- صبح قزوین - http://sobheqazvin.ir -

 تاریخ انتشار :5/15/2018 12:00:00 AM    کد خبرنگار :100   print

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در قزوین:

155 تعاونی دانش بنیان در کشور فعال است

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در قزوین گفت: 155 تعاونی دانش بنیان در کشور فعال است که برای گسترش آنها تلاش می‌شود.به گزارش خبرنگار اجتماعی صبح قزوین ؛ سید حمید کلانتری، معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ظهر امروز(سه شنبه) در ششمین جلسه کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری استان در استانداری اظهار کرد: تعاون در ردیف سه بخش مهم اقتصاد کشور است که از نظر عدالت گرایی به سمت دولت و از نظر کارآیی به سمت بخش خصوصی است و باید گرایش اجتماعی داشته باشد.

وی بیان کرد: در سراسر جهان دو میلیون و ۶۰۰ هزار تعاونی فعالیت و یک میلیارد نفر در آنها عضویت دارند و توانسته اند نقش مهمی در تولید و اقتصاد ایفا کنند.

این مقام مسئول تصریح کرد: فعال شدن تعاونی‌ها در مناطق روستایی یکی از محورهایی است که می‌تواند به اشتغال و تولید منجر شده و با جمع آوری سرمایه‌های خرد و کوچک به کاهش مهاجرت هم کمک کند.

وی اضافه کرد: در سراسر کشور بیش از ۹۳ هزار تعاونی داریم که فقط در قزوین ۶۷۰ تعاونی راه اندازی شده که هنوز با توجه به ظرفیت های آن می تواند این تعداد بیشتر شود.

کلانتری گفت: باید ظرفیت تعاونی‌ها در روستاها تقویت شود و در این راستا «تعاونی‌های تامین نیاز» بهترین نوع این تشکل‌هاست که می‌تواند به افزایش بهره وری کمک کند.

وی اضافه کرد: تعاونی‌های محصولی، تامین نیاز، توسعه شهرستان، دهیاری‌ها و دانش بنیان که به تکمیل زنجیره تولید منجر می‌شود از راهکارهای مهم در توسعه تعاونی‌ها در کشور است.

کلانتری یادآورشد: هم اکنون ۱۵۵ تعاونی دانش بنیان داریم که باید مورد حمایت جدی قرار گیرند و ایده‌های خود را در تولید و اشتغال پیاده کنند.

وی اضافه کرد: ۱۴ بیمارستان در کشور به صورت تعاونی است و این نمونه‌ها نشان می‌دهد ظرفیت زیادی در این بخش نهفته که اگر درست استفاده شود، نقش زیادی در رونق اقتصاد خواهد داشت.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان کرد: در کشور امکانات زیادی داریم که اگر مورد توجه و استفاده قرار گیرد، می‌تواند چالش‌های ما را برطرف کند و مانع مهاجرت شود.

کلانتری از رویکرد دولت به مناطق روستایی خبرداد و گفت: بیش از ۱۲ هزار میلیارد تومان تسهیلات روستایی برای ایجاد اشتغال در این مناطق پیش بینی شده اما برای نمونه در قزوین از ۱۳۳ میلیارد تومان سهمیه فقط یک میلیارد تومان جذب شده که مطلوب نیست.

وی بیان کرد: دریافت تسهیلات تا شهریورماه تمدید شده و باید مدیران اجرایی استان در این زمینه همت کنند و با معرفی طرح‌های اجرایی از این فرصت بخوبی بهره برداری کنند.

کلانتری گفت: تسهیلات روستایی قابل افزایش است و اگر بتوانید سهیمه خود را جذب کنید هیچ محدودیتی در افزایش تخصیص نداریم.
انتهای پیام/2002