آرمان خواهی با محافظه کاری نمی‌سازد
سه شبه 30 بهمن 1397

آرمان خواهی با محافظه کاری نمی‌سازد/ حق‌الناس بودن رای مردم در رسانه ملی تبیین شود

کد خبر: 68499/ کدخبرنگار : 46/ تاریخ انتشار: 1394/06/04


رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره آرمان‌خواهی گفت: رهبری تأکید کردند که آرمان خواهی با محافظه کاری نمی­‌سازد و آرمان­خواهی با حقیقت گرایی و واقعیت بینی سازگار است.به گزارش حوزه احزاب خبرگزاری صبح قزوین، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در تالار آیینه آستان قدس رضوی میزبان گروهی از جوانان دختر و پسر فعال در رشته‌های گوناگون هنر، فرهنگ و رسانه بود.

هاشمی رفسنجانی با تأکید بر این نکته که «علم و اندیشه در فضای بسته رشد نمی کند»، گفت: جوانان، راههای بسته را خودشان با استفاده از علم و تکنولوژی باز کردند و به جای یک مطبوعه، دهها سایت باز شده که نمی توان دریچه هایش را مسدود کرد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام هنر را یک علاقه فطری در وجود انسان­‌ها دانست و گفت: اگر کسانی مانع ابراز این علاقه فطری شوند، مطمئن باشید از راه های دیگر درجامعه پخش می شود که در آن صورت بعید نیست جامعه به هرج و مرج برسند.

وی اندیشه­‌های جوانان ایرانی را پویا و قابل احترام دانست و گفت: نباید بگذاریم هنرمندان جوان ما در خلق آثار هنری تقیه کنند.

هاشمی رفسنجانی شکل باز اطلاع­رسانی و وسعت کار شبکه های اجتماعی در جامعه را ضرورت شرایط علم و تکنولوژی در عصر جدید قلمداد کرد و گفت: به جای جلوگیری از انتشار آثار هنری و رفتن آنها به سوی راه های زیرزمینی باید به فکر تقویت اندیشه­های انسانی بود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان تفاوت های اجتماعی عصر جدید با گذشته­ها در حکومت های استعماری و استبدادی، گفت: استبداد و استعمار به خاطر نیازهای خود، مکمل همدیگر در چپاول سرمایه های ملت­ها بودند.

وی افزود: حتی سالها پس از انقلاب کبیر فرانسه در اکثر جوامع انسانی، استبدادها در خدمت استعمارگران بودند.

هاشمی رفسنجانی با یادآوری خاطرات خویش از ظلم امنیه­‌ها در زادگاه خویش و برنامه­‌های استبدادی رژیم، گفت: آنها برای بقای خود به استعمارگران باج می­داد تا منابع ملی را به یغما ببرند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تشریح روند تدریجی عقب­نشینی استبداد و پیشروی فکری مارکسیست­ها با ادبیات جوان­پسند درسراسر جهان و به ویژه در ایران، گفت: اگرچه برای آزادی مردم حرف می­زدند، اما اگر کسی در اختیار آنها نبود، می­کشتند و یا به اردوگاه­های کار می­بردند.

وی با یادآوری گوشه­‌هایی از اتفاقات مشروطه، گفت: قبل از مشروطه مردم از استبداد خسته شده بودند و وقتی چراغ مشروطه توسط علما روشن شد، گرد آن جمع شدند که اگر چه اوایل خوب بود، ولی خیلی زود به استبداد رضاخانی رسید که تسمه از گرده همه مردم می­کشید.

هاشمی رفسنجانی با ارائه تحلیلی تاریخی از ایران معاصر، به ویژه در پهلوی اول و دوم، گفت: از ترس جوشش مردم، استعدادها را به بند می­کشیدند و با کمترین فضای باز سیاسی، مردم حرف­های دل خود را بیان کردند که کم کم به مبارزه و سرانجام به پیروزی انقلاب رسیدیم.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخش دیگری از سخنان خویش با اشاره به سخنان حاضران و مطالبات آنها، برحق نقش ایثارگران و خانواده­های آنها در انقلاب اسلامی تأکید کرد و گفت: بدرقه جوانان برای رفتن به جبهه و استقبال از پیکرهای خونین آنان، برگی از حماسه سرایی خانواده­ها و مخصوصاً مادران ایرانی در طول تاریخ بود.

وی ایثارگران، آزادگان و جانبازان، شهدا و به ویژه جاویدالاثرها را سرمایه‌­های همیشگی ایران در دنیا و آخرت توصیف کرد و گفت: تعابیر قرآن در توصیف این قشر فراتر از   اندیشه­های ماست که در بهشت برین عند ربهم یرزقون هستند.

هاشمی رفسنجانی تلخی صبر دنیوی خانواده­های شهدا و ایثارگران را در روز قیامت برای آنان شیرین دانست وگفت: با فرزندان شهید خویش در بزم اولیا و انبیا خواهند بود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، هدایت و راهنمایی انسان­ها را محور اساسی آیات قرآن دانست و با اشاره به آرمان­های امام و شهدا برای پیشرفت همه جانبه کشور، گفت: الحمدلله جامعه ما هر روز به طرف آگاهی می­رود که دوری از تملق یکی از نشانه­های آن است.

وی آشفتگی رویاهای مستبدها و استعمارگران را به خاطر هوشیاری ملت­ها دانست و نسبت به نفوذ و تندروی­های گروه­های تروریستی هشدار داد و گفت: رشد معقول جامعه با مشورت و نقد شروع می­شود که در ایران ما چنین است.

 هاشمی رفسنجانی، افزایش کمی و کیفی تحصیل جوانان و به ویژه دختران را یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی دانست و گفت: کسی نمی­تواند زن با فرهنگ و با شعور و آگاه به زمان و با تحصیلات عالیه را در چار دیواری خانه محبوس کند که البته اگر چنین هم باشد، مادری آگاه برای تربیت فرزندان خواهند بود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، همراهی زن و مرد را در جمهوری اسلامی برای شرکت در انتخابات و احترام همه مسؤولین به آرای مردم،  برخاسته از فرهنگ اسلام و تشیع و یکی دیگر از دستاوردهای انقلاب دانست و گفت: رهبری جامعه رأی مردم را حق‌‌الناس خواندند و  نمی­‌دانم چرا رسانه ها به ویژه رسانه ملی این نکته ظریف را در جامعه بیشتر تبیین نکرده و آن را توضیح نمی‌دهند.

وی در ادامه سخنان خویش به دیدار دانشجویان با رهبری و سؤال آنان درباره آرمان­خواهی اشاره کرد و گفت: رهبری در پاسخ به سوال آنها تأکید کردند که آرمان خواهی با محافظه کاری نمی­سازد و آرمان­خواهی با حقیقت گرایی و واقعیت بینی سازگار است.

هاشمی رفسنجانی با تأکید مجدد بر اهمیت جامعه آرمان­خواه، گفت: شواهد نشان می­دهد که مردم ایران به طرف راه­های درستی می‌روند که قرآن می­خواهد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، بشارت خداوندی به کسانی را که به حرف­های دیگران گوش می­دهند و بهترین­ها را انتخاب می­کنند، تابلوی تفکر و اندیشه و آزادخواهی دانست و گفت: امروز جامعه ایرانی به جایی رسیده که دانش­آموز و دانشجو در اکثر خانواده­ها هستند و به خاطر آگاهی از شرایط زمان، دیگر فریب ظاهرسازی­ها را نمی­خورند.

وی فراهم کردن زمینه­‌های تحصیل برای فرزندان خانواده­های کم بضاعت را یکی دیگر از آرمان­های انقلاب اسلامی دانست و همچنین با اشاره به رشد علمی وتحصیلی خانم­ها، حتی در المپیادها و کنکورها، گفت: همه این موارد نشان از پویایی جامعه و حرکت آن به سوی قله­‌های افتخار است.

هاشمی رفسنجانی با بیان امتیازات یک جامعه باسواد، گفت: جامعه باسواد کورکورانه رأی نمی­دهد و نمی­گذارد منطق و استدلال در هیاهو و غوغاسالاری گم شود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام دربخش دیگری از سخنان خویش به شرایط نا امن کشورهای افغانستان، عراق، سوریه و یمن اشاره کرد و گفت: کسانی که امروز خواب تجزیه برای کشورهای اسلامی را می­بینند، اوایل انقلاب برای تجزیه ایران هم نقشه داشتند که حضور همه جانبه مردم و رهبری­های امام تمام توطئه­های آنان را خنثی کرد.

در ابتدای این مراسم، آقای مهدی شریفی، مدرس و مؤلف به عنوان مجری ـ سرکار خانم رکنی، خواهر شهید و نماینده خانواده های ایثارگران و بانوان ـ دکتر موحدی زاده، برادر شهید و جانباز و نماینده رزمندگان هشت سال دفاع مقدس ـ سرکار خانم سلجوقی، مشاور استاندار و مدیر کل دفتر امور زنان و خانواده استانداری استان خراسان رضوی ـ دکتر فتوحی، عضو هیأت علمی دانشگاه فردوسی و نماینده دانشگاهیان ـ  دکتر اسلام دوست، نماینده هنرمندان در حوزه موسیقی ـ آقای جوادی حصار، نماینده روزنامه نگاران  و خبرنگاران و کمال الدین غراب، نماینده هنرمندان در حوزه تئاتر و سینما هر یک به طور جداگانه ضمن ارائه گزارشی از حوزه­های فعالیت خویش، به بیان دیدگاه­های خود درباره مسائل سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، دینی و ارزشی پرداختند.

انتهای پیام/منبع خبر : سیاسی فارس

با کانال صبح قزوین اخبار استان و کشور را دنبال کنید


linkedin

ارسال نظر

  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.