۱۰/محرّم/۱۴۴۶

-

۱۴۰۳/۰۴/۲۶ سه شنبه

صبح قزوین محصول هميشه خندان قزوين در راه بازار است
کد خبر: ۱۰۶۴۲ تاریخ انتشار: // ساعت: : ↗ لینک کوتاه

مدير باغباني استان قزوين:

محصول هميشه خندان قزوين در راه بازار است

پيله فروش: سابقه باغداري پسته در استان قزوين با توجه به وجود باغستان هاي سنتي حاشيه شهر قزوين نزديك به يك هزار سال است.

محصول هميشه خندان قزوين در راه بازار است
به گزارش صبح قزوين، پيله فروش مدير باغباني استان قزوين گفت: در اين استان نزديك به 4 هزار هكتار باغ پسته وجود دارد كه تمركز بيشتر آن در شهرستان بوئين زهرا و قزوين است.
پيله فروش اظهار كرد: سابقه باغداري پسته در استان قزوين با توجه به وجود باغستان هاي سنتي حاشيه شهر قزوين نزديك به يك هزار سال است.
وي در ادامه افزود: كشاورزان مشغول برداشت و روانه كردن آن به بازار است كه انواع ارقام پسته در استان قزوين قرمز پسته، سفيد پسته، كال خندان، بقالي، كله بزي و مادري است.
اين مسئول تصريح كرد: رنگ مغز پسته قزوين در زمان برداشت هم به علت سبزينه اي كه دارد سبزتر از ارقام تجاري ديگر است و از نظر اندازه هم ريزتر و به عنوان پايه مقام براي سرماي زمستانه شناخته شده.
برزگر معاونت توسعه و بازرگاني خارجي سازمان صنعت معدن و تجارت استان قزوين اضافه كرد: در 4 ماهه ابتداي امسال حدود 51 تن پسته به ارزش بيش از 700 هزار دلار از استان قزوين به خارج از كشور صادر شده است.
وي ادامه داد: بيشتر صادرات پسته به صورت خلال و مغز است كه به كشورهاي آسيايي و اروپايي صادر مي شود.
اسعدي كارشناس تغذيه در خصوص خواص پسته گفت: اين محصول داراي 20 گرم درصد پروتئين است كه از نظر غذايي و ارزش جزء رده هاي گوشت و پروتئين محسوب مي شود.
وي اضافه كرد: پسته در تقويت دهانه معده، رفع كم خوني، رفع ضعف، استحكام استخوان و در ساختار گلبول هاي قرمز نقش به سزايي دارد.
انتهاي پيام/3003/خ

دیدگاه ها

اخبار استان قزوین
اخبار ایران و جهان