پایگاه خبری صبح قزوین

آخرین اخبار استان قزوین

باغات انگور یک توریسم گردشگری شاخص در کشور است/ وجود ۳۰۰ اثر تاریخی و باستانی در تاکستان
کد خبر: ۳۳۶۰۸۰ تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۴/۴ ساعت: ۸:۳۰ ↗ لینک کوتاه

رئیس میراث فرهنگی تاکستان در مصاحبه با صبح قزوین:

باغات انگور یک توریسم گردشگری شاخص در کشور است/ وجود ۳۰۰ اثر تاریخی و باستانی در تاکستان

رئیس میراث فرهنگی تاکستان از ظرفیت باغات انگور تاکستان به‌عنوان توریسم گردشگری شاخص در کشور یاد کرد.

امیر علیمحمدی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی صبح قزوین با اشاره به آثار تاریخی شهرستان تاکستان اظهار کرد:: شهرستان تاکستان بیش از ۳۰۰ اثر تاریخی را در خود جای داده و شهرستانی است که دارای پتانسیل‌های ویژه در حوزه گردشگری، مذهبی و طبیعی است و بناهایی از تمام سلسله‌های حکومتی در آن وجود دارد.

رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تاکستان ادامه داد: شهرستان تاکستان با ۱۹۸ اثر تاریخی ثبت شده و ۱۰۷ اثر دیگر که در نوبت دریافت شماره ثبت ملی است جایگاه دوم را از نظر تعدد آثار تاریخی در استان به خود اختصاص داده است.

وی عنوان کرد: در عید نوروز امسال و سال‌های گذشته بیشترین بازدیدها از مجموعه باستانی خله کوه، بقعه پیر، قلعه دختر،ساختمان بانک ملی، موزه مردم شناسی، قنات رادکان و گرمابه‌های دوره قاجار صورت گرفته است.

همچنین وی به امامزاده‌های پربازدید چون امامزاده کمال، امامزاده زرلان، امامزاده عبدالله، فضل الله، خندو و امامزاده هفت صندوق اشاره کرد.

علیمحمدی باتوجه به ظرفیت باغات انگور تاکستان از آن به‌عنوان توریسم گردشگری شاخص در کشور یاد کرد.

کمبود تخت هتل و مسافرخانه در شهرستان تاکستان

وی ابراز کرد: در نوروز ۹۸ مجموع بازدید کنندگان از آثار باستانی شهرستان ۴۸۲۰نفر بوده که ۵۰۶نفر از بقعه پیر، ۲۰۰نفر از موزه مردم شناسی و ۷۵۰۰ نفر نیز از بازارچه دائمی صنایع دستی بازدید کردند.

این مسئول به کمبود تخت هتل و مسافرخانه در شهرستان تاکستان اشاره کرد و افزود: بدلیل کمبود جا، تعداد ۳۵۰ نفر از گردشگران در دانشگاه آزاد، ۳۸۰ نفر در مهمانسرای خورشید، ۶۰ نفر در هتل خوشبین، ۱۷۶۳ نفر در اسکان خانه معلم و ۳۰ نفر در هتل بغدادی اسکان یافتند.

رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تاکستان، به پروژه‌های در حال اجرا اشاره کرد و گفت: در سال جدید از مهمترین برنامه‌های مجموعه ما احداث موزه مردم شناسی، بانک سفال و احداث بازارچه دائمی صنایع دستی است.

وی ادامه داد: ساماندهی محوطه خله کوه با اجرای طرح بازآفرینی شهری با همکاری شهرداری و ایجاد کریدور گردشگری بین خله کوه، بقعه پیر و پل صفوی از برنامه‌های دیگر میراث فرهنگی تاکستان است.

علیمحمدی عنوان کرد: با خرید امکانات و تجهیز کارگاه‌ها در تلاشیم هنرهای تزیینی و سنتی را احیا کنیم که با دریافت اعتبار از سازمان‌های مربوطه آموزش صنایع دستی در خیابان عاشورا برگزار می‌شود.

وی بیان کرد: به‌منظور معرفی جاذبه‌های گردشگری شهرستان، اقدام به نصب المان‌هایی با الگوی اسلامی_ ایرانی که برگرفته از اقلیم منطقه است، خواهیم کرد.

رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تاکستان ابراز کرد: اکثر آثار تاریخی شهرستان نیازمند بازسازی و مرمت است و اداره میراث فرهنگی براساس قدمت تاریخی و ارزش فرهنگی، آثار تاریخی را اولویت بندی کرده و به بازسازی، مرمت و حفظ آن می‌پردازد.

وی افزود: بصورت ملموس اعتبارات خاصی برای بناهایی که در معرض آسیب و فرسایش است در نظرگرفته شده که حدود 800 میلیون ریال است.

علیمحمدی میزان اعتبارات تخصیص یافته برای مرمت امامزاده هفت صندوق بالغ بر یک میلیارد ریال و اعتبار ساماندهی محوطه خله کوه که بالغ بر چهار میلیارد ریال بود اشاره کرد.

وی از مهمترین مشکلات توسعه گردشگری به جذب اعتبارات دانست و گفت: لازمه توسعه و پیشرفت کار در حوزه‌های زیرساختی و ایجاد مسافرخانه، هتل‌ها و مرمت آثار تاریخی بدون شک تزریق اعتبار بوده اگر سازمان‌های مربوطه مساعدت ویژه داشته باشند، مطمئنا شاهد فعالیت بی وقفه در مجموعه میراث فرهنگی خواهیم بود.

رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تاکستان عنوان کرد: در حوزه صنایع دستی بیش از ۲۵۰کارت شناسایی در رشته‌های مختلف صنایع دستی، صدور بیش از ۱۰۰ کارت پروانه انفرادی برای صنعتگران و بیمه ۸۰ نفر از شاغلین صنایع دستی توسط این اداره انجام گرفته است.

وی ادامه داد: بمنظور فروش و تبلیغات صنایع دستی هنرمندان برنامه‌هایی چون شرکت در نمایشگاه‌های استانی و کشوری، برگزاری بازارچه دائمی صنایع دستی توسط اداره میراث فرهنگی انجام شد.

این مسئول اعلام کرد: هنرمندان ما موفق به دریافت نشان مرغوبیت در رشته قفل سازی و ثبت دو رشته بومی و منطقه ای(قفل سازی و سبد کلش بافی) در فهرست آثار ملی شدند.

علیمحمدی با تاکید بر شرایط مطلوب گردشگری در شهرستان گفت: با جذب سرمایه گذار بمنظور توسعه اماکن اقامتی، پذیرایی، ورزشی و تفریحی، مرمت بناها شهرستان برای بازدید گردشگران می‌توان پتانسیل گردشگری را ارتقا بخشید.

وی در پایان اذعان کرد: با تشویق تاکستانی‌های مقیم مرکز و خارج از کشور برای تبلیغ فرهنگ و آثارتاریخی خودشان نیز می‌توان تعداد گردشگران در شهرستان را افزایش داد.

انتهای پیام/3000

دیدگاه ها