۱۴/محرّم/۱۴۴۶

-

۱۴۰۳/۰۴/۳۰ شنبه

صبح قزوین همت های بلند در کوچه پس کوچه های غیاث آباد قزوین
کد خبر: ۱۰۱۵۹ تاریخ انتشار: // ساعت: : ↗ لینک کوتاه

خانواده ای از جنس قرآن؛

همت های بلند در کوچه پس کوچه های غیاث آباد قزوین

به واسطه هم نشینی در خط واحد، توفیق آشنایی با یک دانش آموز نخبه و خانواده وی حاصل شد. خانواده ای عادی از دل شهر که حرف های خاص و جالبی برای گفتن داشتند.

همت های بلند در کوچه پس کوچه های غیاث آباد قزوین
صبح قزوین؛ برای رسیدن به دفتر صبح قزوین و از آنجا که مسیر شهرک کوثر و غیاث آباد را در راستای ایجاد رفاه و مدرنیته کردن سیمای شهر! به اندازه تاریخی که خدا داند کی به اتمام خواهد رسید بسته اند، سوار بر ارابه ای به نام خط واحد شدم! در طول راه بر اثر گرما و خستگی ایستادن و برای اینکه مسیر راه که 5 دقیقه است و ما آن را نزدیک به نیم ساعت باید طی کنیم! سخت تر نگذرد، با دختر خانمی که نشان می داد دانش آموز متوسطه و یا راهنمایی باشد، سر صحبت را باز کردم.
و چه اتفاق میمون و جالبی! بعد از چند دقیقه صحبت کردن، متوجه شدم که وی "سپیده بهرامی" دانش آموز سال سوم که قرار است ازمهرماه وارد دبیرستان شود، نام دارد.
نکته جالبی که توسط حس کنجکاوی که لازمه کار خبرنگاری است درک شد، این بود که وی هفته قبل موفق به حفظ کل قرآن شده است و جالب تر اینکه خواهر وی" سحر بهرامی" 10 ساله نیز موفق به حفظ 26 جزء قرآن شده است.
حفظ کل قرآن! کار بزرگی که گفتنش بسیار آسان، اما وقتی وارد عمل می شوی بسیارسخت و نیازمند به تلاش و همتی بس بالاست.
فرصت را غنیمت دانسته و همان جا با تماس با خانواده وی قرار یک مصاحبه کامل به اتفاق پدر، مادر، خواهر و خود این حافظ دانش آموز را گذاشتم.
بعد از چند روز و طبق قرارگذاشته شده در موعد مقرر میهمانان بزرگ و عزیز با ورود به دفتر صبح قزوین فضای دفتر را منور و پر از یاد و نام حضرت حق نمودند.
تصور اولیه من این بود که به هنگام ملاقات با این خانواده، پدر و مادری را ببینم که بسیار با مردم عادی متفاوت بوده و در حد یک عالم مذهبی باشند.
 اما وقتی خانواده سپیده را دیدم مشاهده کردم که یک خانواده معمولی از دل این شهر، خانواده ای مانند خودمان و بدون هیچ غرور و پر از تواضع مقابلم قرار گرفتند.

 سپیده بهرامی

  این مصاحبه با توجه به شرایط خاصی که داشت، برای خبرنگار صبح قزوین بسیار عبرت آموز و مفید بود، از این رو امیدوارم برای خوانندگان نیز مفید و پر ثمر واقع شود.
برای خوانندگان صبح قزوین خود را معرفی کنید؟ سپیده: سپیده بهرامی، 14 ساله، دانش آموز کلاس اول دبیرستان و دارای مدرک علوم قرآنی، حافظ کل قرآن.
سحر: سحر بهرامی، 10 ساله و دانش آموز کلاس چهارم.
موفق به حفظ 26 جزء از قرآن کریم.
شغل پدر: آزاد شغل مادر: خانه دار   چه شد که وارد عرصه بزرگ حفظ قرآن شدید؟ سپیده: خاله من، خانم میترا صفری در حال حفظ قرآن بود.
وقتی کلاس پنجم بودم، به پیشنهاد و تشویق خانواده، حفظ قرآن را آغاز نموده و وارد کانون بقیه الله و طرح طه با مسئولیت خانم شفیعی شدم.
در ابتدا در منزل 50 آیه ابتدایی سوره بقره را حفظ نمودم، در تاریخ 8 آبان 88 همزمان با روز تولد امام رضا(ع)، حفظ قرآن به صورت تخصصی را در کانون بقیه الله آغاز کردم.
وقتی وارد کلاس خانم گلاب فروش مربی حفظ تخصصی شدم، 2 صفحه از حفظ قرآن آموزان کلاس عقب بودم، اما با برنامه ریزی علاوه بر اینکه عقب افتادگی خود را جبران کردم، از ریتم کلاس جلوتر افتاده به طوری که در حال حاضر من موفق به حفظ کل قرآن شده ام و قرآن آموزان کلاس، جزء 5 می باشند!  

سپیده بهرامی

  سحر: از پیش دبستانی شروع به حفظ قرآن کردم.
دلیل اینکه خواستم حافظ شوم این بود که خواهر و خاله ام هر روز در اطاق مشغول حفظ قرآن بودند و از آنجا که من بسیار شیطنت داشتم درب اطاق را می بستند.
روزی در پشت در ایستادم تا ببینم چه می کنند، هر کار که آنها می کردند و می گفتند را تکرار کردم.
وقتی مادرم مرا دید پرسید چه می کنم و من هر آنچه شنیده بودم و تکرار می کردم را، برای او خواندم.
مادر ضمن تایید صحبت های سحر بیان کرد: وقتی دیدم که سحر با کمی گوش دادن، توانسته 5 آیه را به راحتی حفظ کند، بسیار تعجب کردم و از آن پس با دیدن شوق و علاقه همچنین توانایی او، با تمرین و هجی کردن کلمات و تشویق هایی که انجام شد، کار حفظ را آغاز کردیم.
با توجه به سن کم سحر(6 سال) و آشنا نبودن با کلمات، برخی اوقات که کلمه سخت و مشکل بود، تا 50 بار تکرار می کردم تا درست و خوب حفظ کند و اکنون ثمره آن تلاش ها این است که در 10 سالگی 26 جزء قرآن را حفظ کرده است.
پدر: در ابتدا باور نمی کردم که این کار انجام شدنی باشد، اما با تشویق ها و پشتیبانی هایی که انجام دادیم چه مالی و چه روحی و روانی، فرزندانم موفق به حفظ کل قرآن شدند.
  آیا فقط در این رشته به صورت تخصصی فعالیت دارید؟ پدر اجازه خواست تا این سوال را پاسخگو باشد.
پدر: این را باید بگویم معتقدم انسان نباید تک بعدی باشد، برای همین سپیده جان در کنار تحصیل و حفظ قرآن، در کلاس های نقاشی شرکت داشت و هم اکنون تابلوهای بسیار خوبی را کشیده است.
همچنین 20 ترم کلاس زبان انگلیسی را پشت سر گذاشته و اکنون در این عرصه هم موفقیت های زیادی را کسب کرده است.
مادر: فرزندانم از کلاس اول ابتدایی تاکنون همواره شاگرد اول مدرسه و کلاس بوده اند.
  برای حفظ با ثبات قرآن بهترین راه حل چیست؟ سحر: برای حفظ آیات مشابه که در قرآن وجود دارد، با توجه به آهنگ تلاوت استاد پرهیزگار، کلمات و رمزهایی که قرار می دادم و از این طریق آیات را حفظ می کردم.
 

سحر بهرامی

  سپیده: برای حفظ قرآن پیشنهاد من این است که از آیات کم شروع شود و به تدریج بر محفوظات اضافه شود.
برای مثال من در ابتدا برای حفظ، از یک آیه قرآن شروع کردم و بعد به چند آیه، یک صفحه و همین طور به مرور بر محفوظات خود اضافه نمودم.
از جزء 11 به بعد، حفظ من منسجم تر و بیشتر شد، به طوری که این اواخر در 5 روز یک جزء را تمام می کردم و آزمون آن را می دادم، که این یک رکورد است.
(با گفتن این رکورد برای لحظه ای به خود افتخار کردم از بابت همنشینی با کسی که شاید از نوابغ جهان است.
حفظ 20 صفحه، از آیات قرآن که گاه خواندن معمولی آن برای امثال من مشکل است، آن هم در 5 روز!)

تاثیر قرآن در زندگی شما چه بوده است؟

سحر: بهترین تاثیری که قرآن در زدگی من داشت این بود که دروغ نمی گویم همیشه نمازم را به موقع می خوانم.

پدر: با تلاوت و حفظ قرآن حافظه ما گسترده تر می شود و در تصمیم گیری ها بهتر و درست تر عمل می کنیم.

مادر: فعالیت ها و کارهایی که یک شخص قرآنی دارد با دیگران متفاوت است و قرآن مسیر زندگی افراد را تغییر می دهد.
الان اگر یک فیلم را نگاه کنید مطمئنا در اخلاق شما تاثیر خواهد داشت، برای مثال وقتی دختران من کارتون فروتبالیست ها را می بینند، بعد از اتمام آن با هم فوتبال بازی می کنند، یعنی تا این اندازه تاثیر گذار است.
حال چگونه می شود قرآن که پر از اندیشه و راه زندگی است تاثیری در زندگی و افراد نداشته باشد.
 

  چه رتبه هایی در این عرصه  کسب کرده اید؟  سحر: رتبه سوم اوقاف در سطح منطقه ای و استانی را دارم موفق شده ام آزمون 20 جزء ارشاد را هم بدهم.

سپیده: در مسابقات اوقاف توانستم رتبه دوم را کسب کنم.
در سطح مدارس و مسابقات دانش آموی نیز بارها رتبه هایی را کسب کرده و تقدیر شده ام.

  آیا در سی و یکمین دوره مسابقات قرآن، نماز و عترت دانش آموزی کشور که در قزوین برگزار شد، شرکت داشتید؟ حالت تعجب و سوالات آنها درباره این مسابقات نشان از عدم اطلاع آنها داشت.
مادر: یکی از ناهماهنگی هایی که در آموزش و پرورش وجود دارد، عدم اطلاع رسانی درست و به موقع است.
برای مثال 5 ساعت مانده به مسابقات خبر می دهند که ساعت فلان مسابقه برگزار خواهد شد و این ناهماهنگی بسیار باعث ایجاد لطمه می شود.
(این جواب باعث تاسف شدید من شد، چرا که متاسفانه در این دوره از مسابقات در بخش دختران رتبه ای توسط استان قزوین کسب نشد! و جای دانش آموزان فعال و نخبه به مانند سپیده و امثال وی که باعث افتخار استان و کشور می باشند برای کسب رتبه و بالا بردن تراز استان در این مسابقات خالی و محسوس است.
)
ادامه دارد.
.
.
انتهای خبر/2004/خ

دیدگاه ها

اخبار استان قزوین
اخبار ایران و جهان