۱۰/ذو الحجة/۱۴۴۵

-

۱۴۰۳/۰۳/۲۷ یکشنبه

صبح قزوین برخی کارت‌های تلفن همگانی تا ۱۲ ساعت دیگر می‌سوزد
کد خبر: ۱۵۳۴۶۶ تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۱۲/۲۹ ساعت: ۱۱:۳۹ ↗ لینک کوتاه

به منظور یکپارچه‌سازی بازار مصرف؛

برخی کارت‌های تلفن همگانی تا ۱۲ ساعت دیگر می‌سوزد

برخی کارت‌های اعتباری و هوشمند تلفن همگانی به منظور یکپارچه‌سازی بازار مصرف تا ۱۲ ساعت دیگر سوخت می‌شود و امکان استفاده از آنها در سال جدید نیست.

برخی کارت‌های تلفن همگانی تا ۱۲ ساعت دیگر می‌سوزد
به گزارش سرویس اقتصادی  صبح قزوین ، ارزیابی‌های رسمی وزارت ارتباطات نشان می‌دهد که ضریب نفوذ تلفن ثابت تا پایان آذر ماه سال جاری 38.19 درصد بوده است؛ فرمول محاسبه ضریب نفوذ "تعداد خطوط فعال تقسیم بر جمعیت کل و در نهایت ضربدر 100 است" و لذا بخاطر همین شاخص ضریب نفوذ کمی پایین به نظر می‌رسد.

خطوط تلفن ثابت بر خلاف همراه به جهت اینکه کاربری مکانی دارند و معمولا در هر خانه و اداره یک خط ثابت جوابگوی نیازهای آن خواهد بود، ضریب نفوذ پایینی دارد و شاید بهتر باشد ضریب نفوذ آن را در میان خانوارها محاسبه کرد تا به نتیجه معقول‌تری رسید.

بنابراین اگر جمعیت کشور را 78 میلیون نفر و جمعیت متوسط یک خانواده را چهار نفر در نظر بگیریم، مجموعا 19 میلیون و 500 هزار خانوار داریم. با قرار دادن 30 میلیون تلفن ثابت دایری در فرمول مذکور به ضریب نفوذ 153 درصدی تلفن ثابت به ازای خانوارها می‌رسیم.

با این حال چون ممکن است برخی اشخاص حقیقی و حقوقی بیش از یک خط تلفن ثابت را خریداری کرده و به نام خود زده باشند، این فرض متوسط را با بدبینانه‌ترین حالت در نظر می‌گیریم.

البته باید در نظر گرفت برخی روستاهای دور افتاده و مناطق صعب‌العبور ممکن است همچنان دارای تلفن نباشند و در کنار این، برخی مهاجران به کشور که در زمره خانوار ایرانی تلقی می‌شوند امکان استفاده و خرید خط ثابت را نداشته باشند.

لذا استفاده از تلفن‌های همگانی، با این آمار بالای ضریب نفوذ تلفن ثابت به میزان خانوارها همچنان رونق و 139 هزار و 729 دستگاه فعال در کشور وجود دارد.

از این حیث باید به استفاده کنندگان تلفن‌های همگانی و کسانیکه همچنان کارت تلفن خریداری می‌کنند، باید گفت که تنها حدود 12 ساعت مهلت استفاده از کارت‌های تلفن 2000 تومانی را دارند.

تولید این کارت‌ها از ابتدای سال گذشته متوقف شد اما با توجه به اینکه استقبال گسترده‌ای از آن صورت گرفت، همچنان برخی افراد این کارت‌ها را برای فروش در مغازه‌ها دارند یا حتی برخی هم احتکار کرده‌اند.

پیرامون هشدارهای مخابرات، این کارت‌ها تنها تا پایان امروز (29 اسفند 94) اعتبار دارند و از فردا دیگر قابل استفاده نخواهند بود.

برای استفاده از تلفن‌های همگانی کارت‌هایی با اعتبار 0050 هزار تومان توزیع شده که متقاضیان می‌توانند از آن استفاده کنند.

همین موضوع در ارتباط با کارت‌های تلفن هوشمند (IN) هم صادق است و اعتبار آنها در سطح استان‌های تهران و البرز تا امروز (29 اسفندماه 94) است.

این کارت‌ها برای مدیریت تماس به وجود آمده‌اند و هزینه مکالمات از کارت کسر می‌شود. مزیت استفاده از کارت‌های IN هم این است که نیازی به وارد کردن آنها در دستگاه تلفن نیست.

اعتبار این کارت‌ها در سال جاری 2، 5 و 8 هزار تومان بود که 20 درصد تخفیف هم برای آن در نظر گرفته شده بود.

انتهای پیام/7008

منبع: تسنیم

دیدگاه ها

اخبار استان قزوین
اخبار ایران و جهان