پایگاه خبری صبح قزوین

آخرین اخبار استان قزوین

حفاران غیرمجاز در تپه تاریخی "گاورچال" دستگیر شدند
کد خبر: ۳۳۵۳۴۳ تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۲/۲۴ ساعت: ۱۳:۳۶ ↗ لینک کوتاه

مدیرکل میراث فرهنگی استان قزوین:

حفاران غیرمجاز در تپه تاریخی "گاورچال" دستگیر شدند

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین از دستگیری حفاران غیر مجاز در تپه تاریخی گاورچال خبر داد.

علیرضا خزائلی در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگ و هنر صبح قزوین اظهار کرد: پیرو تماس مردمی مبنی بر مشاهده حفاری غیرمجاز با هدف تجاوز به دفینه های ارزشمند تاریخی– فرهنگی در تپه تاریخی ثبت شده گاورچال در بخش مرکزی قزوین به وسیله یک دستگاه بیل مکانیکی، تیمی متشکل از جانشین یگاه حفاظت استان به همراه چند تن از پرسنل یگان و کارشناس باستان‌شناسی اداره کل جهت بررسی موضوع به محل اعزام و با اقدام به موقع موفق به دستگیری سه تن از حفاران شدند.

وی اذعان کرد: در این عملیات با همراهی پرسنل خدوم نیروی انتظامی و حضور واحد گشت، یک دستگاه خودروی سواری و یک دستگاه بیل مکانیکی توقیف و پرونده افراد دستگیر شده به منظور پیگیری مراحل قانونی تحویل مراجع قضایی شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین بر لزوم اطلاع رسانی به موقع جهت حراست و حفاظت از آثارارزشمند تاریخی– فرهنگی و جلوگیری از وقوع جرائم عرصه میراث، فرهنگی تاکید کرد.

وی در پایان گفت: شهروندان و هم استانی‌های عزیز می‌توانند جهت اعلام گزارش کشف اشیای تاریخی، تخریب و یا انجام حفاری‌های غیرمجاز با شماره 33236966 (در وقت اداری) و شماره‌های 33367121 و5- 33679973 (به صورت شبانه روزی) با فرماندهی یگان حفاظت میراث فرهنگی استان تماس گرفته تا با اقدام به‌ موقع میراث‌بانان از وقوع جرائم این حوزه و تعرض به آثار ارزشمند تاریخی جلوگیری شود.

انتهای پیام/2002

دیدگاه ها