پایگاه خبری صبح قزوین

آخرین اخبار استان قزوین

سامانه سیار "اهدای خون" راه‌اندازی می‌شود/ نیاز ۱۰۰درصدی به خون را در استان تامین کرده‌ایم
کد خبر: ۳۳۵۸۰۵ تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۳/۲۰ ساعت: ۱۱:۲۳ ↗ لینک کوتاه

مدیرکل انتقال خون استان قزوین:

سامانه سیار "اهدای خون" راه‌اندازی می‌شود/ نیاز ۱۰۰درصدی به خون را در استان تامین کرده‌ایم

مدیرکل انتقال خون استان قزوین گفت: به منظور فراهم کردن شرایط مناسب برای اهدای خون همه مردم استان، سامانه سیار خونگیری به زودی به بهره‌برداری می‌رسد و این سامانه دارای تمامی امکانات لازم برای اهدای خون است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی صبح قزوین؛ مهدی اکبری در نشست خبری که پیش از ظهر امروز(دوشنبه) به مناسبت روز جهانی اهداکنندگان خون در اداره کل انتقال خون قزوین برگزار شد؛ اظهار کرد: امروزه یکی از مهم‌ترین نیازهای مراکز بهداشتی و درمانی در سطح جهان وجود مراکز انتقال خون است که بتواند با تهیه حداکثری فراورده‌های خونی مورد نیاز مراکز درمانی به طیف گسترده بیماران نیازمند به این فراورده‌ها کمک کند.

وی افزود: هرساله فرآورده‌های خون زیادی در سطح جهان تولید می‌شود؛ چراکه برخی بیماران همچون بیماران تالاسمی و هموفیلی به صورت مداوم نیاز به دریافت فرآورده‌های خونی خاص دارند، اما بیمارانی هم به صورت مقطعی ممکن است نیازمند به فراورده‌های خونی شوند همچون مصدومان سوانح جاده‌ای، نوزادان نارس مبتلا به زردی و همچنین در کلیه اعمال جراحی.

بیش از 60درصد اهداکنندگان، اهداکننده‌ی مستمر هستند

مدیرکل انتقال خون استان قزوین تصریح کرد: براساس آمار جهانی تقریبا یک سوم افراد در طول حیاتشان ممکن است به فرآورده‌های خونی نیاز پیدا کنند؛ طبق آمار سازمان بهداشت جهانی در سال 2015 بیش از 177 میلیون مورد اهدای خون در جهان انجام شده است.

وی با بیان اینکه میزان اهدای خون با سطح زندگی مردم دنیا نسبت مستقیمی دارد؛ گفت: یکی از شاخص‌های اهدای خون درصد اهدا به ازای جمعیت کشور است که خوشبختانه این شاخص در کشور ما 25 در هزار بوده و نسبت به بسیاری از کشورهای منطقه عدد مطلوبی است.

اکبری عنوان کرد: سال 97 بالغ بر 2میلیون و 200 هزار اهدای داوطلبانه در داخل کشور انجام شده است و یکی از دغدغه‌های کشورهای مختلف این است که آمار اهدای داوطلبانه خون را به ۱۰۰ درصد برسانند که در کشور ما از سال 2007 این مهم صورت گرفته و امیدواریم در سال‌های آتی شاخص 100 درصد اهدای داوطلبانه در کشور محقق شود.

این مسئول ابراز کرد: تعداد اهداکنندگان مستمر در سازمان انتقال خون کشورها بسیار حائز اهمیت است؛ که این آمار در استان قزوین بالای ۶۰ درصد است.

وی ادامه داد: استان قزوین در بسیاری از شاخص‌ها وضعیت مطلوبی دارد به طوریکه در سال 96 بالغ بر 38400 مورد اهدای خون موفق در استان قزوین داشتیم که این آمار در سال گذشته به بیش از 40 هزار مورد افزایش یافت و سال 97 نسبت به سال 96 شاهد افزایش 4.5درصدی اهدای خون بودیم.

مشارکت 6.8درصدی بانوان قزوینی

مدیرکل انتقال خون استان قزوین تصریح کرد: با توجه به روش‌های نوین درمانی در سال‌های اخیر و نیاز به فراورده‌های مختلف خونی، لذا در سال 96 و 97 شاهد سیاست سازمان مبنی بر افزایش شاخص کمی اهدای خون در کنار شاخص کیفی هستیم که خوشبختانه سازمان به اهداف از پیش تعیین شده خود در این زمینه دست یافت.

وی عنوان کرد: دو پایگاه ثابت خونگیری در شهرستان قزوین و تاکستان وجود دارد که همه روزه از اهداکنندگان خونگیری می‌شود که استقبال خوبی از سوی مردم شهرستان تاکستان داشتیم.

اکبری با اشاره به پایین بودن شاخص اهدای خون بانوان در کل کشور عنوان کرد: هم اکنون شاخص اهدای خون بانوان در کشور کمتر از 10درصد است؛ که این آمار در استان قزوین ۶.۸ درصد برای سال ۹۷ است؛ لذا با توجه به اینکه یکی از مناسب‌ترین جامعه هدف برای اهدای خون جمعیت بانوان است امیدواریم شاهد حضور حداکثری بانوان در پایگاه‌های اهدای خون باشیم.

وی بیان کرد: یکی از افتخارات استان قزوین این است که ۱۰۰ درصد نیاز داخلی استان توانسته از طریق اهداکنندگان استان تامین کند.

این مسئول در ادامه از راه‌اندازی سامانه سیار خونگیری در قزوین خبر داد و گفت: به منظور فراهم کردن شرایط مناسب برای اهدای خون همه مردم استان، سامانه سیار خونگیری به زودی به بهره‌برداری می‌رسد و این سامانه دارای تمامی امکانات لازم برای اهدای خون است و ۹ تخت خونگیری پیش‌بینی شده است و امیدواریم این سامانه را در تابستان راه‌اندازی کنیم.

اکبری در پایان با اشاره به آمار اهدای خون در دو ماه ابتدای امسال در قیاس با مدت مشابه آن در سال گذشته گفت: آمار خونگیری در دو ماه نخست امسال ۱.۳ درصد افزایش داشته است؛ اما نکته قابل توجه افزایش ۲۷ درصدی مشارکت بانوان در امر اهدای خون در این بازه زمانی است.

انتهای پیام/۷۰۰۳

دیدگاه ها