۲۰/جمادى الأول/۱۴۴۵

-

۱۴۰۲/۰۹/۱۳ دوشنبه

صبح قزوین سیف; بحث ها در مورد عدم لغو تحریم سوئیفت سیاسی است/ منتقدان درک درستی از اتصال به سوئیفت ندارند!
کد خبر: ۱۵۲۸۶۲ تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۱۲/۲۷ ساعت: ۱۱:۲۳ ↗ لینک کوتاه

اظهارات عجیب رئیس کل بانک مرکزی درباره منتقدان وصل نشدن سوئیفت

سیف; بحث ها در مورد عدم لغو تحریم سوئیفت سیاسی است/ منتقدان درک درستی از اتصال به سوئیفت ندارند!

رئیس کل بانک مرکزی گفت: بیشتر مباحثی که در مورد سوییفت مطرح می‌شود سیاسی است.

سیف; بحث ها در مورد عدم لغو تحریم سوئیفت سیاسی است/ منتقدان درک درستی از اتصال به سوئیفت ندارند!
به گزارش سرویس اقتصادی  صبح قزوین ، عملیاتی شدن یا عملیاتی نشدن سوییفت این روزها دغدغه بسیاری از منتقدان دولت شده است. اصرار برای این است که سوییفت هنوز برقرار نشده است اما دولتی‌ها و مذاکره‌کنندگان نگاه دیگری به این مقوله دارند. سند و مدرک دارند و پاسخ آنهایی را می‌دهند که این روزها اصرار به القای عملیاتی نشدن سوییفت دارند. در روزهایی که به سومین ماه از آغاز اجرای برجام نزدیک می‌شویم رییس کل بانک مرکزی توضیحات مفصلی در مورد سوییفت می‌دهد. به آنهایی پاسخ می‌دهد که تردید دارند و از نگاه او بحث «سوییفت» را سیاسی می‌کنند. در روزهایی که اما حرف همه منتقدان عملیاتی نشدن سوییفت است دولتی‌ها از بهاری که بدون تحریم بانک‌ها و شرکت‌های بیمه‌ای در راه است خوشحال هستند. روز گذشته ولی‌الله سیف در حاشیه جلسه هیات دولت توضیحات خوبی در این مورد داد. از آغاز عملیاتی شدن سوییفت و ایجاد شرایط نرم‌افزاری در این مورد گفت. سیف اما از علت برخی مشکلات ایجاد شده برای عده‌ای از تاجران می‌گوید. مشکلاتی که از نگاه او در برخی شرایط به خود افراد هم بازمی‌گردد. رییس کل بانک مرکزی تاکید می‌کند که هنوز برخی بانک‌های بزرگ هستند که در این مورد تردید دارند اما بسیاری از آنها هم قانع شده‌اند و فرم‌های لازم را برای همکاری با بانک‌های ایران پر کرده‌اند. متن گفت‌وگوی اعتماد با ولی‌الله سیف، رییس کل بانک مرکزی را در ادامه می‌خوانید.

انتقادها و اتهامات زیادی به دولت وارد می‌شود که موضوع عملیاتی شدن سوییفت هنوز حقیقت ندارد. برای این منتقدان چه پاسخی دارید؟ شرایط سوییفت هم‌اکنون چگونه است؟
هر کس که در رابطه با عملیاتی شدن سوییفت تردید دارد، می‌تواند خودش یکی از بانک‌ها را انتخاب کند با روابط عمومی بانک مرکزی هماهنگ کند و بروند و اتاق سوییفت آن بانک را ببیند که در حال کار کردن و پیام مخابره کردن هستند. در حال حاضر مساله سوییفت کاملا حل شده است و من نمی‌دانم چرا چنین اظهاراتی مطرح می‌شود. من بعضی وقت‌ها احساس می‌کنم که درک نادرستی از بحث سوییفت وجود دارد.

منظورتان چیست؟
ببینید سوییفت یک ابزار است که پیام‌های مالی از طریق آن رد و بدل و مخابره می‌شود. برای رد و بدل کردن پیام نیاز به یک ارتباط کارگزاری هم وجود دارد. این ارتباط کارگزاری باید ایجاد شود تا از سوییفت استفاده کنیم. خب همیشه حساسیتی بود و سوال می‌کردند که سوییفت برقرار شده است یا نه؟ وقتی پاسخ دادیم که «الان هیچ بانکی را ما نداریم که از سوییفت استفاده نکند» پاسخ دادند که منظورشان ارتباط کارگزاری است. خب ارتباط کارگزاری هم بالطبع در حال انجام شدن است. بعد مجددا گفتند که منظورشان ال سی است که ما گفتیم ال سی هم در حال مخابره شدن است. همین الان که من هفته به هفته آمار را می‌گیرم، می‌بینم که بر تعداد روابط کارگزاری اضافه می‌شود و بر تعداد ال‌سی‌های مخابره شده هم همین‌طور. این یک روند کاملا مثبت است که خیلی خوب در حال جلو رفتن است و من امیدوارم که شرایط در اوایل سال آینده خیلی از اینی که هست بهتر هم شود و حتما هم از این بابت مشکلی نخواهیم داشت.

یک‌سری مباحثی مطرح بود در این مورد که باید یک‌سری مباحث نرم‌افزاری هم برای سوییفت برقرار شود. این مشکل هم حل شد؟
همه اینها قبل از اجرا انجام شده بود. ببینید بعد از برجام بلافاصله یک هفته بعد دو نفر از همکاران متخصص بانک مرکزی با هماهنگی وزارت امور خارجه و سفیرمان در بلژیک به بروکسل رفتند و آنجا ملاقات‌هایی با مسوولین سوییفت بین‌الملل داشتند. در آنجا همراهی خیلی خوبی صورت گرفت و بحثی که می‌توانست ماه‌ها طول بکشد به نحوی برگزار شد که ظرف دو هفته انجام شد و ظرف این دو هفته‌ای که انجام شد آماده‌سازی‌های لازم از لحاظ مباحث سخت‌افزاری و نرم‌افزاری در داخل هر بانک لازم بود که انجام شد و در مجموع یک ماه از برجام نگذشته بود که سوییفت همه بانک‌های ما آغاز به کار کرد و مشکلی از این بابت نداشتیم.

البته بحث‌هایی که در مورد عملیاتی نشدن سوییفت مطرح می‌شود اصولا مستند نیست. مثلا مصاحبه‌ای به نقل از یک تاجر مطرح می‌شود که نتوانسته پول منتقل کنند. شما پیگیری خاصی در مورد این گونه اتهامات نداشته‌اید؟
من احساس می‌کنم که بیشتر مباحثی که در مورد سوییفت مطرح می‌شود سیاسی است. ما نخستین جایی هستیم که اگر مشکلی از برقرار نشدن سوییفت داشته باشیم باید اعلام کنیم. ببینید ما با بانک‌های بزرگ به تعداد زیاد هنوز ارتباطات کارگزاری مان تنظیم نشده است. مذاکراتی در حال انجام شدن است.

مشکل بانک‌های بزرگ چیست؟
بانک‌های بزرگ اصولا به دلیل ابهاماتی است که دارند. در میان هیات‌هایی که به ایران سفر کرده‌اند برخی بانک‌های بزرگ هم بودند و وقتی برای‌شان توضیحات لازم داده می‌شود کاملا مصمم می‌شوند تا شروع به کار کنند. الان برخی بانک‌های بزرگ بین‌المللی هستند که فرم‌های مربوطه را با آنها مبادله کرده‌ایم و حساب‌ها در حال باز شدن است و فکر می‌کنم به تدریج وضوح این مساله برای همگان روشن می‌شود و می‌بینند که سوییفت برقرار شده است.

توصیه‌تان به افرادی که در حال اتهام زدن هستند، چیست؟ صبرکنند یا اینکه بیشتر تحقیق کنند؟
اگر اتهام‌ها از روی ناآگاهی باشد من مطمئن هستم که با توضیحاتی که همکاران ما در نظام بانکی به آنها می‌توانند بدهند حتما ذهنیت‌شان اصلاح خواهد شد اما اگر در عمل بخواهند که از این موضوع استفاده دیگری کنند، نمی‌شود. یک بانک ممکن است که با هر مشتری یک نوع قضاوت و یک نوع ارتباط داشته باشند و مشتری‌ها بنا به عملکرد گذشته‌شان با نظام بانکی، با اقبال یا کار مواجه می‌شوند. ممکن است یک مشتری در گذشته عملکرد خوبی نداشته باشد و بانک با او کار نکند اما نباید این به حساب تحریم گذاشته شود.

انتهای پیام/7008

منبع: روزنامه اعتماد

دیدگاه ها

اخبار استان قزوین
اخبار ایران و جهان