۰۵/شوّال/۱۴۴۵

-

۱۴۰۳/۰۱/۲۶ یکشنبه

صبح قزوین کاهش نرخ سود بانکی کار مستاجران را دشوار می کند/ علت عدم واکنش بورس به بسته ضد رکود
کد خبر: ۱۱۵۲۱۳ تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۸/۲۵ ساعت: ۲۱:۴۵ ↗ لینک کوتاه

عبده تبریزی:

کاهش نرخ سود بانکی کار مستاجران را دشوار می کند/ علت عدم واکنش بورس به بسته ضد رکود

مشاور مدیریت و تامین مالی وزیر راه وشهرسازی با بیان اینکه کاهش نرخ سود سپرده های بانکی کار اجاره نشین ها را دشوار می کند،‌ گفت:‌ هر چند ممکن است کاهش نرخ سود بانکی کار مستاجران را دشوار کند اما به طور قطع این سیاست به نفع اقتصاد کشور خواهد بود.

کاهش نرخ سود بانکی کار مستاجران را دشوار می کند/ علت عدم واکنش بورس به بسته ضد رکود
به گزارش سرویس اقتصادی  صبح قزوین ، حسین عبده تبریزی با اشاره به پیامدهای کاهش نرخ سود بانکی در بازار اجاره، اظهار کرد: در کشورمان قیمت اجاره لزوما با قیمت مسکن حرکت نمی کند و در حالی که قیمت مسکن کاهش یافت،‌نرخ اجاره بالا رفت.

وی ادامه داد: یکی از دلایل افزایش نرخ اجاره به کاهش نرخ سود بانکی برمی گردد چراکه در شرایطی که ودیعه با احتساب نرخ سود 30 درصد گرفته می شد حال باید نرخ سود آن تا 18 درصد کاهش پیدا کند، بنابراین مبلغی به نرخ اجاره اضافه می شود تا کاهش نرخ سود ودیعه را پوشش دهد.

مشاور آخوندی افزود: این افزایش نرخ اجاره برای جبران کاهش نرخ سود ودیعه کار اجاره نشین ها را دشوار می کند.

عبده تبریزی با تاکید بر اینکه به طور قطع نرخ سود سپرده ها در آذرماه به 18 درصد و حتی کمتر از این نرخ می رسد، اظهار کرد: طبق برنامه ریزی های اقتصادی دولت،‌ نرخ تورم در آذر ماه تک رقمی می شود و بنابراین نرخ های سود بانکی فعلی نمی تواند منطقی باشد.

وی ادامه داد: هر چند سیاست کاهش نرخ سود بانکی در بازار اجاره چنین پیامدی دارد و کار اجاره نشین ها را دشوار می کند اما از سوی دیگر اشتغال و تولید را تقویت می کند و هر چند در خانه ای اعضای آن از بابت افزایش نرخ اجاره زیر فشار قرار می گیرند اما برای اعضای خانواده هم فرصت شغلی به وجود می آید .

مشاور مدیریت و تامین مالی وزیر راه و شهرسازی افزود:‌ کاهش نرخ سود بانکی می تواند باعث افزایش درآمد خانوار شود و در مجموع پیامدهای مثبتی در اقتصاد خواهد داشت.

عبده تبریزی همچنین درباره عدم تاثیرپذیری بازار سرمایه از بسته ضد رکود و واکنش خفیف بورس به سیاست های ایجاد رونق،‌ گفت: معتقدم بازار سرمایه به واقعیت بازار نزدیک شده است و از آنجایی که شرکت ها گزارش رشد منفی برای سال آینده داده اند،‌ بازار هم با توجه به این گزارش ها واکنش نشان داده است و عملکرد شرکت ها را در نظر گرفته است.

وی با بیان اینکه بنابراین به همین دلایل شاخص کل بازار رشد قابل توجهی را از خود نشان نداد،‌ ادامه داد:‌ اینکه بازار سرمایه واکنش قابل توجهی از خود نشان نداد به عملکرد و واقعیت شرکت ها بر می گردد ضمن اینکه وضعیت بازار در طول هفته های اخیر متعادل بود.

این کارشناس ارشد بازار سرمایه ادامه داد: شرکت ها در بخش فروش مشکل دارند و موجودی هایشان افزایش یافته و حاشیه سودشان کاهش پیدا کرده است بنابراین بورس هم به گزارش ها و عملکردهای شرکت ها واکنش نشان داده است.

عبده تبریزی گفت: از سویی دیگر قیمت جهانی کالاهای اساسی کاهش پیدا کرده این در حالی است که کشوری هستیم مبتنی بر کالاهای اساسی و معادن. در آمد و حاشیه سود شرکت هایی مانند مس و فولاد هم کاهش پیدا کرده و آثار آن در بازار سرمایه تاثیر گذاشته است اما امیدواریم تحولات این چند هفته اخیر بازار سرمایه بتواند با وضعیت و شرایط ثبات بهتری مواجه شود.

انتهای پیام/7008

منبع: ایلنا

دیدگاه ها

اخبار استان قزوین
اخبار ایران و جهان