۱۱/شعبان/۱۴۴۵

-

۱۴۰۲/۱۲/۰۲ چهارشنبه

صبح قزوین کمپین شکست خورد/دولت بُرد
کد خبر: ۱۱۵۰۱۷ تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۸/۱۹ ساعت: ۲۱:۴۵ ↗ لینک کوتاه

کمپین "خرید خودرو صفر ممنوع "

کمپین شکست خورد/دولت بُرد

کمپین "خرید خودرو صفر ممنوع " با گذشت بیش از سه ماه با طرح جدید پرداخت وام ۲۵ میلیون تومانی خرید خودرو و استقبال ۱۲ هزار نفری در روز نخست با شکست مواجه شد و دولت در مقابل هجمه تبلیغاتی چند ماهه شبکه های اجتماعی پیروز شد.

کمپین شکست خورد/دولت بُرد
به گزارش سرویس اقتصادی  صبح قزوین ، "خرید خودرو صفر ممنوع " عنوان کمپینی بود که از مرداد ماه امسال در شبکه‌های اجتماعی تشکیل شد و هر چند در آغاز راه با حمایت‌‌های مردمی هم همراه شد ولی پس از مدتی مورد سوء استفاده جریان‌های ضد تولید داخلی هم قرار گرفت. مدعیان راه اندازی این کمپین هدف اصلی خود را ترغیب مردم به نخریدن خودروهای داخلی عنوان کردند. آنها در شبکه های اجتماعی پیام‌های متعددی را مخابره و ارسال می‌کردند و خودروهای موجود در بازار را گران می دانستند که مردم باید برای کاهش قیمت‌ها از خرید‌ آنها جلوگیری کنند.

کمپین نه به خرید خودرو زمانی با استقبال مردم در جامعه رو به رو شد که خودروسازان داخلی هم بر طبل گرانی کوبیدند آنهم زمانی که نتایج مذاکرات هسته ای اعلام شد و مردم در انتظار کاهش قیمت‌ها بعد از توافق هسته ای بودند!

هر چند تشکیل این کمپین ها در شبکه‌های اجتماعی موضوع جدیدی نبود اما فعالیت گسترده کمپین "خرید خودروی صفر ممنوع" باعث شده تا این پرسش مطرح شود که آیا نخریدن خودروهای داخلی منجر به کاهش قیمت و یا جلوگیری از افزایش قیمت‌ خودرو خواهد شد؟

عمده کارشناسان معتقد بودند اینگونه موضع‌گیری‌ها تأثیر چندانی در تغییر قیمت خودرو نخواهد داشت زیرا در نهایت خریداران بعد از وقفه چند ماهه بنا به نیازهای خود مجبور به خرید خودرو می‌شوند و حتی می توان پیش بینی کرد بعد از رکود چندماهه، بازار با انبوه تقاضای انباشته مواجه شود.

در آن مقطع نعمت زاده در واکنش به راه اندازی این کمپین با تأکید بر حمایت همه‌جانبه از تولید داخلی و مصرف کالاهای ساخت داخل گفته بود: اگر کسی چنین کمپینی را دنبال کند به نیروی انسانی و اشتغال و تولید داخلی و درآمد ملی خیانت می‌کند.

حمیدرضا فولادگر هم به عنوان رئیس کمیسیون حمایت از تولید ملی با با بیان اینکه "بنده مخالف برگزاری کمپین "خرید خودروی صفر ممنوع" هستم، اظهار داشت: نمی‌توان تولید داخل را تحریم کرد بلکه باید ضمن حمایت از تولید ملی، از تولید محصولات بدون کیفیت و فروش آن در بازار جلوگیری کرد.

در کنار این اظهارات علیلو به عنوان رئیس هیئت تحقیق و تفحص صنعت خودروسازی نیز معتقد بود" این کمپین در ابتدای امر از جانب مردم و برای پیام رسانی به مسئولان بود، ولی طولانی شدن آن باعث ورود مافیای واردات خودروهای چینی شده که به‌ضرر کشور و مردم است".

برخی هم در کنار خودروهای چینی برخی واردکنندگان را یکی از دست اندرکاران اصلی کمپین نخریدن خودرو اعلام کردند که فهیمی عضو انجمن واردکنندگان خودرو با رد این مسئله گفت: وقتی کسی تحت فشار باشد، اتهام زدن به دیگران را راحت انجام می‌دهد و این موضوع نیز اتهامی است که صحت ندارد.زیرا کلاس قیمتی خودروهای وارداتی قابل رقابت با خودروهای داخلی نیست و اصولاً واردکنندگان خودرو تمایلی به ایجاد چنین کمپین‌هایی ندارند البته عرضه خودرو باید بر اساس نیاز مصرف‌کننده و شرایط بازار باشد.

با گذشت زمان مسئولین همچنان به اعلام نقطه نظرات خود در مورد کمپین نخریدن خودرو می پرداختند و هرکس نظری را اعلام کرد اما تصمیم مناسبی برای بازار خودرو گرفته نشد و بازار خرید و فروش خودرو در رکود مطلق قرار داشت. این موضوع باعث شد تا انبار شرکت‌های خودروساز مملو از خودرو شود اما خریداری در بازار نباشد که در نامه 4 وزیر به رئیس جمهور رقم آن بیش از 100 هزار خودرو اعلام شد البته خودروسازان آمار درستی از موجودی انبارهای خود اعلام نکردند.

به هر حال دولت پس از انتشار نامه 4 وزیر و با گذشت چند ماه در نهایت در قالب بسته‌‌ای سیاست‌های تشویقی را برای تحریک تقاضا در سطح بازار اعلام کرد. براساس یکی از این سیاست‌ها مردم می‌توانند در طرح خرید خودرو با وام 25 میلیون تومانی با مراجعه به نمایندگی‌های فروش شرکت‌های خودروساز از تسهیلات 25 میلیون تومانی وام خرید خودرو با سود 16 درصد استفاده کنند.

این طرح از روز گذشته 18 آبان ماه آغاز شد و بنا به گفته مسئولان وزارت صنعت، در همان روز نخست 12 هزار خودرو به فروش رسید تا پایانی باشد بر کمپین تحریم خودروی صفر ایرانی و پیروزی دولت بر شبکه‌های اجتماعی.

انتهای پیام/7008

منبع: تسنیم

دیدگاه ها

اخبار استان قزوین
اخبار ایران و جهان