۲۳/ربيع الآخر/۱۴۴۳

-

۱۴۰۰/۰۹/۰۷ یکشنبه

صبح قزوین ایجاد پایگاه‌های دائمی تئاتر در شهرها/ساخت ۸۰۰ سالن چند منظوره در ۱۰ سال
کد خبر: ۲۵۸۵ تاریخ انتشار: // ساعت: : ↗ لینک کوتاه

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خبر داد

ایجاد پایگاه‌های دائمی تئاتر در شهرها/ساخت ۸۰۰ سالن چند منظوره در ۱۰ سال

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور هنری ایجاد پایگاه‌های دائمی تئاتر در شهرها را یک ضرورت عنوان کرد و گفت: سعی می‌شود در همه استان‌های کشور پایگاه دائمی تئاتر شهر راه‌اندازی شود.

ایجاد پایگاه‌های دائمی تئاتر در شهرها/ساخت ۸۰۰ سالن چند منظوره در ۱۰ سال
به گزارش صبح قزوین به نقل از فارس، حمید شاه‌آبادی امروز در جمع خبرنگاران رسانه‌های گروهی استان کردستان با اشاره به اینکه هنر یک موهبت الهی است، اظهار داشت: برای پاسداشت این موهبت و توسعه و گسترش آن باید تلاش کرد.
وی از هنر تئاتر به‌ عنوان هنر مادر نام برد و ادامه داد: اگر تئاتر رشد پیدا کند؛ همه هنرهای دیگر تعالی و رشد خواهند یافت.
معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور هنری با اشاره به ویژگی‌های هنر تئاتر، اضافه کرد: تئاتر در درون خود ظرافت‌ها و ویژگی‌های خاصی دارد که برای توسعه همه جانبه آن باید تلاش ملی صورت گیرد.
شاه‌آبادی خاطرنشان کرد: گروه محور بودن یکی از خصائص مهم هنر تئاتر است و اگر گروهی منسجم نباشد؛ هنر تئاتر ماندگار نخواهد بود.
وی با بیان اینکه هنر تئاتر رکن اصلی هنرهای نمایشی است، یادآور شد: تئاتر عملاً وابسته به تماشاگر است و باید بتواند با مخاطب ارتباط صمیمی برقرار کند.
* ایجاد پایگاه دایمی تئاتر در شهرها، نیازی ضروری است معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور هنری در بخش دیگری از سخنان خود استقرار گروه‌های نمایشی و ایجاد پایگاه دایمی برای تئاتر را از اولویت‌های کاری این معاونت نام برد و عنوان کرد: سعی می‌شود در همه استان‌های کشور پایگاه دائمی تئاتر شهر راه‌اندازی شود و استان کردستان چهارمین استان کشور در این زمینه بوده است.
شاه‌آبادی، هدف از ایجاد تئاتر شهر را کارکرد روشن برای تقویت گروه‌های تئاتر و استقرار آنها در پایگاه دایمی برای بهره‌گیری از ظرفیت‌های موجود در استان عنوان کرد و ابراز داشت: تئاتر شهر مکانی است که باید دو ویژگی خاص از جمله اینکه همیشه در آنجا تئاتر کار شود و دیگری اینکه غیر از تئاتر در آنجا کاری دیگری انجام نشود.
وی، ایجاد انگیزه و جذب مردم به سمت تئاتر را از دیگر اهداف مراکز تئاتر شهر دانست و ابراز امیدواری کرد که تا پایان دولت دهم تمام استان‌های کشور صاحب تئاتر شهر شوند.
معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور هنری در پاسخ به سئوال یکی از خبرنگاران که چرا تماشاگران هنر تئاتر کم شده‌اند؟ اظهار داشت: با توجه به اینکه مردم ما فرهنگی هستند؛ اگر تئاتر به نیاز و دغدغه‌های آنان پاسخ دهد، بدون تردید حاضرند که نصف هزینه‌های هنری خود را به این حوزه اختصاص دهند.
شاه‌آبادی، گام اول برای برقراری ارتباط تئاتر با مخاطب را ارائه آثار هنری عنوان کرد که بتواند بین گروه تئاتر و مخاطبش ارتباط برقرار کند.
وی گفت: سال‌های سال است که در یک ژانر تئاتر توفیقاتی حاصل شده، اما بازهم نیاز به مساعدت و همکاری هنرمندان در ساخت و تولید آثار هنری است، چراکه در هر خانواده‌ای سلایق متفاوت وجود دارد.
معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور هنری خاطرنشان کرد: ما امروزه به تئاتر طنز، تئاتر درام و تئاتر برای افراد فرهیخته و تحصیل‌کرده نیاز داریم، چراکه بیشتر مخاطبان هنر تئاتر دانشجویان هستند.
* ساخت 800 سالن چند منظوره در کشور شاه‌آبادی در ادامه رویکرد دقیق در حوزه تئاتر را توجه به سلایق گوناگون و توده‌های مختلف مردم عنوان کرد و افزود: در طول 10 سال اخیر، 800 سالن چند منظوره در سطح کشور ساخته شده است.
وی با تأکید بر لزوم نفوذ هنر تئاتر به تک‌تک شهرها، اضافه کرد: باید تلاش شود، تمام شهرهای کشور پاتوق هنر تئاتر شوند و این‌کار فقط معطوف به مراکز استان‌ها نباشد.
معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور هنری یادآور شد: استقرار گروه‌های نمایشی تئاتر و طرح تئاتر شهر دو رکن اصلی در این هنر است که باید روی آن کار انجام شود.
شاه‌آبادی در پاسخ به سئوال یکی دیگر از خبرنگاران استان که چه میزان بودجه و پول همراه خود آوردید، گفت: معمولاً برای افتتاح تئاتر شهرها پول و اعتبار همراه خود نمی‌آوریم، اما برای راه‌اندازی تئاتر شهر در هر استانی 100 میلیون تومان اعتبار اختصاص می‌یابد که به تئاتر شهر سنندج نیز این اعتبار اختصاص یافته است.
وی در پایان با تأکید بر اینکه 31 استان کشور از امکانات تئاتر شهر برخوردار خواهند شد، ابراز کرد: آنچه که بسیار حائز اهمیت است این است که بتوانیم برنامه‌ریزی‌های جدی برای توسعه هنر تئاتر داشته باشیم و از ظرفیت‌های موجود در استان کردستان و دیگر استان‌ها بهره ببریم.
انتهای پیام/

دیدگاه ها

اخبار استان قزوین
اخبار ایران و جهان