۲۲/ذو القعدة/۱۴۴۵

-

۱۴۰۳/۰۳/۱۰ پنجشنبه

صبح قزوین بانک مرکزی ادعای ۲۵۶ هزار میلیارد تومان بدهی معوق پنهان در نظام بانکی را رد کرد
کد خبر: ۱۱۴۸۱۶ تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۸/۱۲ ساعت: ۲۱:۴۵ ↗ لینک کوتاه

معاون اقتصادی بانک مرکزی:

بانک مرکزی ادعای ۲۵۶ هزار میلیارد تومان بدهی معوق پنهان در نظام بانکی را رد کرد

معاون اقتصادی بانک مرکزی با تاکید بر اینکه این بانک گزارشی در خصوص تسهیلات تمدیدی، تولید و ارائه نکرده است، گفت: ادعای وجود ۲۵۶ هزار میلیارد تومان بدهی معوق پنهان با آمارهای بانک مرکزی مطابقت ندارد.

بانک مرکزی ادعای ۲۵۶ هزار میلیارد تومان بدهی معوق پنهان در نظام بانکی را رد کرد
به گزارش سرویس اقتصادی  صبح قزوین ، در حالی که محمدرضا پورابراهیمی نماینده مجلس شورای اسلامی در روزهای گذشته ادعا کرد که مطابق گزارش های بانک مرکزی ۲۵۶ هزار میلیارد تومان بدهی معوق پنهان در نظام بانکی وجود دارد اما معاون اقتصادی بانک مرکزی می گوید تاکنون این بانک گزارشی در خصوص تسهیلات تمدیدی تهیه نکرده است.
البته این نماینده مجلس شورای اسلامی در توضیح اظهارات خود گفته بود، با توجه به اینکه ۷۵ درصد تسهیلات اعطایی بانک ها در سال گذشته تمدید تسهیلات قبلی به دلیل عدم امکان بازپرداخت توسط مشتریان بوده، عملا مطالبات معوق شبکه بانکی بسیار فراتر از رقم ۹۴ هزار میلیارد تومانِ اعلام شده است.
در همین ارتباط پیمان قربانی معاون اقتصادی بانک مرکزی در واکنش به سخنان محمدرضا پورابراهیمی نماینده مجلس شورای اسلامی، در خصوص سهم 75 درصدی تسهیلات تمدیدی از تسهیلات پرداختی شبکه بانکی به دلیل عدم امکان بازپرداخت تسهیلات توسط مشتریان، افزود: بانک مرکزی هیچ گزارشی در خصوص میزان تسهیلات تمدیدی شبکه بانکی ارائه نکرده است.
وی با تاکید بر اینکه ارقام اعلامی از سوی پورابراهیمی به گزارش های بانک مرکزی مربوط نمی شود، افزود: از 342 هزار میلیارد تومان مجموع تسهیلات پرداختی شبکه بانکی در سال 1393، معادل 60.7 درصد آن به تسهیلات سرمایه در گردش اختصاص داشته که این تسهیلات در چارچوب رابطه میان بانک ها و مشتریان خود شکل می گیرند و به همین دلیل نیز ماهیتی چرخشی و تجدید شونده دارند که البته مضمون این امر نیز با مورد مطرح شده توسط این نماینده مجلس متفاوت است.
معاون اقتصادی بانک مرکزی با اشاره به شرایط اقتصاد کشور، ادامه داد: در فرآیند تعامل بانک ها و فعالان اقتصادی باید به شرایط خاص کشور و لزوم تسریع در خروج از رکود اقتصادی نیز توجه داشته باشیم. در همین ارتباط ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی در نامه ای خطاب به بانک ها در اسفند ماه سال گذشته، از آنها درخواست کرد تا با آن بخش از تولیدکنندگانی که به دلیل عوامل برون زا و خارج از کنترل (به ویژه تحریم های خارجی) قادر به بازپرداخت مطالبات بانک ها نبوده اند، کمک کنند.
طبیعی است بانک ها در این فرآیند اقدام به تمدید قراردادهای تسهیلاتی خود می کنند که چنین رویکردی در شرایط کنونی از توجیه لازم برخورداراست.
قربانی اظهار داشت: باید توجه کرد که نظام بانکی ما طی سال های گذشته به دلایل دخالت های گسترده در امور بانک ها از طریق تعیین دستوری نرخ های سود و تسهیلات تکلیفی به شبکه بانکی با مشکلات مختلف از جمله حجم بالای مطالبات معوق، انباشت بدهی های دولت و رسوب اوراق مشارکت انباشته مواجه هستند.
وی در همین زمینه یادآور شد: بانک مرکزی نیز به مشکلات و مسایل شبکه بانکی وقوف لازم را داشته و اعتقاد دارد وضعیت کنونی بانک ها با وضعیت مطلوب فاصله دارد.
معاون بانک مرکزی تصریح کرد: اگر این مشکلات نبود، به طور قطع نظام بانکی می توانست خدمات رسانی بهتری به امر تولید داشته باشد.
وی در همین زمینه به لزوم اعمال اصلاحات ساختاری در نظام بانکی تاکید کرد و افزود: بر همین اساس رئیس جمهوری چند ماه قبل نامه مهمی را به اسحاق جهانگیری معاون اول ابلاغ کرده و در این نامه محورهای اصلاحات در حوزه بازارهای پولی و سرمایه و نیز ساماندهی بدهی های دولت تبیین شده است. بر همین اساس، بانک مرکزی در ادامه تلاش ها و اقدامات قبلی خود، برنامه های لازم در این خصوص را نیز در دست انجام دارد.
به گفته وی، حجم مطالبات غیرجاری شبکه بانکی در پایان اسفند سال گذشته معادل 85 هزار میلیارد تومان (نسبت مطالبات غیرجاری 12.1 درصد) بوده که حجم بدهی دولت به بانک ها نیز کمی بیش از این رقم است.
قربانی ادامه داد: در مجموع می توان گفت که تقریبا کمتر از 30 درصد مطالبات بانک ها به مطالبات غیرجاری و مطالبات از دولت اختصاص داشته که فاقد تحرک است و کاهش این مطالبات می تواند توان تامین مالی اقتصاد از سوی بانک ها را به میزان قابل ملاحظه ای بهبود بخشد.
وی افزود: به هرحال نگاهی به این ارقام نشان می دهد که رقم 256 هزار میلیارد تومان تسهیلات غیرجاری پنهان مطروحه از سوی پورابراهیمی، با آمار و ارقام منتشره توسط بانک مرکزی ارتباطی ندارد.
قربانی در تشریح اقدامات بانک مرکزی در زمینه پوشش ریسک های ناشی از مطالبات غیرجاری به الزام بانک ها به رعایت دقیق ذخیره گیری بانک ها اشاره کرد و گفت: با اقدامات بانک مرکزی در این خصوص، در سال جاری بانک ها از توزیع سودهای غیرواقعی و موهوم میان سهامداران خود منع شده اند و بدین وسیله ذخیره مطالبات غیرجاری افزایش یافته و در مجموع شرایط بهتری برای پوشش ریسک های اعتباری شبکه بانکی فراهم شده است.
وی گفت: بانک مرکزی بعنوان متولی نظام بانکی درک صحیحی از شرایط و مشکلات نظام بانکی دارد و نسبت به رفع مشکلات بخش های مختلف ذیربط تلاش خود را انجام می دهد.
قربانی در همین رابطه تاکید کرد که اثربخشی و موفقیت اقدامات در این زمینه مستلزم ایجاد فضای آرام و مناسب است لذا ضرورت دارد صاحب نظران ضمن ارایه تصویری منصفانه از وضعیت شبکه بانکی، در تحلیل ها و سخنان خود در خصوص شبکه بانکی از ارقام رسمی و قابل اتکا استفاده کنند و با پرهیز از ایجاد شبهه بزرگ نمایی مسایل، در جهت حفظ و تقویت آرامش فضای بازار پول کشور گام بردارند.

انتهای پیام/7008

منبع: ایرنا

دیدگاه ها

اخبار استان قزوین
اخبار ایران و جهان