۰۵/جمادى الأول/۱۴۴۴

-

۱۴۰۱/۰۹/۰۸ سه شنبه

صبح قزوین مقررات رفتاری دانشجویان در دانشگاه های انگلیس و آمریکا
کد خبر: ۳۱۹۴۷ تاریخ انتشار: // ساعت: : ↗ لینک کوتاه

مقررات رفتاری دانشجویان در دانشگاه های انگلیس و آمریکا

دانشگاه گرین ویل شمالی‌ آمریکا (North Greenville University): آرایش‌کردن برای زنان و مردان به نحوی که تحریک‌کننده و خارج از عرف باشد ممنوع است. همچنین پوشیدن لباس‌های بدن‌نما مجاز نیست.

مقررات رفتاری دانشجویان در دانشگاه های انگلیس و آمریکا
به گزارش سرویس فرهنگ و هنر صبح قزوین، از ابتدای زندگی، افراد با کوچک‌ترین اجتماع پیش روی خود یعنی خانواده در ارتباط هستند و در این محیط متناسب با اوامر و تکالیف والدین و سرپرستان خود عمل می‌نمایند و سپس وارد محیط آموزشی، محیط کار و دیگر اجتماعات می‌گردند که متناسب با هر محیط اختیارات و یا تکالیفی برعهده دارند.
دانشگاه نیز به عنوان محیط و مکان اجتماع دانشجویان فارغ از این موضوع نمی‌باشد.
همه دانشگاه‌های دنیا طیّ ضوابطی محدودیت‌ها و قوانین خود را در دانشگاه پیاده می‌کنند.
در این گزارش سعی شده است تا با مقرّرات تعدادی از دانشگاه‌های برجسته جهان آشنا شویم.
با مطالعه و پیگیری این ضوابط پی خواهیم برد که حتّی کشورهایی که شعار رهایی و آزادی انسان از قید و بندها را سر می‌دهند و به زعم خود بر گزاره‌های دینی و توحیدی خطّ بطلان کشیده‌اند، باز در عمل با ایجاد مقرّرات سعی در پیاده‌کردن همان گزاره‌های توحیدی هستند.
خودت را به نظام نامه شرف و احترام ملتزم نما: کمال، احترام، مسئولیت * دانشگاه تگزاس‌ آمریکا (Texas State University): دانشگاه ایالت تگزاس ضوابط رفتاری متعدّدی برای کنترل دانشگاه و مدیریت آن وضع نموده است و تخطّی از آنها را موجب اعمال تنبیه انضباطی می‌داند، به طور مختصر به برخی از این ضوابط اشاره خواهد شد: قمار یا بخت‌آزمایی در دانشگاه ممنوع است.
به همراه داشتن، استفاده، فروش یا توزیع هرگونه مواد مخدّر ممنوع است و در صورت اثبات دو مورد آخر اخراج را به همراه دارد.
به همراه داشتن، استفاده، فروش یا توزیع هرگونه مواد مخدّر ممنوع است به همراه داشتن، استفاده، فروش یا توزیع هرگونه مشروبات الکلی در محیط دانشگاه به استثنای اتاق‌های دانشجویان ممنوع است.
در محیط خوابگاه (اتاق‌های دانشجویان) نیز فرد نبایستی به گونه‌ای مست گردد که احتمال رفتار آشوبگرایانه یا خارج از نزاکت داشته باشد.
به همراه داشتن و یا استفاده از هرگونه سلاح گرم و یا ماکت آن به طوری که یک انسان عاقل و منطقی تفاوت آن با سلاح واقعی را متوجّه نشود، ممنوع است.
دراختیار داشتن، استفاده، فروش یا توزیع مواد انفجاری و یا آتش بازی به طوری که احتمال آسیب به افراد را داشته باشد مجاز نیست.
به همراه داشتن ویا استفاده از هرگونه سلاح گرم و یا ماکت آن ممنوع است.
دزدی، تخریب، آسیب رساندن و یا سوءاستفاده از اموال دانشگاه یا اموال شخص دیگری ممنوع است.
آزار و اذیت دانشجویان یا اساتید به هرنحو ممنوع است و پیگرد انضباطی دارد.
هرگونه اقدام به روابط جنسی، آزار و اذیت جنسی، سوءاستفاده جنسی و یا تحریک دیگران در محیط دانشگاه ممنوع است.
ورود بدون اجازه دانشجویان به قسمت‌های مختلف اعمّ از اتاق‌ها و تأسیسات دانشگاه و یا استفاده بدون مجوّز آنان از تجهیزات و اموال دانشگاه پیگرد انضباطی به دنبال دارد.
استفاده بدون مجوّز دانشجویان از کلیدهای مسئولین دانشگاه و یا کپی کردن آنان خلاف آیین نامه انضباطی است و با شدّت برخورد می‌شود.
هرگونه تقلّب و اقدام به آن و یا هرگونه اقدامی که از آن به تقلّب یاد شود در زمان امتحانات (رسمی و کلاسی) ممنوع است.
لباس3 * دانشگاه هاروارد آمریکا (Harvard University): دانشگاه هاروارد نیز ضوابط رفتاری مشابه با دانشگاه ایالت تگزاس وضع نموده است و به طور کل دانشجویان را موظّف به رعایت ضوابط ضمیمه کتاب راهنمای خود (Student Handbook Appendix) نموده است.
معمولاً تمامی دانشگاه‌های ایالات متّحده ضوابطی را در کتاب راهنمای دانشجو می‌آورند و بدان عمل می‌نمایند.
در ذیل به برخی موارد این کتاب راهنمای دانشجو اشاره می نماییم: آزار و اذیت جسمی، کلامی، شفاهی یا کتبی که فراتر از مرزهای آزادی بیان تصوّر شود نسبت دانشجویان یا اساتید خلاف آیین‌نامه انضباطی دانشجویان است و ممنوع است.
هرگونه اقدام به رابطه جنسی، آزار و اذیت جنسی ویا سوءاستفاده جنسی از دانشجویان و یا اساتید ممنوع است و به شدّت با متخلفین برخورد می‌شود.
اقدامات تحریک‌کننده جنسی دانشجویان در محیط دانشگاه ممنوع است.
هرگونه اقدام تلافی‌جویانه علیه هرشخصی در محیط دانشگاه یا خارج از آن برای دانشجویان ممنوع است.
به همراه داشتن یا استفاده هرگونه سلاح در محوّطه دانشگاه یا در برنامه‌های آن مجاز نیست و با شدّت برخورد خواهد شد.
سلاح به هرجسم یا ماده‌ای تعلّق می‌گیرد که برای تحمیل یک زخم یا آسیب به فرد دیگری استفاده می‌شود و موارد تفنگ ساچمه‌ای، چاقو، ضامن چاقو، پنجه فلزی، باتوم و… را دربرمی‌گیرد.
البته به همراه داشتن سلاح پلاستیکی یا اسباب‌بازی یا هرگونه وسیله‌ای که انسان عاقل و منطقی در یک نظر آن را سلاح می‌پندارد و موجب رعب و وحشت می‌شود نیز ممنوع است.
به همراه داشتن یا استفاده هرگونه سلاح در محوّطه دانشگاه یا در برنامه های آن مجاز نیست و با شدّت برخورد خواهد شد.
به همراه داشتن، استفاده، فروش یا توزیع هرگونه مواد مخدّر منع انضباطی دارد و باشدّت با خاطیان برخورد می‌شود.
به همراه داشتن، استفاده، فروش یا توزیع هرگونه مشروبات الکلی در محیط دانشگاه به استثنای محیط خوابگاه دانشجویان ممنوع است.
البته مصرف مشروبات الکلی در محیط خوابگاه نیز تنها برای دانشجویانی که به سنّ قانون ی رسیده‌اند مجاز است و در ضمن مصرف آنها نبایستی خارج از عرف و به گونه‌ای باشد که منجر به رفتار خارج از نزاکت و یا رفتار خشونت‌آمیز ناشی از مستی شود.
به همراه داشتن، استفاده، فروش یا توزیع هرگونه مشروبات الکلی در محیط دانشگاه به استثنای محیط خوابگاه دانشجویان ممنوع است.
تقلّب و اقدام به آن و یا هرگونه سرقت ادبی در زمان امتحان یا هر فعالیت آموزشی ممنوع و پیگرد انضباطی دارد.
لباس-202x300 * دانشگاه باب جونز آمریکا ( University of Bob Jones): دانشگاه باب جونز ایالات متّحده نیز ضوابط رفتاری خاصّی را برای دانشجویان خود وضع نموده است که در ذیل به برخی از آنها اشاره می‌نماییم: این دانشگاه در قانون ی پیرامون رفتار جنسی، مقدّمه‌ای بیان می‌کند و در ادامه هرگونه رفتارجنسی در محیط دانشگاه را ممنوع اعلام می‌دارد.
« دانشگاه باب جونز اعتقاد دارد که هرشکلی از بی‌اخلاقی جنسی مانند زنا، همجنس‌بازی، زنای با محارم، خشونت جنسی و… گناه است و در درگاه خداوند ناپسند شمرده می‌شود».
هرگونه رفتارجنسی در محیط دانشگاه اعمّ از آزار جنسی و… را ممنوع است.
دانشجویان نبایستی در محیط خوابگاه یا محوّطه دانشگاه، دانشجویان دیگر یا اساتید را دست بیاندازند یا آزار و اذیت نمایند.
دانشجویان موظّفند از پیاده رو و یا محل‌های تعیین‌شده عبور نمایند و عبور از روی چمن محوّطه دانشگاه یا خوابگاه دانشجویی ممنوع است.
غیبت‌های مجاز دانشجویان بایستی تنها در مواقع بیماری شدید و مُسری و یا برای شرکت در دیگر فعالیت‌های دانشگاه مانند مسابقات و یا مراسمات مهم خانوادگی مصرف شود.
دانشجویان موظّفند رأس ساعت مقرّر در کلاس حاضر باشند.
تا بیست دقیقه آغازین کلاس تأخیر و بعد از آن ثبت می‌شود.
به ازای هر سه تأخیر یک غیبت در آن کلاس ثبت می‌گردد.
هرگونه تقلّب یا سرقت ادبی ممنوع است.
شدّت برخورد با پدیده تقلّب یک موضوع آموزشی است و بسته به نوع آن تغییر می‌کند ولی ممکن است به اخراج منجر شود.
جرائم زیر تعلیق فوری دانشجوی خاطی را به دنبال دارد: الف) قصور اخلاقی ویژه مشتمل بر بی‌اخلاقی، رفتار جنسی، پورنوگرافی (هرزه‌نگاری) و یا مصرف الکل یا مواد مخدّر ب) دزدی ج) گزارش ندادن جرم صورت پذیرفته در پیش از ثبت نام و پس از آن.
د) ترغیب و یا کمک رساندن به دانشجویی قصد انجام عملی خلاف و مستوجب برخورد انضباطی دارد.
و ضوابط بسیار دیگر که مجال ذکر همه آنان وجود ندارد.
*دانشگاه کلمبیا آمریکا ( University of Columbia): تمامی دانشجویان دانشگاه موظّفند با حُسن نیّت و کرامت و احترام متقابل با تمامی اعضای جامعه دانشگاهی رفتار نمایند.
تمامی دانشجویان در روند انجام تکالیفشان بایستی منطبق با دستورالعمل‌های دانشگاه باشند.
دانشجویان موظّفند به ممنوعیّت دراختیارداشتن، استفاده و توزیع مشروبات الکلی در محیط خوابگاه و دانشگاه احترام بگذارند.
هرگونه دراختیار داشتن و استفاده از سلاح گرم یا هرسلاحی که احتمال دارد به دیگران آسیب برساند در محوّطه دانشگاه و خوابگاه ممنوع است.
تمامی دانشجویان موظّفند به گونه‌ای در کلاس‌ها شرکت نمایند و در محوّطه دانشگاه حضور یابند که اختلالی در ارائه درس و یا فراگرفتن درس از سوی دانشجویان دیگر و یا اختلالی در برنامه‌های دانشگاه ایجاد ننمایند.
دربرابر بی‌انضباطی‌های زیر تسامح و تساهل به خرج داده نخواهد شد: الف) رفتار آشوبگرایانه در محوّطه دانشگاه یا کلاس ب) آزار و اذیّت مشتمل بر سوءاستفاده‌های جنسی یا غیرآن ج) سوءرفتار کلامی مشتمل بر بی احترامی، توهین و… د) تهاجم و زد‌وخورد با شخص دیگر ه) مداخله در فرصت‌های آموزشی سایر دانشجویان و ایجاد اختلال درآن و) شرکت در کلاس‌ها درحالی که اثرات حاصل از استعمال موادّ مخدّر یا شرب خمر همچنان باقی است.
آزار و اذیّت مشتمل بر سوءاستفاده های جنسی یا غیرآن از نگاه دانشگاه قابل تحمّل و تسامح نیست.
دانشگاه‌هایی که در بالا بررسی نمودیم و ضوابطی که آنها بیان کردیم تنها نمونه‌ای بسیار کوچک از آنچه هست بود.
سایر دانشگاه‌های مطرح دنیا نیز وضع مشابهی دارند که پرداختن کامل به تمامی آنها از حوصله بحث خارج است و لذا به صورت مختصر به چندی از این دانشگاه‌ها می‌پردازیم: *دانشگاه گرین ویل شمالی‌ آمریکا (North Greenville University): آرایش‌کردن برای زنان و مردان به نحوی که تحریک‌کننده و خارج از عرف باشد ممنوع است.
همچنین پوشیدن لباس‌های بدن‌نما مجاز نیست.
هر نوع پیراهن و بلوزی که شکم و ناف را نمایان می‌سازد، ممنوع است.
*دانشگاه مسیحی آبیلن آمریکا (Abilene Christian University): استفاده از لباس‌های نامناسب و خلاف شئونات مسیحیت ممنوع است.
همچنین دامن باز، شلوارک و تاپ مجاز نیست.
سوراخ کردن بدن به هر شکل یکی از نگرانی‌های متخصصین بهداشت است و در برخی موارد برخلاف شریعت مسیحیت نیز هست و سوراخ کردن افراطی و جاهایی از قبیل ناف، شکم، زبان و… ممنوع است.
استفاده از لباس‌های نامناسب و خلاف شئونات مسیحیت ممنوع است.
*دانشگاه مدیریت ماهاریشی آمریکا (Maharishi University): دانشجویان نبایستی موهای بلند داشته باشند و موهای آنان نباید از سر شانه بلندتر باشد.
پوشش شلوار «لی» مجاز نیست و پوشش فرد بایستی با وقار و مناسب باشد.
انتهای پیام/2004

دیدگاه ها

اخبار استان قزوین
اخبار ایران و جهان