- صبح قزوین - http://sobheqazvin.ir -

 تاریخ انتشار :5/15/2018 12:00:00 AM    کد خبرنگار :100   print

رئیس کل دادگستری استان قزوین:

جرائم خشن در بخش اسفروردین ۸۰ درصد کاهش یافت

رییس کل دادگستری استان قزوین گفت: در سال های گذشته در بخش اسفرورین جرائم خشن آمار بالایی داشت که با اقدامات فرهنگی صورت گرفته این جرائم کاهش چشمگیر و 80 درصدی را در این بخش نشان می‌دهد.به گزارش خبرنگار اجتماعی صبح قزوین ، حجت الاسلام قدرتی، رئیس کل دادگستری استان قزوین در جلسه شورای اداری بخش اسفرورین که در دفتر امام جمعه این بخش برگزار شد، اظهار کرد: کار فرهنگی مستمر همراه با صبر و حوصله بدون شک ثمرات مثبتی در سطوح مختلف جامعه به دنبال خواهد داشت و به همین خاطر اقدامات فرهنگی برای به بار نشستن نیاز به زمان دارد و نباید در این مسیر خسته شویم.

وی افزود: حضور مستمر و پررنگ جامعه روحانیت در بطن جامعه در کاهش آسیب های اجتماعی و جرائم قطعا موثر است و روحانیون نیز نباید از مهم ترین نیت های الهی خود که همان اصلاح جامعه است غافل شوند.

این مسئول تصریح کرد: همه ما در نظام مقدس جمهوری اسلامی سوار بر یک کشتی هستیم، پس همه موظفیم برای رساندن این کشتی به هدف نهایی تلاش کنیم و نگذاریم دشمن قسم خورده این نظام از اختلاف نظرهای ما برای رسیدن به مقاصد بی شرمانه خود بهره برداری کند.

قدرتی به اغتشاشات دی ماه سال گذشته در کشور اشاره و بیان کرد: اتفاقاتی که توسط عده ای سودجو و فرصت طلب در کشور به وقوع پیوست قلب همه ما را به درد آورد؛ اما خوشبختانه هیچ یک از مردم فهیم اسفرورین در این اغتشاشات حضور نداشتند که این موضوع نشان از بصیرت، آگاهی، تعهد و علاقه آنان به نظام، انقلاب و ولایت دارد و به همین خاطر باید قدردان این مردم بود.

این مقام قضایی استان ابراز کرد: دو نعمت در هر جامعه ای وجود دارد که تا از بین نروند قدرش را نخواهیم دانست که یکی صحت و سلامت جسمانی و دیگری امنیت است که خوشبختانه با تلاش های انجام شده از سوی مقامات قضایی، انتظامی، امنیتی و سایر مسئولان شاهد امنیت پایداری در استان هستیم.

کاهش جمعیت کیفری زندان از اهداف ماست
وی به کاهش جرائم خشن در اسفرورین اشاره کرد و گفت: در سال‌های گذشته در بخش اسفرورین جرائم خشن آمار بالایی داشت که با اقدامات فرهنگی صورت گرفته این جرائم کاهش چشمگیر و 80 درصدی را در این بخش نشان می‌دهد و قطعا هر چقدر اقدامات فرهنگی در این حوزه افزایش یابد نتایج مطلوب تری را نیز به دنبال خواهد داشت.

رئیس کل دادگستری استان قزوین ادامه داد: با همدلی، همراهی و وحدت می‌توان در جهت کاهش جرائم و آسیب‌های اجتماعی گام‌های عملی و علمی برداشت و این همدلی‌ها رحمت و رضایت خداوند را در پی دارد و نباید بگذاریم سلایق ما موجب اختلافات شود که اختلاف موجب ذلت می‌شود.

وی به سیاست کاهش جمعیت کیفری در قوه قضاییه اشاره کرد و افزود: یکی از اولویت‌های اصلی ما در دستگاه قضایی استان کاهش جمعیت کیفری زندان است و باید تلاش کنیم در این مسیر ابتدا نگاه جامعه به حبس و زندان تغییر کند.

این مسئول افزود: زندان تنها موجب مجازات مجرم نمی‌شود؛ بلکه با شرایط فعلی جامعه موجب مجازات خانواده او نیز می شود که با توجه به همین موضوع آسیب‌های اجتماعی متعددی خانواده مجرم را تهدید می‌کند از این رو باید حبس و زندان آخرین مرحله باشد که لازم است قضات نیز در این جهت اهتمام ویژه ای داشته باشند.

این مقام قضایی استان بیان کرد: قطعا این سیاست حبس زدایی شامل کسانی که دست به جرائم خشن می‌زنند و آسایش و امنیت عمومی جامعه را با تکرار جرائم مختل می‌کنند، نمی‌شود.

وی اضافه کرد: دستگاه قضایی نیز بدون هیچ اغماضی با این قبیل مجرمین برخورد خواهد کرد و اقدامات قانونی خود را اعمال خواهد کرد و نخواهیم گذاشت عده ای با قانون گریزی امنیت حاکم در استان را خدشه دار کنند.

رئیس کل دادگستری استان قزوین در پایان گفت: امروزه یکی از مهم ترین معضلات و آسیب های اجتماعی قانون گریزی است که لازم است مسئولان و نهادهای فرهنگی این را یک زنگ خطر بدانند و تلاش کنیم برای اصلاح جامعه هم صالح و هم مصلح باشیم.

وی گفت: دستگاه قضایی را در فصل خصومات آخرین مرحله بدانیم زیرا با طرح دعوا در دستگاه قضایی بسیاری از مشکلات اساسی حل نخواهد شد.
انتهای پیام/2002