۱۱/شعبان/۱۴۴۵

-

۱۴۰۲/۱۲/۰۲ چهارشنبه

صبح قزوین حدود ۱۸ درصد به جمعیت زنان خانه دار کشور افزوده شد
کد خبر: ۱۱۴۵۲۶ تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۸/۴ ساعت: ۲۱:۴۵ ↗ لینک کوتاه

طی سال های ۸۵ تا ۹۰

حدود ۱۸ درصد به جمعیت زنان خانه دار کشور افزوده شد

جمعیت زنان خانه دار در کشور از سال ۸۵ تا ۹۰ حدود ۱۸درصد اضافه شده است. به عبارتی جمعیت زنان خانه دار از ۱۵ میلیون و ۹۹۸ هزار نفر در سال ۸۵ به ۱۸میلیون و ۸۴۴ هزار و ۸۶۲ نفر در سال ۹۰رسیده است.

 حدود ۱۸ درصد به جمعیت زنان خانه دار کشور افزوده شد
به گزارش سرویس اقتصادی  صبح قزوین ، نیروی انسانی همواره از ارکان مهم توسعه محسوب می شود و تردیدی نیست، نیمی از نیروی انسانی را زنان تشکیل می دهند و در صورتی که زنان در بازار کار حضور نداشته باشند، توسعه واژه ای بیش نیست و دورنمای آن نامعلوم است.
هم اکنون نرخ بیکاری زنان در ایران بیش از دو برابر مردان و نرخ بیکاری زنان جوان نیز بیش از 40 درصد است بنابراین شاخص ها حکایت از شرایط نامناسب بازار کار کشور برای زنان دارد.
این در حالی است که در برخی از استان های کشور که بازار کار آنها با رکود بیشتری مواجه است با نرخ بیکاری زنان جوان بیش از70 درصدی مواجه هستند. استان های کهگیلویه و بویراحمد و چهارمحال و بختیاری با نرخ بیکاری بالای 70درصد برای زنان جوان مواجه هستند.
در حالی که نرخ بیکاری زنان در ایران 20درصد است بخش مهمی از جمعیت زنان کشور که نمی توانند آینده شغلی را برای خود ترسیم کنند در خانه می مانند و در زمان سرشماری خود را خانه دار معرفی می کنند که این افزایش جمعیت زنان خانه دار حکایت پنهانی از نبود فرصت های شغلی و ناامیدی از بازار کار را در بردارد.
براستی اگر وضعیت بازار کار مطلوب بود با توجه به اینکه 60 درصد از داوطلبان دانشگاهها را دختران کشور به خود تخصیص داده اند باز هم جمعیت زنان خانه دار کشورمان طی پنج سال 2 میلیون و 846 هزار و 862 نفر افزوده می شد؟
بسیاری از جوانان در آستانه ازدواج معتقدند، هم اکنون درآمد یک نفر برای اداره یک خانواده کافی نیست و باید دو نفر در خانوار، دارای شغل باشند این در حالی است که زنان حتی اگر ازدواج هم نکرده باشند،ترجیح می دهند منبع درآمد باشند.
این موضوع برای زنان متاهل نیز صدق می کند و آنها ترجیح می دهند که درآمدی داشته باشند تا بتوانند سهمی در رفاه خانواده عهده دار شوند.
نرخ فعالیت اقتصادی زنان در ایران در بهار سال جاری معادل 13.3 درصد است در حالیکه این نرخ برای مردان 62.9 درصد می باشد.
نتایج نشان می دهد بازار کار ایران مردانه است و سهم زنان در این بازار بسیار اندک است.
همچنین جمعیت زنان خانه دار به تفکیک سن حاکی از آن است که 9 میلیون و 804 هزار و 978 نفر از آنان در گروه سنی 20 تا 39ساله قرار دارند. سنین یادشده سالهای توانمندی برای عهده دار شدن مسئولیت اجتماعی محسوب می شود.
قائم مقام وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرده است: مشارکت اقتصادی زنان در جهان افزایش یافته در حالیکه این نرخ در ایران دغدغه محسوب می شود.
سیدابوالحسن فیروزآبادی معتقد است: در دنیای مدرن امروز نقش اقتصادی زنان برجسته و مهم است و سبک زندگی آنها به مراتب بیشتر از مردان دستخوش تغییر شده است.
میانگین نرخ مشارکت اقتصادی زنان در جهان حدود 50 درصد است. همچنین نرخ مشارکت اقتصادی زنان در کشورهای خاورمیانه 18.7 درصد است.
وی اعلام کرد: نرخ مشارکت اقتصادی زنان تحصیلکرده در ایران 30 درصد است.
رقم یادشده حاکیست که اشتغال با افزایش تحصیلات رابطه مستقیمی دارد زیرا هرچه میزان تحصیلات افزایش یابد شانس یافتن فرصت شغلی بیشتر می شود.
غلامرضا علیزاده استاد جامعه شناسی دانشکده علامه طباطبایی درباره افزایش جمعیت زنان خانه دار، معتقد است: بسیاری از پاسخگویان زن در زمان سرشماری از اعلام اینکه شاغل هستند امتناع زیرا تصور می کنند که این اعلام می تواند آنها را از لیست یارانه بگیران حذف کند.
وی اظهار داشت: سالانه یک میلیون نفر از دانشگاههای کشور فارغ التحصیل می شوند که 60درصد آنها را دختران جوان جویای کار به خود تخصیص می دهند. در صورتی که نرخ بیکاری زنان جوان در کشور بیش از 40 درصد باشد این به معنای آن است که این میزان(240 هزار نفر) نمی توانند وارد بازار کار کشور شوند.
وی معتقد است: زنان برای حضور در بازار کار همواره آسیب پذیرتر از مردان هستند برخی از موانع قانونی می تواند امکان بکارگیری زنان را دشوارتر از مردان کند.
وی افزود: به طور مثال زنان در زمان بارداری به طور قانونی، 9ماه مرخصی دارند که یکی از دلایل تمایل اندک کارفرمایان در بکارگیری زنان می تواند محسوب شود.
وی اظهار داشت: در شرایط رکود تورمی که بر اقتصاد ایران از چند سال گذشته حاکم بوده همواره زنان نخستین قربانیان تعدیل نیروی انسانی از بنگاههای اقتصادی، محسوب می شوند.
این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه در بسیاری از کشورها، خانه داری شغل محسوب می شود، گفت: در کشورهای یادشده، امکان بازنشستگی و تامین اجتماعی برای زنان خانه دار در نظر گرفته می شود در حالی که در ایران علیرغم سهم ارزنده زنان خانه دار در تولید ناخالص داخلی اما خانه داری شغل محسوب نمی شود.
آمارها نشان می دهد، از 31 میلیون و 435 هزار و 818 نفر زنان بالای 10سال 11.4درصد فعال و 87.6 درصد غیرفعال محسوب می شوند.
تردیدی نیست، جمعیت غیرفعال کشور در صورت رونق بازار کار می توانند در این بازار حضور یابند و به عنوان بازوان ارزشمند توسعه نقش خود را ایفا کنند.
توسعه ثروتی که از منابع طبیعی کشورها که بدون اینکه تلاشی در پشت سر آن باشد، نیست. توسعه بکارگیری نیروی انسانی توانمندی است که به غفلت رها شده و به دلیل نبود فرصت های شغلی به خانه پناه برده است.

انتهای پیام/7008

منبع: ایرنا

دیدگاه ها

اخبار استان قزوین
اخبار ایران و جهان