پایگاه خبری صبح قزوین

آخرین اخبار استان قزوین

چنار‌های شهر صنعتی البرز میزبان پرندگان مهاجر
کد خبر: ۲۰۸۴۳۱ تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۵/۴ ساعت: ۲۳:۱ ↗ لینک کوتاه

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان البرز خبر داد:

چنار‌های شهر صنعتی البرز میزبان پرندگان مهاجر

سیاوش غیاثوند گفت: بیش از یک صد جفت پرنده آبزی مهاجر بر روی درختان بلند چنار شهر صنعتی البرز لانه سازی کردند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی  صبح قزوین ، سیاوش غیاثوند، رئیس اداره محیط زیست شهرستان البرز اظهار کرد: حدود ۱۰۰ جفت اگرت کوچک و پنج جفت گاوچرانک بر روی چنارهای اطراف خیابان های شهر صنعتی البرز لانه سازی کردند.

وی در ادامه افزود: این پرندگان با راندن کلاغ ها لانه  آنها را اشغال کرده و بر روی بعضی درختان بیش از پنج آشیانه توسط آنها تصاحب شده است.

رئیس اداره محیط زیست شهرستان البرز ابراز کرد: در قلمرو آشیانه این پرندگان هیچ کلاغی حضور ندارد و به محض ورود با شدت رانده شده و حتی کشته می شوند.

غیاثوند تشریح کرد: اگرت کوچک یا همان حواصیل سفید کوچک ۶۰ سانتی متر طول دارد و پرهای آن سفید و منقار سیاه رنگ است، گاوچرانک نیز ۵۰ سانتی متر طول دارد و منقار آن زرد رنگ و پرهای آن سفید رنگ است و در فصل تولید مثل پرهای ناحیه سینه، تاج سر و انتهای پشت بدن به رنگ نخودی مایل به طلایی تغییر می یابد و در علفزار ها و فضای باز همراه با گله های گاو دیده می شود.

وی در ادامه اضافه کرد: هر دوپرنده از حشرات، نرمتنان، دوزیستان، خزندگان و جوندگان تغذیه می کنند و آشیانه خود را به صورت گروهی و اغلب در کنار سایر گونه های مشابه در نیزار های حاشیه تالاب و یا برروی درختان در خشکی می سازند.
انتهای پیام/1404

دیدگاه ها