پایگاه خبری صبح قزوین

آخرین اخبار استان قزوین

قزوین پیشتاز قهرمانی در رقابت‌های اتومبیل‌رانی است/ مسابقات "سافاری"، یک اردوی خانوادگی
کد خبر: ۳۳۶۵۹۳ تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۵/۲ ساعت: ۹:۱۵ ↗ لینک کوتاه

رئیس هیئت موتورسواری و اتومبیل‌رانی استان درمصاحبه با صبح قزوین:

قزوین پیشتاز قهرمانی در رقابت‌های اتومبیل‌رانی است/ مسابقات "سافاری"، یک اردوی خانوادگی

رئیس هیئت موتورسواری و اتومبیل‌رانی استان قزوین گفت: باتوجه به اینکه سافاری با حضور خانواده‌ها و بصورت اردویی و تفریحی و تلاش هانوادگی برای رسیدن به هدف برگزار می‌شود برگزاری آن به تحکیم خانواده‌ها، کاهش بزه اجتماعی و تخلیه مثبت هیجان کمک می‌کند.

محمدرضا لشکری در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی صبح قزوین اظهار کرد: اقلیم خاص استان و منطقه الموت قزوین را به خواستگاه مسابقات سافاری، ماشین‌های دو دیفرانسیل، موتورسواری و آفرود تبدیل کرده است.

وی ادامه داد: در مسابقات اخیر آفرود که به میزبانی قزوین برگزار شد در چهار کلاس و موتور با قدرت 2500 تا 3500سی سی، 3500 تا 4500سی سی و بالای 4500سی سی، هم استانی‌ها موفق به کسب رتبه‌های قهرمانی شدند.

رئیس هیئت موتورسواری و اتومبیل‌رانی استان قزوین ابراز کرد: در راند اول مسابقات کشوری تورینگ سافاری که در اردیبهشت ماه به میزبانی کاشان و راند دوم که طی روزهای گذشته در قزوین برگزار شد هم استانی‌ها رتبه‌های اول و دوم سطح آماتور و حرفه‌ای را به خود اختصاص دادند.

وی افزود: سال گذشته نیز استان قزوین رتبه نخست چهار راند را به خود اختصاص داد، درواقع مردم استان در تمام مسابقات اتومبیل‌رانی به طور فعالی شرکت می‌کنند و باتوجه به اینکه سافاری با حضور خانواده‌ها و بصورت اردویی و تفریحی برگزار می‌شود، برگزاری آن به تحکیم خانواده‌ها کمک می‌کند.

این مسئول عنوان کرد: سافاری قهرمانی به دلیل پرجاذبه بودن و تلاش خانوادگی برای رسیدن به هدف با استقبال زیاد اقشار مختلف هم استانی‌ها همراه است و فرهیختگان و حتی پزشک جراح نیز در آن شرکت می‌کنند.

مهارت و دقت جایگزین سرعت در مسابقه

وی اذعان کرد: همیشه سایر استان‌ها از میزبانی قزوین برای مسابقات مختلف اتومبیل‌رانی استقبال می‌کنند، دوره‌های قبل مسابقات آفرود با 57 و سافاری با 21خودرو برگزار شد و این میزان با میزبانی قزوین در آفرود به 107خودرو از 21استان و در سافاری به 66خودرو از 11استان افزایش یافت.

لشکری درباره روند برگزاری مسابقات سافاری قهرمانی ابراز کرد: برای شرکت کنندگان در مسابقه کلاس‌های توجیهی و مهارت نقشه خوانی برگزار می‌شود و علی رغم سایر مسابقات سرعت در آن ملاک نیست، بلکه مهارت رانندگی و نقشه خوانی برای رسیدن به اهداف دارای اهمیت است.

وی افزود: مسابقات اتومبیلرانی سافاری در مسیری جنگلی، رودخانه‌ای و یا کویری و به طول 300تا 400کیلومتر و معمولا به طول دو روز برگزار می‌شود و طی آن ایستگاه‌های مختلفی پیش بینی شده که شرکت کنندگان با نقشه خوانی به آن‌ها می‌رسند و داورها آن‌ها را کنترل می‌کنند.

رئیس هیئت موتورسواری و اتومبیل رانی استان قزوین بیان کرد: در مجموع برنامه‌های مفرحی برای شرکت کنندگان تعریف می‌شود، برای راند دوم مسابقات مسیر الموت شرقی و غربی درنظر گرفته شده بود و افراد از معلم کلایه و اوان دیدار کردند.

وی ادامه داد: به دلیل شرایط خاص مسابقه و شب مانی، باید شرکت کنندگان تجهیزات لازم برای کمپ زدن، رختخواب، یخچال کوچک و جعبه کمک‌های اولیه را به همراه داشته باشند که تمام موارد در کلاس توجیهی پیش از مسابقات برای آن‌ها توضیح داده می‌شود.


افراد خوش ذوق شرکت کنندگان در تورینگ سافاری هستند

این مسئول تصریح کرد: برخلاف تصور رایج از مسابقات اتومبیل‌رانی، شرکت کنندگان در سافاری دارای روحیه‌ای لطیف، خوش ذوق و به شدت دوستدار طبیعت هستند و حتی در برخی موارد طی مسابقه زباله‌های موجود در مسیر را نیز جمع آوری می‌کنند.

وی افزود: باتوجه به محیط و مسیر منحصر به فرد و داشتن قالب بوم گردی، این مسابقات به پیست نیاز ندارد و صرفا نیازمند آموزش فنی و نقشه خوانی است؛ چراکه نقشه به شکلی خاص و با علامت‌ها و کروکی تنظیم شده است.

لشکری با اشاره به حمایت‌های مورد نیاز سافاری قهرمانی اذعان کرد: هر رشته‌ای به حمایت‌های خاص خود نیاز دارد و تاکنون مسئولین و ارگان‌های مختلف استانی برای برگزاری این مسابقات به میزبانی قزوین همکاری‌های خوبی داشته‌اند.

وی افزود: برای تامین جوایز، افتتاحیه و اختتامیه و محل برگزاری کلاس‌های توجیهی به حمایت‌ها و هماهنگی‌های بیشتری نیاز است و لازم است مسئولین کمک حال ما باشند.

رئیس هیئت موتورسواری و اتومبیل رانی استان قزوین تاکید کرد: برگزاری مسابقات اتومبیلرانی سافاری به کاهش بزه اجتماعی کمک می‌کند و فرصتی مناسب برای تخلیه انرژی و هیجان افراد و جوانان است.

انتهای پیام/۶۰۰۶

دیدگاه ها