پایگاه خبری صبح قزوین

آخرین اخبار استان قزوین

بازارچه صنایع دستی سعدالسلطنه قزوین ظرفیت جهانی‌شدن را داراست
کد خبر: ۳۳۵۸۵۳ تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۳/۲۲ ساعت: ۱۲:۲۵ ↗ لینک کوتاه

رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی:

بازارچه صنایع دستی سعدالسلطنه قزوین ظرفیت جهانی‌شدن را داراست

رئیس آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی گفت: کاروانسرای سعدالسلطنه قزوین از بهترین مکان‌ها برای نمایش هنرهای دستی ایران بوده و می تواند ثبت جهانی شود.

به گزارش خبرنگار فرهنگ و هنر صبح قزوین؛ غاده حجاوی قدومی، رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی امروز(چهارشنبه) با استاندار قزوین دیدار و گفتگو کرد. در این دیدار که علی فرخزاد معاون عمرانی استانداری قزوین، علیرضا خزائلی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان و میریان مسئول دفتر نمایندگی وزارت خارجه در استان نیز حضور داشتند و در خصوص ظرفیت‌های مجموعه بازار تاریخی سعدالسلطنه برای ثبت جهانی گفتگو شد.

غاده حجاوی در این دیدار ابراز کرد: آنچه در استان قزوین و در مجموعه بازار سعدالسلطنه دیدم بسیار جذاب و ارزشمند بود که می تواند برای بسیاری از مردم دنیا هم جالب باشد.

وی بیان کرد: در این بازار به نوعی ورک شاپ‌های متفاوت وجود داشت که بیانگر فرهنگ و سنن ایرانی است و از همه مهمتر رفت و آمد مردم در مراکز عرضه صنایع دستی بود که شور و شوق زیادی را در محل ایجاد کرده و جانی مضاعف به این فضا بخشیده بود.

رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی یادآورشد: بازارچه صنایع دستی قزوین روح مردمی دارد و نه تنها یک بازارچه بلکه مرکز تجمع و گفتگوی مردم و یک مکان اجتماعی ارزشمند است که اگر تکمیل شود اثر بی نظیری میشود.

این مسئول اضافه کرد: انتظار می‌رود با حمایت دولت این مجموعه بسرعت تکمیل شود و اگر برخی الحاقات در آن دیده شود این مکان می تواند به عنوان یک بازارچه صنایع دستی ثبت جهانی شود.

وی گفت: در این مجموعه می توان آموزش های تخصصی داد و فضای آن بسیار تاثیرگذار است و به آموزش ها کمک می کند و بسیار علاقمند هستم در تکمیل و بهره برداری نهایی از این مجموعه بار دیگر در ایران باشم.

حجاوی تصریح کرد: به مسئولان استان قزوین برای داشتن چنین مجموعه زیبایی تبریک می گویم و اعلام می کنم اگر این بازارچه صنایع دستی کامل شود نمونه بی نظیری خواهد شد که می تواند میزبان برگزاری فستیوال جهانی صنایع دستی باشد.

وی اضافه کرد: تنها مجموعه قابل توجه بازارچه صنایع دستی در ازبکستان و بخارا وجود دارد که میزبان فستیوال جاده ابریشم است اما این مجموعه ظرفیت‌های بهتری دارد.

رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی بیان کرد: در این مجموعه پیشنهاد می‌شود موزه ای برای اشیای قدیمی ایجاد شود و در کنار عرضه محصولات سنتی و صنایع دستی برای صادرات هم فکر کرد.

وی گفت: همچنین ایجاد دانشکده مهارتی صنایع دستی در بازارچه سعدالسلطنه از دیگر پیشنهاداتی است که می‌تواند به کامل شدن این مجموعه زیبا کمک کند.

وجود بزرگترین کاروانسرای سرپوشیده شهری کشور در قزوین

در ادامه این نشست عبدالمحمد زاهدی ابراز کرد: تنوع صنایع دستی قزوین نشانگر حضور و سکونت اقوام و فرهنگ‌های مختلف در این شهر و استان است، این شهر برای بیش از ۵۰ سال در دوره صفویه پایتخت ایران بوده است.

استاندار قزوین در ادامه با اشاره به اهمیت صنایع دستی، گفت: باید برای حفظ و رونق هنرهای دستی برنامه مناسبی نیز برای فروش و عرضه آنها داشته باشیم وگرنه در این خصوص به موفقیت دست نمی‌یابیم.

وی با اشاره به تجمیع واحدهای فروش صنایع دستی قزوین در کاروانسرای سعدالسلطنه، عنوان کرد: اراده دولت بر این است تا با تکمیل طرح ساماندهی و بهسازی و مرمت این کاروانسرا این فضا که به مرکز ساخت و عرضه هنرهای دستی تبدیل شده بیش از پیش برای توسعه گردشگری و رونق صنایع دستی مورد استفاده قرار دهد.

این مسئول با اشاره وجود کاروانسرای سعدالسلطنه به عنوان بزرگترین کاروانسرای سرپوشیده شهری کشور در قزوین اذعان کرد: این فضا در گذشته‌های تاریخی قلب تجاری قزوین بوده و امروزه نیز با ساماندهی و بهسازی به بازار صنایع دستی قزوین تبدیل شده است.

استاندار قزوین گفت: کاروانسرای سعدالسلطنه با توجه به قدمت تاریخی و واقع شدن در مرکز قزوین ار بهترین مکان‌ها در ایران برای نمایش و عرضه صنایع دستی است.

وی با اشاره به تعیین هفته‌ای به نام قزوین و برگزاری برنامه های فرهنگی در این ایام با کمک شهرداری و میراث فرهنگی، اذعان کرد: این هفته کلکسیونی از برنامه‌های فرهنگی است که دردر کنار خود می‌تواند صنایع دستی را به مردم معرفی و عرضه کند.

انتهای پیام/2002

دیدگاه ها