۱۴/محرّم/۱۴۴۶

-

۱۴۰۳/۰۴/۳۰ شنبه

صبح قزوین بعید نیست در سال‌های آتی با نوع جدیدی از تورم روبرو شویم
کد خبر: ۱۱۴۰۰۵ تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۷/۱۵ ساعت: ۲۱:۴۵ ↗ لینک کوتاه

نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس:

بعید نیست در سال‌های آتی با نوع جدیدی از تورم روبرو شویم

نایب رییس کمیسیون اقتصادی: نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس، احتمال بازگشت نوع جدیدی از تورم در سالهای آتی را بعید ندانست و گفت: همانطور که سیاست دولت در کنترل و مهار تورم موثر بوده انتظار می رود این سیاست در جهت رونق و رشد اقتصادی نیز موثر باشد تا بتوانیم تا حد امکان از بازگشت تورم جلوگیری کنیم.

بعید نیست در سال‌های آتی با نوع جدیدی از تورم روبرو شویم
به گزارش سرویس اقتصادی  صبح قزوین ، ابوذر ندیمی افزود: گرچه پیش بینی می شود در سالهای آتی تورم بازگردد اما نباید فراموش کرد که دولت در بخش تورم نقطه به نقطه و سالانه توانسته به خوبی عمل کند و این یک اتفاق مبارک در اقتصاد کشور است.
وی با بیان آنکه سیاست های دولت سبب شد قیمتها به اندازه سال قبل بالا نرود، گفت: دولت تاکنون با رویکرد سیاست های پولی، مالی، بانکی و تجاری و نیز کاهش رغبت مردم به خرید، موفق به کنترل و مهار تورم شده است.
این نماینده مجلس نقش سیاست های صحیح مالی و پولی در کاهش نرخ تورم را پر رنگ و موثر دانست و افزود: دولت باید در کنار این سیاست، تلاش بیشتری برای خروج از رکود انجام دهد تا تامین مالی یا تزریق نقدینگی به بازار منجر به افزایش بیشتر رکود نشود.
وی ایجاد رونق را به معنی تمرکز دولت بر پرداخت بدهی ها، افزایش پرژه های عمرانی، تامین تسهیلات بانکها و نیز توجه به بازار ذکر کرد و گفت: مردم انتظار دارند رویکرد دولت در کنترل سقف قیمت ها ادامه دار باشد تا بتوانند هزینه های زندگی خود را تامین کنند.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: برخی فعالیت های رکود تورمی بر اقتصاد کشور اثر گذاشته به نحوی که از یکسو رکود و از سوی دیگر تورم را برای اقتصاد کشور رقم زده و تبعات نامطلوبی برای اقتصاد در پی داشته است.
وی افزود: از این رو ممکن است دوباره با تورم روبرو شویم و کاهش منابع ارزی و قیمت نفت نیز دولت را ناچار به انتشار و توزیع پول کند چرا که بخش عمده ای از مشکلات امروز برای تامین پول نقد ناخواسته بخشی از تورم را بر می گرداند.
لازم به ذکر است؛ آمارهای صندوق بین المللی پول نشان می دهد که تورم ایران علی رغم نصف شدن در سال 2014 در سال جاری و سال بعد افزایش خواهد یافت و رتبه ایران از این لحاظ به چهارمین کشور پرتورم جهان بازخواهد گشت.
براساس پیش بینی این صندوق، نرخ تورم ایران در سال 2015 افزایشی بوده و در سال جاری میلادی به 16.5 درصد و این رقم در سال 2016 به 17 درصد افزایش خواهد یافت.


انتهای پیام/7008

منبع: ایرنا

دیدگاه ها

اخبار استان قزوین
اخبار ایران و جهان