۱۴۰۰/۰۲/۲۱ سه شنبه
صبح قزوین حناچی چقدر در بهشت دوام می‌آورد؟
 حناچی چقدر در بهشت دوام می‌آورد؟
کد خبر: ۳۳۱۹۴۲ تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۸/۲۳ ساعت: ۱۱:۱۰ ↗ لینک کوتاه

مردم بازنده فینال لیبرال‌ها در شورای شهر اصلاح طلب

حناچی چقدر در بهشت دوام می‌آورد؟

با انتخاب حناچی که حرف و حدیث های مختلفی درباره او در شهر تهران وجود دارد، نشان می دهد که اپیدمی «مدیریت گذری» در شهر تهران رو به افزایش است.

به گزارش سرویس سیاسی  صبح قزوین  ،شهردار جدید تهران برای سومین بار در یکسال کاری شورای شهر پنجم انتخاب شد. «پیروز حناچی» که پیشتر در انتخاب شهردار دوم یعنی افشانی هم به عنوان یکی از کاندیداها مطرح بود، این بار در رقابت با «سید عباس آخوندی» وزیر مستعفی راه و شهرسازی دولت دوازدهم توانست با کسب 11 رای و تنها یک رای بیشتر از رقیب خود به به عنوان شهردار انتخاب شود.

هرچند عدم انتخاب آخوندی رو باید به فال نیک بگیریم اما انتخاب پیروز حناچی به عنوان شهردار تهران نیز حرف و حدیث‌های خاص خود را دارد. اولین سئوالی که پس از انتخاب سومین شهردار تهران مطرح می‌شود این است که مدیریت «شهردار جدید» چقدر دوام و بقا خواهد یافت؟ طی 15 ماه دو شهردار و یک سرپرست به صندلی شهرداری تهران تکیه زده‌اند و حالا بیم آن می رود که اپیدمی شهرداران چند ماهه گریبانگیر پیروز حناچی شود.

حناچی از جمله مدیرانی است که مانند «محمد علی افشانی» مدیر ملی محسوب نمی شود. حسن سوابق اجرایی حناچی این است که در حوزه کاری شهرداری فعالیت کرده است. در سوابق کاری وی می توان به‌ معاون نظام مهندسی و اجرای ساختمان وزارت مسکن و شهرسازی، دبیر شورایعالی شهرسازی و معماری کشور، عضو شورای عالی ترافیک، رئیس مرکز مطالعاتی و تحقیقاتی معماری و شهرسازی وزارت مسکن و شهرسازی، معاون معماری و شهرسازی و دبیر شورایعالی معماری و شهرسازی ایران اشاره کرد.

حناچی سابقه معاونت فنی و عمرانی شهرداری تهران را نیز در کارنامه خود دارد. اما همه این سوابق بسیار کوچکتر از حوزه شهرداری تهران بوده و حناچی بیشتر یک مدیر مکمل بوده است تا یک مدیر بالادستی و مستقل.
 

برخی از فعالین سیاسی نیز معتقدند حناچی افکار عمومی را به یاد «محمد علی نجفی» شهردار اول شورای شهر پنجم می اندازد که به بهانه بیماری بعد از 7 ماه حضور پرحاشیه و بی دستاورد ساختمان بهشت را ترک گفت. نجفی این روزها درگیر حاشیه ازدواج دومش است وبسیاری از جمله « فاطمه دانشور» عضو سابق شورای شهر تهران مطرح می کنند که بهتر شد که نجفی در پست شهرداری نماند. حالا نگرانی بی ثباتی و عدم دوام مدیریت در پایتخت که  15 ماه است که بسیاری از کارها را مختل کرده است، بازهم بر سر این شهر سایه می افکند.

از سوی دیگر، نگرش لیبرالی حناچی و اینکه گفته می شود وی گزینه رئیس دولت اصلاحات برای این پست بوده است نگرانی دیگری برای تهران به وجود می آورد. لیبرالی اداره کرده شهر تهران با توجه به بافت آن وهمچنین مجموعه حوزه های مالی و ... ممکن است مسبب مشکلات دیگری شود. اظهارات حناچی به عنوان معاون فنی و عمرانی شهر تهران نشان می دهد که وی طرفدار هزینه زا کردن تهران است. پیشتر بسیاری از اصلاح طلبان از جمله « غلامحسین کرباسچی»، «محمد علی نجفی»، «محسن صفایی فراهانی»، «محمد حسن ملک مدنی» و ... عنوان کردند که بایستی با بالابردن هزینه‌ها شهر، پایتخت را  اداره کرد. 

حناچی هم در دیماه سال گذشته همین نظریه را با عنوان اخذ عوارض تردد از بزرگراه هایی که در دوره جدید ساخته می شود، مطرح کرد. وی  با بیان اینکه دریافت عوارض تردد از بزرگراه ها در بسیاری از شهرهای دنیا انجام می شود گفت: «دریافت عوارض از پروژه هایی که در آینده احداث خواهد شد در دستور کار قرار می گیرد.»

اما دو روز بعد از فشار افکارعمومی وی در گفتگو با مهر ضمن کوتاه آمدن از موضوع خود گفت: « اخذ عوارض از بزرگراه ها در دستور کار نیست و هنوز در این رابطه به پیشنهاد روشنی دست پیدا نکرده ایم.»

رقابت تنگاتنگ و سیاسی در شورای شهر تهران برای انتخاب شهردار یک رقابت کاملا سیاسی و حزبی بود. در انتخابات اخیر که یک کاندیدا 11 رای و کاندیدای دیگر 10 رای کسب کرد. بنابراین شهردار جدید رای متزلزلی از شورای شهری دارد که تماما اصلاح طلب است و این نشان از دو دستگی شورا در انتخاب شهردار دارد.

دیروز روزنامه سازندگی نزدیک به حزب کارگزاران از رقابت لیبرال ها در شورای شهر گزارش داده بود. روزنامه آرمان دیگر روزنامه نزدیک به این حزب اصلاح طلب نیز در تیترهای یکی که این چند روز با آن روزنامه را منتشر می کرد، از لابی بازی، سیاسی بازی و عدم ثبات مدیریتی در شهر تهران گلایه کرده بود. این نشان می دهد که تکنوکرات‌ها از ابتدا قافیه را به لیبرال‌ها در این رقابت کاملا سیاسی باخته بودند و رای میانه شورای شهر که با اختلاف یک نفر شهردار تعیین شده است، اختلاف سیاسی زیادی میان اعضای شورای وجود دارد که در آینده شهردار را نیز با چالش جدی روبرو می سازد. 
 

پیشتر درباره شیوع بیماری «مدیریت گذری» در کلان شهر تهران هشدار داده بودیم، نجفی (شهردار)، مکارم حسینی(سرپرست)، افشانی(شهردار) و اینک حناچی که در مدیریت او مسائل مختلفی وجود دارد، این مسئله را بیشتر پررنگ می کند. درواقع با این روند پیش بینی می شود که شهرداری تهران دوباره دچار بی ثباتی مدیریتی و خالی شدن صندلی تهران شود، موضوعی که تا به امروز شهروندان تهرانی را با مشکل زیادی مواجه کرده است و آینده کلانشهر تهران که مدیریت پیچیده و برنامه ریزی شده ای را می‌طلبد، بحران زاست. 


انتهای پیام/1404

منبع: جهان

دیدگاه ها

اخبار استان قزوین