۱۶/جمادى الآخر/۱۴۴۳

-

۱۴۰۰/۱۰/۲۹ چهارشنبه

صبح قزوین با آمریکا مذاکره نمی کنیم
کد خبر: ۲۱۲۴ تاریخ انتشار: // ساعت: : ↗ لینک کوتاه

مشاور سیاسی نماینده ولی فقیه در سپاه:

با آمریکا مذاکره نمی کنیم

مشاور سیاسی نماینده ولی فقیه در سپاه اظهارداشت: اختلافات ما با آمریکا مبنایی و بنیادی است و ملت ایران اهل گفت و گو با آمریکا نیست.

با آمریکا مذاکره نمی کنیم

به گزارش صبح قزوین به نقل از ایلام فردا،سردار جوانی مشاور سیاسی نماینده ولی فقیه در سپاه با اشاره به نشست اخیر 5+1 با جمهوری اسلامی ایران در آلماتی قزاقستان گفت:نشست آلماتی در ادامه نشست های گروه 5+1 با ایران در خصوص مسئله هسته ای ایران بود،البته این نشست تفاوتهای زیادی با نشست های قبلی داشت که در رسانه ها هم بازتاب پیدا کرد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه اجماع نظر کلی در خصوص تفاوت نشست اخیر 5+1 با نشستهای قبلی وجود دارد گفت: تفاوتی که وجود دارد به این خاطر است که در نشست های قبلی 5+1 ،یک تاکیدی بر توقف فعالیت های هسته ای وجود داشت و از آن به عنوان یک پیش شرط یاد می کردند اما ایران بعد از یک دوره اعتماد سازی و شروع دوباره فعالیت های هسته ای،دیگر این موضوع را قبول نداشت؛اصرار غربی ها در قالب 5+1 مبنی بر توقف فعالیت های هسته ای نشان دهنده مخالفت آنان با یک ایران هسته ای و استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای است .

جنبه سیاسی مذاکرات مشاور سیاسی نماینده ولی فقیه در سپاه اظهار داشت:این درحالی بود که مسائل ایران با آژانس در حوزه فنی حل و فصل می شود و این مذاکرات بیشتر جنبه سیاسی داشت و نه فنی،در آخرین نشست ایران با 5+1 و قبل از نشست آلماتی،جمهوری اسلامی یک طرح 5 مرحله ای را مطرح کرده بود که بر اساس آن هم منافع ایران تامین می شد و هم غربی ها می توانستند به اطمینان برسند که ایران فقط به دنبال انرژی صلح آمیز هسته ای است؛البته طرف غربی در همان نشست روی مسائلی تاکید می کرد که نشان می داد که آنها اهداف دیگری را دنبال می کردند.
عقب نشینی غربی ها سردار جوانی عنوان کرد:در این نشست طرف غربی بر روی توقف فعالیت های ایران تاکیدی نداشتند بلکه بر روی بسته 5 مرحله ای ایران صحبت هایی شده ، این بسته نشان می دهد که مغایر فعالیت هسته ای ایران نیست گرچه تامین کننده تمامی خواسته های ایران هم نیست؛پاسخی که طرف غربی در نشست خبری بعد از مذاکرت در آلماتی داد نشان می دهد که دیدگاهها به هم نزدیک شده و ادامه مذاکرات به نشست دیگری موکول شد.
وی در خصوص تغییر نگاه و رویکرد غربی ها در مذاکرات آلماتی اشاره و گفت:اگر ما دقت کنیم می بینیم که طرف غربی از پافشاری های بی منطق و بی جای خود عقب نشینی کردند که دلایلی دارد و آن دلایل هم به اتفاق های ماههای گذشته برمی گردد؛طرف غربی بر راهبرد فشار و مذاکره تاکید می کرد و در راهبرد فشار بر روی تشدید تحریم ها تمرکز کرده بودند که مشکلاتی را برای مردم،صنایع داخلی پیش بیارند و به دنبال امتیاز گیری بودند که این راهبرد فشار با هوشمندی مردم و رهبری ناکام ماند.
غربی های بی منطق مشاور سیاسی نماینده ولی فقیه در سپاهادامه داد:مسئله بعدی،تاثیر ناپذیری مسئولان نظام از راهبرد مذاکره و فشار بود به طوری که مقام معظم رهبری بارها تاکید کردند که حرکتی که غربیها دنبال می کنند اصلا منطق ندارد که بخواهند از طریق فشار در مذاکرات از ملت ایران امتیاز بگیرند.
جوانی اظهار داشت:مسئله بعدی میزبانی و ریاست سه ساله ایران بر جنبش "نم" است که باعث ارتقا ایران در محاسبات بین المللی شده است و امروزه ایران ریاست جنبشی را برعهده دارد که 120 کشور جهان عضو آن هستند.
تاثیر 22 بهمن در عقب نشینی 5+1 وی اضافه کرد:مسئله دیگر حضور پرشور مردم در راهپیمایی 22 بهمن است که خود یک پیام برای غربی ها بود که ایران در دفاع از حقوق خود جدی است و از تحریم ها تاثیر نمی پذیرد؛مسئله منطقه و سوریه یکی دیگر از مسائلی بود که باعث شد ایران با قوت بیشتری در مذاکرات حضور داشته باشد و طرف غربی احساس کند باید عقب نشینی کند؛البته مشکلات اقتصادی در غرب هم مزید بر علت شد تا ما در آلماتی شاهد یک عقب نشینی از طرف غربی ها باشیم.
احتمال بازی بودن عقب نشینی 5+1 جوانی در ادامه با اشاره به اینکه، این عقب نشینی ممکن است یک راهبرد و یا یک بازی سیاسی جدید باشد عنوان کرد:در این مورد نمی توان قضاوت قطعی کرد و باید منتظر باشیم، اما هر چه قدر ما در داخل وحدت و انسجام داشته باشیم طبیعی است که غربی ها کاری به جز عقب نشینی ندارند.
نه به گفت و گو با آمریکا مشاور سیاسی نماینده ولی فقیه در سپاه در ادامه با اشاره به درخواست مذاکره آمریکا با ایران در نشست های 5+1 گفت:طرف مذاکره ما در 5+1 آمریکا نیست بلکه اعضای شورای امنیت و آلمان هستند و 5+1 به نمایندگی از شورای امنیت با ما مذاکره می کنند.
وی اضافه کرد:آمریکاییها خیلی تلاش کردند که در حاشیه این نشست ها با ایران به گفت و گو بپردازند اما خوب سیاست ایران مشخص است ؛بحث های مقام معظم رهبری در خصوص مذاکره با آمریکا هم در همین راستا است از جمله اینکه اختلافات ما با آمریکایها اساسی،مبنایی و بنیادی است؛ملت ایران اهل گفت و گو هست اما نه با آمریکا؛چون آمریکا از مذاکره اهداف خاصی را دنبال می کند و به دنبال خواست و اراده خود هستند.
رد پیشنهاد ترک مذاکرات وی با اشاره به اظهارنظر برخی کارشناسان و تحلیلگران مبنی بر ترک این گفت و گوها بیان کرد:اینکه برخی در داخل معتقدند که ایران میز مذاکره را به خاطر اینکه در طرف مقابل عزمی برای مذاکره وجود ندارد ،ترک کند؛ سوای اینکه نتایج این مذاکرات به کجا ختم می شود،مذاکراتی که جمهوری اسلامی در این سالها داشته به نفع جمهوری اسلامی بوده است.

سردار جوانی اضافه کرد:گرچه این مذاکرات تاکنون به نتیجه نرسیده و پایانی هم به راحتی نمی توان برای آن تعریف کرد اما چون فعالیت های هسته ای ایران در سلامت کامل بوده و در چارچوب های معاهده ان پی تی بوده و در تمام گفته های خود صادق بوده ،دلیلی ندارد که این مسیر را طی کند،هرچند طرف مذاکره کننده ما هم فقط به دنبال توقف فعالیت های هسته ای ماست نه مذاکره،البته نشست هایی که برگزار شده منطق ایران را به طور کامل مشخص کرده و حتی ایران اعلام کرده که این نشست ها برای مردم جهان به صورت زنده پخش شود که نشانگر صداقت و شفافیت فعالیت های هسته ای ایران است.

مشاور سیاسی نماینده ولی فقیه در سپاه تصریح کرد:مذاکره نباید برای مذاکره باشد ،بلکه مذاکره برای منتج شدن به یک نتیجه باشد ؛مشکل غربی ها این است که در مذاکرات به دنبال راهبرد فشار هستند که ملت ایران حاضر نیست چیزی بر آنها تحمیل شود.
در مذاکره جمهوری اسلامی به دنبال شفاف سازی وپاسخ به سوال و ابهامات و تامین خواسته های ملت ایران است اما آنها به دنبال تحمیل خواسته های خود هستند و جلوی حقوق هسته ای ایران را بگیرند که تا الان موفق نشدند و چون موفق به این کار نشدند،این منطق مذاکره ایران در دنیا مورد استقبال قرار گرفت.

وی گفت:نشست آلماتی نشان داد که به هر حال آنها چاره ای جز نوعی واقع گرایی و واقع بینی ندارند؛باید منتظر بود در اجلاس های بعدی ببینیم آیا این رفتار واقع نگرایانه و واقع گرایانه کشور های غربی استمرار پیدا می کند و یا اینکه آنها رفتار هایی را خواهند داشت که مشخص می کند که حرکتشان در آلماتی یک جنبه تاکتیکی داشته و نه راهبردی.

دیدگاه ها

اخبار استان قزوین
اخبار ایران و جهان