۲۲/ذو القعدة/۱۴۴۵

-

۱۴۰۳/۰۳/۱۰ پنجشنبه

صبح قزوین از رشد اشتغال رسمی زنان تا ادامه حذف افراد از لیست یارانه
کد خبر: ۱۱۴۹۱۴ تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۸/۱۴ ساعت: ۲۱:۴۵ ↗ لینک کوتاه

در هفته جاری

از رشد اشتغال رسمی زنان تا ادامه حذف افراد از لیست یارانه

ادامه حذف غیرنیازمندان از دریافت یارانه و واکنش وزیر کار نسبت به تجمیع بیمه درمان تامین اجتماعی از مهمترین اخبار حوزه کار و اشتغال در هفته جاری بود.

از رشد اشتغال رسمی زنان تا ادامه حذف افراد از لیست یارانه
به گزارش سرویس اقتصادی  صبح قزوین ، این هفته وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از ادامه حذف غیرنیازمندان از لیست یارانه ‌ها خبر داد و گفت: وزارت کار در حال حذف افراد غیرنیازمند است و با روش اقدام و اصلاح آن را انجام می‌دهد.

ربیعی همچنین مسکن اجتماعی را یکی از برنامه‌های وزارت رفاه عنوان کرد و گفت: در این طرح سازمان تامین اجتماعی مشارکت دارد و دولت پس از ساماندهی مسکن مهر، پیگیری مسکن اجتماعی را در دستور کار قرار خواهد داد.

در هفته ‌ای که گذشت همچنین دویست و چهل و هشتمین جلسه شورای عالی کار با موضوع بررسی اصلاح آیین نامه انجمن‌های صنفی برگزار شد.

در این جلسه معاون روابط کار وزرات کار از افزایش قدرت تشکل‌های عالی کارگری و کارفرمایی از سطح استانی به کشوری، منطقه‌ای و بین المللی خبر داد.

به گفته وی، برای دسترسی به توسعه پایدار و متوازن و ایجاد اقتصاد رقابتی باید فضایی فراهم شود که همه نمایندگان کارگری و کارفرمایی درتصمیم گیریهای کلان کشور مداخله داشته باشند.

این هفته، معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده نیز به تبیین ارزش کار خانگی زنان و تاکید مقام معظم رهبری در این زمینه پرداخت و گفت: اگر ارزش و اهمیت کار خانگی زنان در توسعه کشور و اقتصاد خانواده و جامعه ارزیابی و اندازه‌ گیری شود، بسیاری از پیشنهادات و طرح‌ها نظیر بیمه زنان‌خانه‌دار با مقاومت‌ زیاد برای تصویب مواجه نمی شود.

به گفته شهیندخت مولاوردی، محاسبه ارزش کار خانگی موجب پرداخت حقوق و مستمری به زنان خانه‌دار نمی‌شود، بلکه منجر به تغییر بسیاری از مناسبات، مقررات و قوانین می شود.

دفاع جانانه وزیر کار از عدم تجمیع بیمه درمان صندوق تامین اجتماعی نیز یکی دیگر از اخباری بود که این هفته انتشار یافت.

موضوع ادغام بیمه درمان تامین اجتماعی با سایر بیمه‌ها از گذشته مورد مناقشه و چالش بسیار میان دو وزارتخانه کار و تعاون و بهداشت و درمان بوده و همواره واکنش جامعه کارگری و کارفرمایی را به دنبال داشته است.

کارگران، تامین اجتماعی را خط قرمز جامعه کارگری عنوان کرده و اجازه دست اندازی به منابع صندوق تامین اجتماعی را نمی‌دهند.آنها تاکید دارند که منابع سازمان تامین اجتماعی حاصل اندوخته‌های کارگران و کارفرمایان،‌ شاغلان و مستمری بگیران است و از آنجا که تامین اجتماعی سازمانی غیر دولتی و عمومی است ادغام آن فاقد توجیه است.

آنطور که دبیر کل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران کشور گفته است، کارگران 30 درصد حقوق خود را در بحث درمان و بیمه به سازمان تامین اجتماعی می‌پردازند و سرانه درمان آنها در مقابل بیمه‌هایی چون سلامت و روستاییان بالاتر است.

ارائه آموزشهای مهارتی به کارگران بسیجی خبر دیگری بود که معاون وزیر کار اعلام کرد.

به دنبال امضای تفاهم نامه همکاری میان سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور و سازمان بسیج کارگری، مقرر شد تا کار ارائه آموزشهای مهارتی به 500 هزار نفر از کارگران بسیجی طی چهار سال در دستور کار قرار گیرد.

هدف از امضای این تفاهم‌نامه، ارتقای بهر‌ه‌وری نیروهای شاغل در بخشهای صنعت و کشاورزی است تا کارگران شاغل در واحدهای تولیدی و صنعتی به ویژه کارگران بسیجی بتوانند دوره‌های آموزش مهارتی و فنی و حرفه ای را بگذرانند.

به گفته کوروش پرند‌ - معاون وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی هم اکنون بسیاری از کارگران از جمله کارگران بسیجی در بنگاههای اقتصادی و صنعتی مستعد آموزشهای مهارتی هستند و امضای تفاهم‌نامه مذکور، زمینه کارآفرینی و اشتغالزایی آنها از طریق آموزشهای مهارتی و کارآفرینی را در قالب تشکل‌های تعاونی فراهم می کند.

در هفته‌ گذشته وحیده نگین - مشاور امور زنان و خانواده وزیر کار - از افزایش نرخ اشتغال رسمی زنان طی سالهای 91 و 92 خبر داد.

آنطور که وی گفته در حالی که نرخ بیمه شدگان مرد سازمان تامین اجتماعی طی پنج سال اخیر، 4.4 درصد بوده این نرخ در بیمه شدگان زن به 15.5 درصد رسیده و رشد داشته است.

نگین 18 درصد از بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی در سال گذشته را زنان ذکر کرده و گفته است: تا پایان سال گذشته حدود 2.5 میلیون نفر بیمه شده زن تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی قرار داشتند و 28.5 درصد از بیمه شدگان جدید الورود سازمان تامین اجتماعی در سال 1393 را زنان تشکیل داده‌اند.

انتهای پیام/7008

منبع: ایسنا

دیدگاه ها

اخبار استان قزوین
اخبار ایران و جهان