آخرین اخبار استان قزوین

کد خبر: ۳۳۳۹۰۴ تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۲۱ ساعت: ۱۶:۲۶ ↗ لینک کوتاه

در جمع فرماندهان و کارکنان نیروی هوایی ارتش؛

امام خامنه‌ای به کدام معترض جلیقه‌زرد پاریس اشاره کردند؟+فیلم و عکس

رهبر فرزانه انقلاب اسلامی در جمع فرماندهان و کارکنان نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران به اعتراضات اخیر مردم فرانسه موسوم به جلیقه‌زردها و نابینا شدن معترضان اشاره کردند.

به گزارش سرویس سیاسی  صبح قزوین ، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در 19 بهمن در جمع فرماندهان و کارکنان نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران به اعتراضات جلیقه‌زردهای فرانسه که سیزده هفته پیاپی در روزهای شنبه علیه سیاست‌های امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه برگزار و با خشونت پلیس پاسخ داده شده، اشاره فرمودند:

در خیابانهای پاریس مردمشان را دارند کور می‌کنند ــ مردم تظاهرکننده‌ای که در خیابانهای پاریس دارند حرکت می‌کنند، به‌وسیله‌ی نیروهای مسلّحِ دولت فرانسه مورد تهاجم قرار می‌گیرند، بسیاری کور می‌شوند؛ یعنی این ‌جور با مردم خودشان رفتار می‌کنند ــ آن وقت از ما مطالبه‌ی حقوق بشر می‌کنند! خب، شما چه‌کاره‌اید؟ شما با حقوق بشر چه نسبتی دارید که از یک کشور دیگر، از یک ملّت دیگر مطالبه‌ی حقوق بشر کنید؟ شما اصلاً می‌شناسید حقوق بشر را؟

در تظاهرات هفته یازدهم نیروهای پلیس ضدشورش فرانسه با استفاده از گاز اشک‌آور، ماشین‌های آب‌پاش و البته سلاحی که به "فلش‌بال" معروف شده و گلوله‌های پلاستیکی از آن شلیک می‌شود به‌سوی معترضان شلیک کردند.

در نتیجه استفاده از این سلاح یک معترض به‌نام "جرومی رودریگز" چشم راست خود را از دست داد و باعث شد بسیاری از رسانه‌ها این اقدام خشونت‌بار پلیس پاریس را مورد انتقاد قرار داده در تظاهرات هفته‌های بعد معترضان علاوه بر شعار سردادن علیه ماکرون علیه خشونت پلیس نیز شعار سر دادند.

رودریگز در هفته یازدهم تظاهرات جلیقه‌زردها

رودریگز در هفته دوازدهم تظاهرات به میان مردم آمد و علیه خشونت پلیس سخنرانی کرد

هفته گذشته اعلام شد پلیس از ابتدای خیزش جلیقه‌زردها 9 هزار و 200 گلوله از این نوع به معترضان شلیک کرده که به زخمی شدن چندین تن انجامیده است.

اعتراض به کاربرد این گلوله‌ها یک روز پس از آن صورت گرفت که شورای حکومتی، بالاترین مرجع قضایی فرانسه به‌کارگیری این سلاح به‌دست پلیس به‌هنگام آشوب و اعتراض را مجاز شمرد.

در موردی دیگر نیروهای امنیتی فرانسه یک معترض جلیقه‌زرد زن را با خشونت تمام روی زمین می‌کشند و می‌برند.

بر اساس آمار منتشرشده در تظاهرات جلیقه‌زردها در هفته سیزدهم که دیروز شنبه در سراسر فرانسه برگزار شد، 50 هزار نفر شرکت کردند.

جنبش جلیقه‌زردها در نیمۀ ماه نوامبر در اعتراض به تصمیم دولت فرانسه برای افزایش قیمت سوخت آغاز شد و به‌تدریج به اعتراضی گسترده که عملکرد دولت را زیر سؤال می‌برد، تبدیل گردید.

معترضان در سیزدهمین شنبۀ اعتراضات، ضمن ادای احترام به زخمی‌های این تجمعات، استفادۀ پلیس فرانسه از سلاح‌های فلش‌بال را که در بسیاری از کشورهای اروپایی ممنوع شده است، محکوم کردند.

انتهای پیام/1404

منبع: تسنیم