۲۳/ربيع الآخر/۱۴۴۳

-

۱۴۰۰/۰۹/۰۷ یکشنبه

صبح قزوین «محک خسروی» اثر شایسته تقدیر جایزه ادبی پروین اعتصامی شد
کد خبر: ۲۵۰۲ تاریخ انتشار: // ساعت: : ↗ لینک کوتاه

«محک خسروی» اثر شایسته تقدیر جایزه ادبی پروین اعتصامی شد

کتاب «محک خسروی» به عنوان اثر شایسته تقدیر از سوی دبیرخانه پنجمین جایزه ادبی پروین اعتصامی در حوزه ادبیات پژوهشی، بخش تصحیح شناخته شد.

«محک خسروی» اثر شایسته تقدیر جایزه ادبی پروین اعتصامی شد
به گزارش صبح قزوین به نقل از فارس، «محک خسروی» عنوان مجموعه‌ای از شاعران فارسی‌‌سرا است که میرزا خسرو بیگ گرجی آنها را با توجه به وزن، قافیه و ردیف و نیز به ترتیب الفبایی، گزینش و فائزه زهرا میرزا، این اثر را تصحیح و مرکز پژوهشی میراث مکتوب، آن را منتشر کرده است.
محقق این اثر، فائزه زهرا میرزا نوه مؤلف و از علاقه‌‌مندان زبان فارسی در پاکستان است.
وی که دوره دکتری زبان فارسی را در ایران گذرانده است این کوشش فرهنگی را در راه استوار داشتن میراث مکتوب مشترک پاکستان و ایران می‌داند.
در محک خسروی، 1589 غزل از 52 شاعر گرد آمده و محقق با تلاش فراوان توانسته است، شرح حال 45 تن از این شاعران را به دست آورده و در تعلیقات کتاب بیاورد.
شرح برخی لغات و اصطلاحات نیز در بخش تعلیقات آورده شده و نیز همه غزل‌های کتاب با اصل دیوان هر شاعر، چاپی یا نسخه خطی یا تذکره‌‌های ادبی مقابله و اختلافات آن‌ها در پاورقی‌ ها آمده است.
تنوع مضمون و سبک و حال و هوای غزل ‌های شاعران مختلف، از ویژگی‌های بارز این کتاب است.
کتاب محک خسروی، در 1203 صفحه و بهای 160 هزار ریال به همت مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب، منتشر شده است.
پنجمین جایزه ادبی پروین اعتصامی دوشنبه 21 اسفندماه سال جاری از ساعت 15 الی 17 در پژوهشکده فرهنگ، هنر و معماری جهاد دانشگاهی واقع در خیابان انقلاب، خیابان برادران مظفر جنوبی برگزار می‌شود.
انتهای پیام/

دیدگاه ها

اخبار استان قزوین
اخبار ایران و جهان