۱۳/جمادى الآخر/۱۴۴۳

-

۱۴۰۰/۱۰/۲۶ یکشنبه

صبح قزوین درختکاری، خیری جاری برای نسل آینده
کد خبر: ۲۱۴۳ تاریخ انتشار: // ساعت: : ↗ لینک کوتاه

یادداشت روز؛

درختکاری، خیری جاری برای نسل آینده

پیامبرصلى الله علیه وآله فرمود: هر کس درختى بکارد و در نگهدارى آن بکوشد تا میوه دهد، در برابر هرچه از آن میوه به دست آید، پاداشى نزد خدا خواهد داشت.

درختکاری، خیری جاری برای نسل آینده

به گزارش صبح قزوین، درخت این جاندار بی زبان ازگرانبهاترین آفریده های خداوند دانا برای آدمی است و به دلیل نقش حیاتی که در زندگی تمامی موجودات زنده علی الخصوص انسانها دارا می باشد، در سالنامه جمهوری اسلامی ایران روز پانزدهم اسفند بنام روز درختکاری نامیده شده است.

در ختکاری یکی از سنن پسندیده در اسلام است که به کرات نسبت به آن در روایات تاکید شده است .

 امام صادق در این باره می فرمایند : شش چیز است که مومن پس از مرگ از آنها بهره مند می شود: فرزند صالح، مصحفی که از او بماند ، چاه آبی که حفر کرده باشد، آبی که جاری کند، سنت نیکی که بنهاد و در ختی که بکارد.

روایت شده است: حضرت علی (ع ) به ایجاد نخلستان بزرگی پرداختند و به دست مبارکشان آن را به بار نشاندند.
پیامبرصلى الله علیه وآله فرمود: هر کس درختى بکارد و در نگهدارى آن بکوشد تا میوه دهد، در برابر هرچه از آن میوه به دست آید، پاداشى نزد خدا خواهد داشت.

پیامبرصلى الله علیه وآله همچنین فرمودند: هر که نهالى بکارد، خداوند به مقدار میوه‏اى که از آن درخت به دست مى‏آید، در نامه اعمال او پاداش مى‏نویسد.

همچنین امام صادق‏ علیه السلام: درختان میوه را قطع نکنید که خداوند بر شما عذاب فرو مى‏ریزد.

رهبر انقلاب در موارد و به دفعات به قضیه ی حفظ و صیانت از محیط زیست اشاره کرده است و مسئولین را به اصلی دانستن این قضیه توصیه کرده است و می فرمایند:"از نظر اسلام‌، طبیعت‌ متعلق‌ به‌ انسان‌ و او امانتدار این‌ نعمت‌ الهی‌ برای‌ نسلهای‌ بعدی‌ است‌،

 لذا کسی‌ که‌ اقدام‌ به‌ تخریب‌ محیط زیست‌ کند، به‌ این‌ امانت‌ و به‌ نسلهای‌ بشری‌ خیانت‌ کرده‌ است‌… کفران‌ نعمت‌ طبیعت‌، عقوبت‌ الهی‌ را در پی‌ خواهد داشت‌ و معضلاتی‌ که‌ بعنوان‌ اثرات‌ ناشی‌ از تخریب‌ محیط زیست‌ در زندگی‌ انسانها بوجود آمده‌ در واقع‌ نتیجه‌ کفران‌ این‌ نعمت‌ است‌… دیدار با اعضای‌ هیأت‌ علمی‌ همایش‌ محیط زیست‌، دین‌ و فرهنگ مسئله‌ى گیاه و بوستان و درخت و این چیزها جزو مسائل اصلى است کنجکاوی, قران و حدیث,  خیر جاری اینها را جزو  مسائل فرعى نباید به حساب آورد.

درست است که در شمارش مسائل اساسى کشور، چشمها و نگاه‌ها به سمت اقتصاد، به سمت فرهنگ، به سمت مسائل پولى، به سمت مسائل سیاسى کشانده میشود – معمولاً اینجور است – لیکن اگر با دقت نگاه کنیم، مسائلى که مربوط به زیست انسانى است، بیشتر از آنها اهمیت دارد.
سیاست براى چیست؟

 اقتصاد براى چیست؟ خدمات گوناگون شهرى و کشورى براى چیست؟ اصلاً پیشرفت کشور براى چیست؟ پیشرفت براى این است که انسانها زندگى سالم و مطلوبى داشته باشند.
اگر محیط زیست تخریب شد، همه‌ى اینها باطل خواهد شد.
"

دفتر معرفت

قرآن کریم در سوره انعام، آنجا که دلایل توحید را بر می شمارد، درخت و گیاهان را نشانه ای برای اهل ایمان ذکر می کند و می فرماید:

 «.
.
.
و به وسیله آن [آب] گیاهان گوناگون رویاندیم و از آن ساقه ها و شاخه های سبز خارج ساختیم و از آن ها دانه های متراکم و شکوفه نخل خوشه هایی با رشته های باریک بیرون فرستادیم و باغ ها از انواع انگور و زیتون و انار، .
.
.
به میوه آن و طرز رسیدنش بنگرید که در آن نشانه هایی برای افراد با ایمان است.
»

حفظ درختان

درخت یکی از نعمت های الهی است و انسان وظیفه دارد در حفظ و توسعه آن بکوشد.
هر درختی که در گوشه ای روییده و شاخ و برگ گسترده است، متعلق به همه مردم است و بخشی از ثروت ملی محسوب می شود.

 بنابراین، حراست از درختان و جلوگیری از نابودی آنها جزء وظایف شرعی و ملّی ماست و کوتاهی در این زمینه، ضایع کردن نعمت است و گناه محسوب می شود؛

 زیرا درختان به عنوان یکی از مهم ترین منابع تجدید شونده طبیعی، نقش بسیار مهمّی در زندگی ما دارند.
امام صادق علیه السلام در این باره می فرماید: «انسان به کاشتن درخت، آب دادن و مواظبت کردن از آن مکلّف شده است».

امیرالمؤمنین علیه السلام و درختکاری

حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام با دست مبارک خویش و تلاش بسیار به ایجاد نخلستان می پرداخت.
ایشان زندگی خود را با کشاورزی تأمین می کرد و بخش عمده ای از درآمد نخلستان ها را در قالب وقف در اختیار فقرا قرار می داد و یا در کارهای خیر دیگر استفاده می کرد.
او از این راه توانست هزار بنده را آزاد کند.

درختان و یاد معاد

یکی از اصحاب رسول خدا صلی الله علیه و آله از آن حضرت پرسید: «چگونه خداوند مُردگان را زنده می کند و نمونه آن در جهان حقیقت چیست»؟ حضرت فرمود: «آیا از سرزمینی عبور نکرده ای که خشک و مُرده باشد و سپس [بار دیگر] از آن جا عبور کنی، در حالی که از خرّمی به جنبش در آمده است»؟ عرض کرد: «بلی».
حضرت فرمود: «این گونه خداوند مردگان را زنده می کند».

ضرورت حفظ جنگل ها

صنعتی شدن شهرها از یک سو و تخریب جنگل ها از سویی دیگر، آلودگی هوا را به شدت افزایش داده است.
کارشناسان، مقدار فضای سبزی که اکسیژن مورد نیاز هر فرد را در طول یک سال تأمین می کند،150 متر مربع تخمین زده اند؛ در حالی که این مقیاس برای هر ایرانی، بسیار کمتر از این میانگین است.

 بدین ترتیب و با توجه به محدودیت اراضی جنگلی و فضای سبز کشور، حراست شدید از جنگل های موجود، اجرای طرح های گسترده جنگل کاری و نیز احیای جنگل های مخروبه کشورمان، اهمیت بسیاری در حفظ سلامت مردم دارد.

خطر انقراض درختان

تخریب جنگل های کشور، در سال های اخیر، روند رو به رشدی داشته است؛ به گونه ای که مساحت جنگل های ایران نسبت به سال های گذشته، کاهش چشم گیری یافته است.
کارشناسان تخمین زده اند که برای جبران این کاهش، سالانه باید میلیون ها نهال جنگلی در ایران کاشته شود.

 با ترویج درختکاری و حراست از جنگل ها و استفاده علمی از درختان و تکثیر گونه های آنها، نه تنها میزان منابع چوب جنگلی کاهش نمی یابد، بلکه بر شمار درختان نیز افزوده می شود.
بنابراین، استفاده بی رویه و غیرعلمی از چوب درختان، هم موجب تخریب و از بین رفتن جنگل ها می شود و هم اقتصاد کشور را با رکود مواجه می سازد.

شمار درختان را افزایش دهیم

با توجه به این که هر روز از دامنه جنگل های کشور کاسته می شود، برای پایان بخشیدن به روند تخریب جنگل ها و از بین رفتن درختان، روی آوردن به اجرای سیاست های کلان، در بخش منابع طبیعی، ضروری به نظر می رسد.

ترویج فرهنگ و سنت حسنه درختکاری و جلوگیری از انهدام جنگل ها، نیازمند همت و تلاش مشترک دولت و مردم است.
رهبر معظم انقلاب اسلامی، ضمن تأکید فراوان بر اهمیت کاشت درخت در هر مکانی که امکان آن وجود دارد، تصریح کرده اند: «اگر هر فرد ایرانی فقط یک نهال بکارد، میلیون ها درخت بر آنچه موجود است، افزوده خواهد شد».

درختان را قطع نکنیم

یکی از عواملی که در از بین رفتن درختان و تخریب جنگل ها مؤثر است، قطع درختان جنگلی به منظور امرار معاش از طریق فروش آنها می باشد.

این کار در فرهنگ اسلامی، بسیار نکوهش شده و قطع درختان، مخصوصا درختان میوه دار، بسیار نهی شده است.
در کلامی از حضرت امام صادق علیه السلام آمده است: «درختان میوه را قطع نکنید که خداوند بر سر شما عذاب فرو می ریزد».
و در جای دیگری حضرت می فرمایند: «قطع درخت خرما مکروه است».

پیامبر گرامی اسلام در اهمیت درختکاری می فرمایند: اگر قیامت فرا رسد و در دست یکی از شما نهالی باشد، چنانچه بتواند برنخیزد تا آن نهال را بکارد، این کار را انجام دهد.

هیچ مردی نیست که درختی بنشاند، مگر این که خداوند به اندازه میوه ای که آن درخت می دهد، برایش اجر می نویسد.

هر که درختی بنشاند و در راه نگه داری و رسیدگی به آن صبر کند تا میوه دهد، در قبال هر میوه ای از آن، یک صدقه نزد خدا برایش منظور می شود.

 نویسنده: محمد تقی عارفیان

انتهای پیام/2002/خ

دیدگاه ها

اخبار استان قزوین
اخبار ایران و جهان