آخرین اخبار استان قزوین

کد خبر: ۳۳۳۳۲۹ کد خبرنگار: ۲۴ تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۰/۲۳ ساعت: ۱۱:۵۸

راهکار جدید روزنامه دولت برای سیاست منطقه‌ای ایران

نسخه‌های ذلت آمیز برای سیاست خارجه به کشورهای کوچک عربی هم رسید/ ایران تضمین بدهد که تجاوز نمی‌کند!

گرچه نسخه های منفعل سیاست خارجه اعتدالیون و اصلاح طلب در لفافه و در ادبیات به ظاهر عاقلانه و مصلحت آمیز ارائه می شود ولی با کمی لایه برداری از محتوای نظریات به خوبی می توان انفعال را در این نسخه‌ها مشاهده کرد.

به گزارش سرویس سیاسی  صبح قزوین  ، رسانه های حامی دولت که در پنج سال گذشته بخش مکمل نسخه های منفعل سیاست خارجه در برابر غرب و آمریکا هستند، اینبار نسخه ذلت آمیز در برابر کشورهای کوچک عربی مانند قطر و کویت نیز ارائه می‌دهند.

 گرچه نسخه های منفعل سیاست خارجه اعتدالیون و اصلاح طلب در لفافه و در ادبیات به ظاهر عاقلانه و مصلحت آمیز ارائه می شود ولی با کمی لایه برداری از محتوای نظریات به خوبی می توان انفعال را در این نسخه‌ها مشاهده کرد.

روزنامه ایران در سرمقاله خود نوشته است: "راز جلوگیری از تشکیل ناتوی عربی و هرگونه اتحادی علیه ایران، همکاری مداوم ایران با کشورهای کوچک‌تر عربی است؛ به طوری که آنها همان مقدار تهدیدی را احساس نکنند که قدرت‌های بزرگ‌تر مانند عربستان سعودی از جانب ایران تصور می‌کنند. ایران نباید گمان کند که بر زبان جاری کردن کلمات محبت‌آمیز، اعتماد کشورهای عربی را جلب خواهد کرد. ما به سیاست‌هایی نیاز داریم که در عمل اثبات کنند، ایران به دنبال تسلط بر کشورهای آسیب پذیر کوچک‌تر یا مداخله در امور داخلی آنها نیست. عقد «پیمان منع تجاوز متقابل» که می‌تواند جزییاتی درباره ممنوعیت استفاده قدرت‌های خارجی از خاک کشورها برای تعدی تا تضمین عدم مداخله در امور داخلی یکدیگر را دربر بگیرد، یکی از این روش‌هاست؛ هرچند به معنای راه حل نهایی و ایده‌آل نیست. "

این سرمقاله در ادامه حتی امضای منع تجاوز به کشورهای عربی توسط ایران را نیز ناکافی و غیرمطمئن! می داند و می افزاید: "چون دولت‌ها می‌توانند پیمان‌ها را نقض کنند و به راه و روش سابق بازگردند. با وجود این، پیمان منع تجاوز متقابل، یک گام در میان همه گام‌هایی است که ایران باید برای منصرف کردن کشورهای عربی در تشکیل اتحادهای نظامی بردارد. از دیدگاه رهبران این کشورها، در دنیایی که بی اعتمادی حکمفرمایی می‌کند، تضمینی وجود ندارد که روزی ایران با خروج غافلگیر کننده از این پیمان، مزیت تهاجمی بهتری علیه آنها به دست آورد. بنابراین ارائه این پیشنهاد از سوی ایران، بدان معنا نیست که کشورهای عربی با ذوق زدگی آن را خواهند پذیرفت. اما در هر صورت، ارائه چنین پیشنهادی از سوی ایران مفید است. اگر آنها این پیشنهاد را بپذیرند، می‌تواند سنگ بنای درستی برای ساختن اعتماد بیشتر میان ایران و همسایگان کوچک‌تر باشد و اگر از پذیرش آن خودداری کنند، حداقل نشان دهنده نیات صادقانه ایران برای اجتناب از تشدید اختلافات و سوء ظن‌های متقابل است."انتهای پیام/1404