۱۹/محرّم/۱۴۴۶

-

۱۴۰۳/۰۵/۰۴ پنجشنبه

صبح قزوین دو سوم جمعیت زیر ۵۰ سال جهان حامل ویروس تبخال هستند
کد خبر: ۱۱۴۶۹۰ تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۸/۷ ساعت: ۲۱:۴۵ ↗ لینک کوتاه

سازمان جهانی بهداشت:

دو سوم جمعیت زیر ۵۰ سال جهان حامل ویروس تبخال هستند

سازمان جهانی بهداشت در نخستین ارزیابی جهانی خود درباره وضعیت ابتلا به تبخال ، اعلام کرد که دو سوم افراد زیر ۵۰ سال حامل ویروس این بیماری هستند.

دو سوم جمعیت زیر ۵۰ سال جهان حامل ویروس تبخال هستند
به گزارش سرویس علمی  صبح قزوین ، محققان سازمان جهانی بهداشت دریافتند که بیشتر از 3،7 میلیارد نفر از جمعیت زیر 50 سال جهان گرفتار ویروس 'هرپس سیمپلکس نوع یک' HSV-1 هستند که موجب التهاب و تاول های ریزدردناک در اطرف دهان می شود.
براساس این گزارش، انتقال نوع یک ویروس تبخال عمدتا در دوران کودکی و به واسطه بوسیدن کودکان و یا تماس چهره به چهره صورت می گیرد.
علاوه بر این، 417 نفر در جهان در رده سنی 17 تا 49 سال نوع دوم این ویروس یعنی HSV-2 را که موجب تبخال های تناسلی می شود، در بدن دارند.
در عین حال، نوع یک ویروس تبخال نیز می تواند تبخال های تناسلی را ایجاد کند. هر دو نوع ویروس حتی بدون وجود تاول ها قابلیت انتقال دارند.
براساس این گزارش، نوع دوم ویروس می تواند خطر ابتلا و گسترش ویروس اچ آی وی (عامل ایدز) را افزایش دهد، اما اطلاعات چندانی درباره هر گونه ارتباط میان نوع یک ویروس تبخال با ایدز وجود ندارد.
با توجه به تبعات منفی ابتلا به انواع ویروس تبخال، سازمان جهانی بهداشت بر ضرورت تسریع در تلاش ها برای تولید واکسن های موثر برای مقابله با تبخال تاکید کرده است.
داروهای ضدویروسی می توانند ویروس های تبخال را کنترل کنند، اما امکان مداوای اساسی بیماری وجود ندارد.

انتهای پیام/7008

منبع: ایرنا

دیدگاه ها

اخبار استان قزوین
اخبار ایران و جهان