۱۰/محرّم/۱۴۴۶

-

۱۴۰۳/۰۴/۲۶ سه شنبه

صبح قزوین اطلاعات گردشگری زبيده خاتون
زبيده خاتون

زبيده خاتون

امامزاده زبیده خاتون قزوین زیارتگاهی قدیمی در محله کهن پنبه ریسه و شمال بازارچه سپه می باشد که از دوره قاجار به زبیده خاتون شهرت داشته و از دیرباز محل زیارت و عبادت و برگزاری مراسم آئینی در شهر قزوین است و به دلیل قدمت تاریخی این بنا و جایگاهی که نزد مردم دارد حفاظت و نگهداری آن از اهمیت زیادی برخوردار است.

امامزاده زبیده خاتون یکی دیگر از امامزاده‌های کوچک از محبوب‌ترین مکان های زیارتی قزوین است که در خیابان سپه قزوین و در همسایگی بازار سنتی این شهر واقع‌شده است. به اعتقاد اهالی مدفون در این بقعه از نوادگان امام موسی الکاظم (علیه السلام) و دختر آمنه خاتون (علیها السلام) است و برخی دیگر خفته در مزار را از نوادگان حضرت امام جعفرصادق (علیه السلام) می دانند.

بنای امامزاده زبیده خاتون قزوین در جانب شرقی صحن و بنای مسجد آن در قسمت شمالی قرار دارد. حرم امامزاده چهار گوشه ای است که به کمک فیلپوش هایی که از کف آغاز شده پوشش یافته است. نمای مسجد از جانب صحن از زیبایی خاصی برخوردار است و از سر طاقنما با قوس نعل اسبی و ارسی های چوبی تشکیل شده است. لچکی ها دارای تزیینات معقلی است.در این لچکی ها آجرهای سفالی دایره شکلی با نقش ستاره کار شده است. روی جرزهای دو طرف طاقنماها نیز آجرهای نقش برجسته با طرح ترنج لوزی شکل به چشم می خورد. شبستان مسجد در وسط دارای سه ستون حجیم و استوار آجری است.
دو حسینیه جمعا به مساحت ۴۰۰ متر مربع در این آستانه مقدسه ایجاد گردیده است ، اولی حسینیه ای به مساحت ۲۰۰ متر مربع که در سال ۱۳۸۰ در محل بقعه احداث و ودومی در قسمت سرداب آنحضرت به مساحت ۲۰۰ تحت عنوان زینبیه در سال ۱۳۹۱ احداث گردید.شایان ذکر است که بنای این بقعه از دی ماه سال ۱۳۸۸ به طور کامل مورد مرمت ، بازسازی و اجرای طرح توسعه در فازهای متعدد قرار گرفته است .

برگزاری مراسم شام غریبان سید و سالار شهیدان در شب آخر عزاداری همه‌ساله در قزوین در آستان مقدسه بی‌بی زبیده خاتون(س) برگزار می‌شود و این آئین مذهبی در این بقعه در قزوین از شهرت خاصی برخوردار است.اخبار استان قزوین
اخبار ایران و جهان