پایگاه خبری صبح قزوین

آخرین اخبار استان قزوین

۵درصد برق کشور را تامین می کنیم/ قزوین در سال ۴ونیم میلیارد ساعت برق مصرف می کند
کد خبر: ۳۳۶۲۷۰ تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۴/۱۴ ساعت: ۱۶:۲۳ ↗ لینک کوتاه

مدیرعامل نیروگاه شهید رجایی استان قزوین:

۵درصد برق کشور را تامین می کنیم/ قزوین در سال ۴ونیم میلیارد ساعت برق مصرف می کند

مدیرعامل نیروگاه شهید رجایی قزوین گفت: نیروگاه شهید رجایی از سال ۶۳ شروع به ساخت کرد و از سال ۷۱ وارد مدار شد و اکنون ۴ونیم تا ۵درصد برق کشور را تامین می‌کند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی صبح قزوین؛ علی فرهور امروز(جمعه) در نشست خبری با اصحاب رسانه که در سالن جلسات نیروگاه شهید رجایی قزوین برگزار شد، با اشاره به قدرت 2هزار و 40 مگاواتی این نیروگاه اظهار کرد: نیروگاه شهید رجایی قزوین سومین نیروگاه در قدرت اسمی در کشور است و آمادگی تولید 13/1 میلیارد کیلووات ساعت در سال را دارد که 12میلیارد کیلووات ساعت در سال را تولید می‌کند.

وی با بیان اینکه استان قزوین 4ونیم میلیارد ساعت در سال مصرف برق دارد، افزود: با توجه به شروع فصل تابستان نیز در این فصل مصرف برق بالا می‌رود به طوری که به بیش از 20هزار مگاوات قدرت نیاز داریم و باید تولید را به 60هزار مگاوات برسانیم.

مدیرعامل نیروگاه شهید رجایی قزوین اذعان کرد: سال گذشته 88درصد سوخت نیروگاه از گاز طبیعی تامین شد و 12درصد دیگر هم از سوخت گازوئیل و مازوت بود؛ در سه ماهه امسال هم 93درصد از سوخت نیروگاه از گاز طبیعی تامین شده است.

این مسئول ادامه داد: اکنون 700نفر به طور مستقیم در نیروگاه مشغول به کار هستند و در زمینه حوادث کار، اخیرا دو نفر از کارکنان بر اثر دیگ بخار دچار مصدومیت شدند.

فرهور تصریح کرد: بحث تعمیرات بیشتر در ایام تعطیل و در فصل پاییز و زمستان انجام می‌گیرد و در ایام تابستان و فصل گرم که معمولا از پانزدهم خرداد آغاز و تا پایان شهریور ادامه دارد نیز راندمان کار ما به علت افزایش مصرف برق، پایین می‌آید.

وی ابراز کرد: از مردم تقضا داریم که بهینه و بر اساس نیاز مصرف کنند، ما تمام سعی خود را می‌کنیم تا با تولید برق، همراه مردم باشیم و امنیت اجتماعی و رفاه را ایجاد کنیم.

مدیرعامل نیروگاه شهید رجایی قزوین بیان کرد: ما بر اساس سیاست‌های کلی نظام حرکت می‌کنیم و سعی داریم با ثبات قیمت‌ها و عدم افزایش در نرخ‌ها نیز آرامش را در جامعه حاکم کنیم و باری را بر دوش مردم اضافه نکنیم.

33هزار نوع قطعه در انبارها نگهداری می شود

این مسئول یادآور شد: تکیه بر توان و تخصص داخلی نیز افزایش راندمان کاری را به دنبال دارد و در این سه سال سعی کردیم که قیمت‌ها ثابت باشد.

وی تصریح کرد: این نیروگاه تابع مقررات ملی دیسپاچینگ است و در نتیجه تولید و استفاده از سوخت هم بر اساس این مقررات انجام می‌گیرد؛ ما امروز وارد جنگ اقتصادی شدیم و دشمن با هدف سنگ اندازی در مسیر توسعه ما نیز نفت را تحریم کرد.

این مسئول اضافه کرد: 33هزار نوع قطعه در انبارها نگهداری می‌شود که سالی 10درصد از قطعات مصرفی را باید بازتولید کنیم؛ 5درصد از قطعات الکتریکی ما وارداتی است که اگر در داخل تولید کنیم به راندمان کار کمک می‌کند.

فرهور با اشاره به قطعی‌های برق استان در سال گذشته گفت: سال گذشته خشکسالی داشتیم و راندمان بسیاری از نیروگاه‌های آبی ما کاهش یافت که عامل اصلی این قطعی‌ها بود اما امسال خوشبختانه ترسالی داریم و فعلا مشکلی در زمینه تولید برق وجود ندارد.

مدیرعامل نیروگاه شهید رجایی قزوین با بیان اینکه تحریم‌ها هم در کاهش تولید برق موثر بوده، تصریح کرد: ما باید سبدی از انواع نیروگاه‌های آبی، بادی، خورشیدی و اتمی را در کشور داشته باشیم.

این مسئول در پایان عنوان کرد: نیروگاه شهید رجایی از سال 63 شروع به ساخت کرد و از سال 71 وارد مدار شد و اکنون 4ونیم تا 5درصد برق کشور را تامین می‌کند.

انتهای پیام/ 1300

دیدگاه ها