۱۵/محرّم/۱۴۴۶

-

۱۴۰۳/۰۴/۳۱ یکشنبه

صبح قزوین افزایش ۱۲۰ درصدی دقت الکترودهای تشخیص بیماری با دستاورد محققان ایرانی
کد خبر: ۱۱۴۶۴۲ تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۸/۶ ساعت: ۲۱:۴۵ ↗ لینک کوتاه

ساخت الکترودهایی بر پایه نانو فیبرهای کربنی

افزایش ۱۲۰ درصدی دقت الکترودهای تشخیص بیماری با دستاورد محققان ایرانی

پژوهشگران دانشگاه علوم پرشکی تهران با استفاده از نوعی پلیمر سنسورهایی با دقت و حساسیت بالا برای تشخیص بیماری و همچنین شناسایی میکروب در آب و محیط زیست عرضه کردند.

افزایش ۱۲۰ درصدی دقت الکترودهای تشخیص بیماری با دستاورد محققان ایرانی
به گزارش سرویس علمی  صبح قزوین ، دکتر مهدی آدابی با تاکید بر این که در این مطالعات موفق به ساخت الکترودهایی بر پایه نانو فیبرهای کربنی شدیم، گفت: در این تحقیقات از نانو الیاف «پلی اکریلونیتریل» برای ساخت نانو فیبرهای کربنی استفاده شد.

وی با تاکید بر این که پلیمر پلی اکریلونیتریل به روش الکتروریسی تولید شده است، اظهار داشت: پلیمر تولید شده به این روش در دو مرحله حرارتی در کوره قرار داده و از آن نانو فیبرهای کربنی سنتز شد.

آدابی، ‌قطر نانو فیبرهای کربنی تولید شده را کمتر از 100 نانو متر ذکر کرد و ادامه داد: یکی از مزیت‌های نانو فیبرهای کربنی نسبت به انواع بالک افزایش سطح به حجم و بهبود سیگنال به نویز است.

مجری طرح، بهبود هدایت الکتریکی را از دیگر مزایای این نانو فیبرها ذکر کرد و یادآور شد: بر روی این نانو فیبرها منافذی وجود دارد که می‌توان مولکول‌های زیستی را در درون این منافذ قرار داد و از آن به عنوان الکترودهای شیمیایی ( زیست حسگرها) استفاده کرد.

آدابی با بیان این که نانو فیبرهای کربنی تولید شده در بردهای الکتریکی مورد استفاده قرار گرفت،‌خاطر نشان کرد: استفاده از این نانو فیبرها در الکترود موجب شد تا حساسیت و دقت این نانو سنسورها نسبت به نمونه‌های بالک به میزان 30 تا 120 درصد افزایش یابد.

وی به کاربردهای الکترودهای تولید شده با استفاده از نانو فیبرهای کربنی اشاره کرد و اظهار داشت: برد الکتریکی تولید شده با نانو فیبرهای کربنی در سنسورهای الکتروشیمیایی قابل کاربرد است که می توان به عنوان یک مبدل برای تشخیص بیماری‌ها، تشخیص فرآورده‌ها در صنایع غذایی، تشخیص میکروب‌ها در آب، فاضلاب و محیط زیست و تشخیص برخی ویروس‌ها و باکتری‌ها استفاده کرد.

این محقق با اشاره به کاربردهای الکترود تولید شده در حوزه‌های پزشکی خاطرنشان کرد: در حوزه پزشکی از این سنسورها برای تشخیص انواع بیماری‌ها استفاده می‌شود.

آدابی یادآور شد: این سنسور در دانشگاه علوم پزشکی تهران در فاز آزمایشگاهی تولید شده است.

انتهای پیام/7008

منبع: ایسنا

دیدگاه ها

اخبار استان قزوین
اخبار ایران و جهان