۲۰/جمادى الأول/۱۴۴۵

-

۱۴۰۲/۰۹/۱۳ دوشنبه

صبح قزوین کاهش قدرت خرید کارگران/ افزایش دستمزدها هم دردی درمان نکرد
کد خبر: ۱۵۴۹۰۷ تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۱/۲ ساعت: ۱۲:۲۲ ↗ لینک کوتاه

افزایش ۱۴درصدی حقوق کارگران؛

کاهش قدرت خرید کارگران/ افزایش دستمزدها هم دردی درمان نکرد

کارشناسان معتقدند حقوق و دستمزد کارگران را باید در حد تورم افزایش دهند اما این ارقام دردی از کارگران درمان نمی کند.

کاهش قدرت خرید کارگران/ افزایش دستمزدها هم دردی درمان نکرد
به گزارش سرویس اقتصادی  صبح قزوین ، لطفعلی بخشی کارشناس اقتصادی با اشاره به افزایش 14درصدی حقوق کارگران، گفت: طبق قانون حقوق و دستمزد کارگران باید در حد تورم افزایش یابد البته باتوجه به شرایط سخت این قشر، این ارقام دردی از آنها دوا نمی کند.

وی درادامه یادآورشد: اگر حقوق کارگر بیشتر از نرخ تورم باشد قدرت خرید افزایش خواهد داشت و در نتیجه معیشت بهتری برای آن ها رقم می خورد.

وی طرف دیگر این امر را کارفرمایان رکود زده دانست و افزود: اینکه رکودحاکم بر اقتصاد کشور افزایش حقوق کارگران برای کارفرمایان  را سخت کرده است.

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: در طی سالهای اخیر تعدیل نیرو واحدهای تولیدی منجر به بیکار شدن بخشی از جامعه کارگری شده است و این افزایش دستمزدها ممکن است باتوجه به وضع رکود سبب شود تا بنگاههای تولیدی به حالت تعطیل یا نیمه تعطیل درآیند و بازهم بر تعداد بیکاران اضافه شود.

**افزایش 14درصدی حقوق کارگزان کارساز نیست

در ادامه مسعود دانشمند دبیرکل خانه اقتصاد ایران دراین باره گفت: افزایش دستمزد کارگران بر اساس نرخ رشد سالیانه تورم چندان بر معیشت این قشر کار ساز نیست.

 وی در ادامه افزود:البته این افزایش دستمزد با توجه به شرایط اقتصادی موجب خواهد شد واحدهای تولیدی نتواندجوابگوی هزینه و حقوق کارگران باشند و در نهایت منجر به تعطیلی واحدهای تولیدی خواهد شد.

دبیرکل خانه اقتصاد ایران  درادامه یادآورشد: بخش های تولیدی باید تقویت شوند تا بتوانند تولید و صادرات بیشتری داشته باشند و در چنین شرایطی است که کارفرما نیز توانایی پرداخت حقوق این قشر را خواهد داشت.

دانشمندتصریح کرد: تقویت واحدهای تولیدی موجب اشتغال پایدار می شود.

** افزایش 14درصدی حقوق کارگران ممکن است دردی را دوا نکند

محمدحسین فاتحی از دیگر کارشناسان اقتصادی دراین باره گفت: معمولا زمانی که صحبت از افزایش دستمزدها برای کارگران می شود مهمترین پارامتر تصمیم گیری درخصوص معیشت زندگی آنها است.

وی در ادامه عنوان کرد: این افزایش دستمزدها دردی از کارگران درمان نمی کند چراکه سالهاست قدرت خرید کارگران کاهش پیدا کرده است.

جزییات حقوق کارگران در طی سالهای اخیر به شرح زیر است:انتهای پیام/7008

منبع: باشگاه خبرنگاران

دیدگاه ها

اخبار استان قزوین
اخبار ایران و جهان