۱۹/محرّم/۱۴۴۶

-

۱۴۰۳/۰۵/۰۴ پنجشنبه

صبح قزوین تصویر پس زمینه مشکی و کاهش مصرف باتری
کد خبر: ۱۱۴۶۱۹ تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۸/۵ ساعت: ۲۱:۴۵ ↗ لینک کوتاه

از تصور تا واقعیت؛

تصویر پس زمینه مشکی و کاهش مصرف باتری

مصرف باتری دستگاه های همراه یکی از دغدغه های کاربران است، مخصوصا افرادی که ساعات زیادی را با دستگاه خود مشغول وبگردی و کارهایی از این دست هستند بیشتر از سایرین به این مسئله اهمیت می دهند.

تصویر پس زمینه مشکی و کاهش مصرف باتری
به گزارش سرویس علم و فناوری  صبح قزوین ، شاید شما هم یکی از افرادی باشید که به میزان مصرف باتری دستگاه‌ همراه خود اهمیت زیادی می‌دهید و روش‌های مختلفی را برای بالا بردن عمر باتری دستگاه انجام داده‌اید.
گذشته از روش‌هایی که انجام داده‌اید، شاید شنیده باشید که برخی کاربران نیز توصیه می‌کنند که از یک والپیپر یا همان تصویر زمینه تاریک استفاده کنید.
اما آیا واقعا چنین چیزی به افزایش عمر باتری دستگاه کمک خواهد کرد؟
اجازه دهید بحث را از نمایشگرهای کامپیوتر آغاز کنیم؛ در نمایشگر کامپیوترها اگر از یک صفحه کاملا مشکی به عنوان تصویر زمینه استفاده کنید، هیچ تغییری در مصرف انرژی بوجود نخواهد آمد، این مسئله برای نمایشگر لپ تاپ ها نیز صدق می‌کند.
در واقع اگر برای لپ تاپ خودتان نیز یک تصویر زمینه مشکی انتخاب کنید، هیچ بهبودی در زمینه مصرف باتری به وجود نمی‌آید؛ به این معنی که اهمیتی ندارد یک تصویر زمینه مشکی یا سفید خیره کننده داشته باشید.
اما چرا؟
به دلیل اینکه در پشت صفحه نمایشگر دستگاه یک نور پس زمینه یا همان Backlight وجود دارد که به صورت مداوم نیز در حال تاباندن نور است؛ در واقع پیکسل‌های مشکی مانع از تابیدن زیاد نور پس زمینه می‌شوند اما باز هم در پشت این پیکسل‌های مشکی از انرژی استفاده می‌شود.
برای اکثر دستگاه‌های همراه مثل گوشی‌های آیفون، شما نمی‌توانید با قرار دادن یک پس زمینه مشکی باعث کاهش مصرف باتری شوید، مانند مانیتور LCD کامپیوترها، صفحه نمایش گوشی‌های آیفون نیز دارای نور پس زمینه هستند و این نور به صورت مداوم در حال تابیده شدن است.
اما باید بدانید که این روش روی گوشی‌ها و تبلت‌هایی که از نمایشگرهای AMOLED _که با نام های نظیر Super AMOLED و یا OLED نیز شناخته می شوند_ استفاده می‌کنند، کاربرد دارد و باعث افت مصرف باتری خواهد شد.
در نمایشگرهای OLED هر پیکسل به صورت جداگانه خودش نوردهی می‌کند، پس هنگامی که یکی از پیکسل‌ها مشکی باشد، هیچ نوری تولید نمی‌کند و هنگامی که سفید یا رنگی شود، اقدام به تولید نور خواهد کرد.
به عبارت دیگر استفاده از پس زمینه مشکی در نمایشگرهای AMOLED باعث کاهش مصرف باتری خواهد شد.
دستگاه‌های زیادی مانند گوشی‌های گلکسی اس ۳ شرکت سامسونگ و یا نوکیا لومیا ۹۰۰ در بازار وجود دارند که از نمایشگرهای AMOLED استفاده می‌کنند.
اگر می‌خواهید ببنید که نمایشگر دستگاه شما نیز از نوع AMOLED است، می‌توانید مشخصات گوشی خود را در گوگل جستجو کنید.
انتهای پیام/7006

منبع: عرش نیوز

دیدگاه ها

اخبار استان قزوین
اخبار ایران و جهان