آخرین اخبار استان قزوین

کد خبر: ۴۶۰۷ تاریخ انتشار: // ساعت: : ↗ لینک کوتاه

خانه سالمندان فاطمه زهرا (س)؛

علیرضا افتخاری از سالمندان می گوید

افتخاری گفت به توصیه مادرم خانه سالمندان را تاسیس کرده ام.

به گزارش صبح قزوین،علیرضا افتخاری مدیر خانه سالمندان فاطمه زهرا (س) مردی 53 ساله است که مهندسی شیمی خوانده و به دلیل اینکه مادرش از او خواسته که خانه سالمندان را تاسیس کند به سراغ این حرفه آمده تا خدمات رسانی خوبی را به سالمندان داشته باشد و برای صبح قزوین بهانه ای شد تا با او به گفتگو بنشینیم.
افتخاری در خصوص تعریف سالمند گفت: تعريف علمي آن فردي كه بالاي 60 سال سن داشته باشد ممكن است افرادي زير اين سن به سالمندي برسند.
بعضي از افراد سن بالاي سالمندي دارند ولي سرحال و شاداب هستند.
وی اظهار کرد: سالمندان را به 3 دسته جوان، پير و كهنسال طبقه بندي مي كنند كه از 70-60 سالمند جوان ، 80-70 سالمند پير و 80 به بالا سالمند كهنسال است كه اين يك تعريف كلي از سالمند در تمام فرهنگ ها است.
وی در خصوص اینکه چگونه وارد این عرصه شده است بیان کرد: در سال 78 مادرم مريضي سختي گرفته بود كه با تلاش هاي زيادي كه براي درمان انجام داديم نتيجه اي نگرفتيم.
هميشه مادرم اصرار داشت كه همانطور كه به ايشان رسيدگي مي كنم به پيرزن ها و زنان سالمند كه نياز به ياري دارند كمك كنم.
وی در ادامه افزود: ما مركزي را راه انداختيم تا سالمنداني كه امكان نگه داري آنها در خانه وجود ندارد بنا به دلايل مختلف اجتماعي، جسمي، روحي و رواني فضايي را ايجاد كرديم تا سالمندان بتوانند كنار هم در محيطي مناسب به زندگي خود ادامه دهند .
وی ادامه دادد: جرقه تاسيس خانه سالمندان فاطمه زهرا(س) از سال 78 زده شد و در سال 79 اين مركز را به اتفاق همسرم تاسيس كرديم و 13 سال است كه به كار خود ادامه مي دهد.
از او پرسیدیم که آیا از شغلتان راضي هستيد؟ افتخاری گفت: رضايت را از ديدگاه مختلف مي توان ارزيابي كرد.
رضايت از ديدگاه من ذهنيتي است كه براي خدمت گذاري به سالمندان داريم و اين تعهد اخلاقي است كه نسبت به مادرم داشته ام.
وی تاکید کرد: شغلي بسيار پر مسئوليت است و كاري است كه تعطيلات نمي شناسد و 24 ساعته فعال است و وضعيت سالمند را بايد در شرايط مختلف چك كنيم.
وقتي كه ما خدماتي را به سالمند مي دهيم دعاي خير سالمندان براي ما از همه چيز با ارزش تر است و رضايت ما را جلب مي كند.
وی در پاسخ به اینکه اگر اين شغل را انتخاب نمي كرديد چه شغلي را انتخاب مي كرديداظهار کرد:از آنجايي كه رشته تحصيلي من مهندسي شيمي است كه قبلاً مديريت كارخانجات شهر صنعتي را برعهده داشتم.
و زماني كه خانه سالمندان فاطمه زهرا (س) را راه اندازي كرديم به دليل بالا بودن حجم كار همسرم به تنهايي نمي توانست از عهده آن برآيد پس كار صنعتي را رها كردم.
وی افزود: البته هم اكنون به عنوان مشاور و روانشناس هستم و تدريس هم مي كنم (دانشگاه هنر كرج).
از اين كه بتوانم كاري براي كسي انجام دهم و آرامش ذهني براي فردي ايجاد كنم خوشحال مي شوم همانطور كه براي سالمندان اين آرامش را ايجاد مي كنم.
انتهای پیام/3003/خ