری انسان می‌شود و اکتفا کردن به الفاظ دعا موجب بیداری فکر است اما برای آن که فکر به عمل برسد نیاز است تا انسان توجه و تفکر را در ادای الفاظ بجا بیاورد.

مدیر حوزه علمیه خواهران استان قزوین عنوان کرد: دعا عنصر اساسی و به عنوان مغز عبادات شناخته می‌شود و عملی که بدون دعا، تفکر و توجه انجام شود رویش و ارتقایی صورت نمی‌گیرد.

وی ادامه داد: انسان عامل همچون کشاورزی‌ است که از مزیت‌های زمین شخم‌زده تمام و کمال بهره‌مند است، اما چون دانه‌های بدون مغر در زمین خود زراعت کرده‌ به محصول نرسیده‌است و دعا مثال همان دانه‌های با مغزی است که در زمین زراعت عبادت به محصول می‌رسد.

این مسئول تصریح کرد: برکات روز عرفه در عمل اولیه، مهیا شدن مسیر بسوی هدف است مسیری که مبتی به حرکت و عمل باشد. زیرا انسان در طول زندگی خود با مسیرهای حرکتی بسیاری مواجه می‌شود اما هیچ کدام از این مسیرها او را به مقصد نهایی ارجاع نمی‌دهند اما حضور افراد در دعا عرفه و توجه و تفکرشان آن‌ها را یک گام به سوی هدف ترغیب می‌کند.

وی در پایان بیان کرد: فرد حاضر در عرفه با خود تصمیم‌ می‌گیرد که با توجه و تفکر به سوی مقصد حرکت کند و بعد از رسیدن به مقصد به مرحله‌ی مقابله با دشمن با عنوان رنگ جمره دست‌می‌یابد و از عرفه به مشعر و سپس رنگ جمره که عرصه‌ی مقابله با دشمن و پاکسازی درونی‌است راه پیدا می‌کند که زیباست انسان در این روز برای ارتقای سطح کیفی عبادت و رسیدن به مقصد خداشناسی و تقرب از دعا بهرگیرد.
انتهای پیام/3003

دیدگاه ها