پایگاه خبری صبح قزوین

آخرین اخبار استان قزوین

سال گذشته ۳۰۹نفر در تصادفات جاده‌ای قزوین کشته شدند/ وجود ۷۲ نقطه حادثه‌خیز در استان
کد خبر: ۳۳۶۲۴۵ تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۴/۱۲ ساعت: ۱۳:۲۹ ↗ لینک کوتاه

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری: 

سال گذشته ۳۰۹نفر در تصادفات جاده‌ای قزوین کشته شدند/ وجود ۷۲ نقطه حادثه‌خیز در استان

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان قزوین گفت: تصادفات استان قزوین در بهار امسال ۲۱۴ درصد افزایش داشته است که باید با همکاری همه دستگاه های متولی برای کاهش آنها اقدام کرد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی صبح قزوین؛ حجت الاسلام محمد حیدری پیش از ظهر امروز(چهارشنبه) در هفتمین نشست پیشگیری از وقوع تصادفات استان قزوین اظهار کرد: آمار سه ماهه اول سال جاری نشان می‌دهد که هزار و ۹۱۱ فقره پرونده با موضوع ایراد صدمه غیر عمدی بر اثر تصادفات رانندگی در استان ثبت شده که نسبت به سال گذشته با افزایش چشمگیری همراه است.

وی تصریح کرد: هفت هزار و ۶۷۰ فقره پرونده در سال ۹۶، هشت هزار و ۵۳۶ فقره در سال ۹۷ و هزار و ۹۲۳ فقره پرونده در سه ماهه اول امسال با موضوع تصادفات در دستگاه قضائی استان ثبت شده است.

این مسئول به آمار کشته شدگان و مجروحان در تصادفات جاده‌ای پرداخت و گفت: سال گذشته ۳۰۹ تن در تصادفات جاده‌ای استان کشته شدند که از این میان ۲۷۰ فوتی مربوط به تصادفات برون شهری و ۳۹ تن مربوط به تصادفات درون شهری بود.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان قزوین بیان کرد: سال گذشته ۲هزار و ۲۶ تن در تصادفات جاده‌ای استان قزوین مجروح شدند که از این میان هزار و ۲۶۱ تن مربوط به حوادث برون شهری و ۷۶۵ تن مربوط به تصادفات درون شهری بود.

حیدری به وجود ۷۲ نقطه حادثه خیز در استان اشاره کرد و گفت: از این میان ۱۱ نقطه حادثه خیز از اولویت بسیار بالایی برخوردار است و باید سه اقدام آشکارسازی، مرمت و اصلاح و ارتقاء ایمنی این نقاط در دستور کار قرار گیرد.

وی با بیان اینکه تصادفات یکی از عوامل مهم مرگ و میر از میان ۱۰۰ عامل مهم در جهان هستند، افزود: سالانه یک میلیون نفر بر اثر تصادفات در جهان کشته و بیش از ۵۰ میلیون نفر مجروح می‌شوند.

تصادفات در رتبه چهارم و پنجم کشور قرار دارد

این مسئول بیان کرد: در کشورهای در حال توسعه مانند ایران که جاده‌ها و وسایل نقلیه چندان ایمن نیستند، این مقدار تصادفات، آمار بالایی دارند و سوابق ایران نشان داده که ۲۰۰ هزار فقره تصادف در یک سال اتفاق افتاده است.

این مسئول قضائی با تاکید بر اصل پیشگیری به منظور کاهش تلفات جاده‌ای، گفت: بر اساس برنامه ششم توسعه باید درصد تلفات جاده‌ای به نسبت سال‌های گذشته کاهش یابد.

وی به مداخلات انتظامی در تصادفات درون شهری و کاهش تلفات ناشی از حوادث رانندگی اشاره کرد و گفت: کاهش ۱۰ درصدی تصادفات در عامل انسانی، وسیله نقلیه و راه‌ها از مهمترین موضوعاتی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان قزوین اذعان کرد: تصادفات از بین ۱۰عنوان مجرمانه در کشور در رتبه چهارم و پنجم قرار دارد و حجم آنها سبب شده تا ورودی پرونده‌ها به دستگاه قضائی افزایش یابد.

این مقام قضایی استان بیان کرد: معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادگستری در سال جاری 2 برنامه برای پیشگیری از وقوع تصادفات در حال انجام دارد که آسیب های وضعی با تمرکز بر عامل جاده و با هدف کاهش 5 درصدی تصادفات و پیشگیری های امنیتی و انتظامی این برنامه ها هستند.

انتهای پیام/2002

دیدگاه ها