آخرین اخبار استان قزوین

کد خبر: ۳۳۳۲۵۳ کد خبرنگار: ۵۰ تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۰/۲۰ ساعت: ۸:۲۴

رئیس کل دادگستری استان:

۲۰هزار پرونده دادگستری قزوین مربوط به طلاق است

رئیس کل دادگستری استان قزوین گفت: ۲۰هزار پرونده دادگستری مربوط به طلاق و۳۰ هزار فقره اختلاف خانوادگی است که با آموزش مهارتهای زندگی و دادن مشاوره باید این روند اصلاح شود.

به گزارش خبرنگار اجتماعی صبح قزوین ؛ حجت الاسلام قدرتی در سومین نشست شورای پیشگیری از وقوع جرم استان که در سالن جلسات دادگستری کل استان قزوین برگزار شد، اظهار کرد: با هجمه‌ای که به بنیان خانواده در فضای مجازی و واقعی می‌شود همه نگران هستیم و باید اقدامات مقابله‌ای خود را بیشتر کنیم.

وی بیان کرد: آنقدر خبرهای نا امیدکننده در جامعه پراکنده شده که شاید نگرانی را بیشتر کند اما نباید ناامید شویم زیرا جبهه حق و باطل در طول تاریخ با هم در نبرد بوده‌اند ولی پیروزی نهایی با حق است چون باطل ناپایدار و مانند کف روی آب است.

قدرتی تصریح کرد: نه باطل از کار خود کوتاه می‌آید و نه ما کوتاه می‌آییم زیرا شرک با توحید، ظلم با ستم، حق با باطل همواره در تضاد بوده و خواهد بود لذا اینکه برخی می‌گویند بنشینیم با آمریکا مذاکره کنیم اشتباه می‌کنند زیرا حق و باطل با هم کنار نمی‌آیند.

مقام ارشد قضایی استان گفت: باید منسجم‌تر عمل کنیم تا به نتیجه برسیم که در این راستا در کنار برنامه‌های مصوب لازم است دستگاهها وظایف ذاتی خود را دنبال کنند.

رئیس کل دادگستری قزوین اظهار کرد: اینکه دستگاه قضایی استان فقط ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار دارد واقعا ناکافی است اما باید با یک عزم جهادی و شبانه روزی برای موفقیت در کارها همت کنیم.

حجت الاسلام قدرتی بیان کرد: برنامه‌های تکلیفی و مقرر دستگاهها نتیجه نمی‌دهد و باید با نگاه جهادی و انقلابی به میدان بیاییم تا به هدف برسیم و با جرائم مقابله و از آن پیشگیری کنیم.

وی اضافه کرد: حضور در مساجد و گفتگوی مستقیم با مردم بسیار موثر است و شما باید وارد میدان شوید و آسیب‌ها را بگویید و آنها را آگاه کنید تا مردم را روشن شوند و بدانند داریم کار کنیم، حتما نباید فقط به صدا و سیما برویم تریبون ها زیاد است.

گره گشای مشکلات مردم باشیم
این مقام قضایی تصریح کرد: باید گره گشایی از کار مردم را در اولویت برنامه‌های خود قرار دهیم تا رضایت آنها جلب شود.

وی بیان کرد: باید ببینیم برنامه‌های گذشته چقدرتاثیر گذار بوده و ایرادات را هم برطرف کنیم، هر دستگاه اولویت‌ها را تعیین کند تا در سال اینده بهتر عمل کنیم.

قدرتی اظهار کرد: دراین شرایط باید استفاده بهتری از بیت‌المال کنید و برخی آسیبها مانند خشونت، اعتیاد، حاشیه نشینی و زندگی اسلامی را در دستور کار قرار دهید در محورهای چند گانه بررسی کنید.

وی اضافه کرد: در این جلسات مصوب کنیم تا دفاتر ازدواج و طلاق مجاز به ثبت نباشند مگر زوجین در کلاسهای آموزشی شرکت کنند زیرا گاهی مشورت درست شاید مشخص کند اصلا برای همدیگر مناسب نیستند و همان ابتدا منصرف شوند و لازم است شفاف به زوجین کمک کنیم و شاخصها را بگوییم.

قدرتی گفت: هرچند برخی از ابتدا دنبال طلاق هستند تا به مهریه برسند یا سفر خارجی داشته باشند و عقد و طلاق مصلحتی از دیگر مشکلاتی است که قید و بندها را برداشتهاند.

وی تصریح کرد: دستگاه قضایی، استانداری، علوم پزشکی، بهزیستی و دستگاه قضایی باید کمک کنند جوانان روشن شوند لذا به نظر می‌رسد مهمتر از سامانه تسنیم توجه به آموزش مهارتهای زندگی در قبل از ازدواج است.

این مسئول قضایی در ادامه گفت: سالانه ۱۶۰ هزار طلاق در کشور صورت می‌گیرد گه نگران کننده است و باید آموزش و پرورش و دانشگاهها آستین ها را بالا بزند و ازسطوح مختلف آموزش های مهارتی در زندگی را آغاز کنند تا در سن ازدواج با بحران مواجه نشویم.

وی اضافه کرد: باید چند سال قبل از ازدواج مسایل را بگوییم و روی دیگر سکه را بازگو و پیامدهای دوستی‌های نامشروع را بگوییم تا جوانان ما درست انتخاب کنند و ازدواج‌ها منجر به طلاق نشود.

رئیس کل دادگستری استان یادآور شد: باید مدیریت شده و با برنامه عمل کنیم و با خانواده‌ها صحبت کرده و اعلام خطر کنیم و جوانان را در مدارس و دانشگاه‌ها دریابیم تا آسیب‌ها کمتر شود.

قدرتی عنوان کرد: نیازمند کار جهادی هستیم زیرا اگر طلاق کم شود اعتیاد و جرائم دیگر هم کاهش پیدا می‌کند و در دادگستری نیز ورودی پرونده کمتر می‌شود.

رئیس کل دادگستری استان در ادامه با اشاره وضعیت طلاق در استان هم گفت: حدود ۲۰ هزار پرونده طلاق در استان داریم و بیش از۳۰ هزار پرونده مربوط به مسائل خانوادگی است که نشان می‌دهد باید برای کاهش این آسیب با برنامه عمل کنیم.

 قدرتی اظهار کرد: امسال ۲۰ درصد افزایش پرونده وارده در استان داریم که بیشتر آن مربوط به طلاق است و بیش از ۳۸۰۰ زندانی هم داریم که تعدادی از آنها به دلیل مهریه در حبس هستند و این پدیده هزینه زیادی به جامعه تحمیل می‌کند.

وی عنوان کرد: باید سال آینده منسجم‌تر حرکت کنیم و اگر احساس شد زن و شوهر زمینه ناراحتی و اختلاف دارند مشاوره دهیم و نگداریم کارشان به جای باریک برسد.

رئیس کل دادگستری استان در پایان بیان کرد: مشاوره‌ها نباید نوشدارو باشد، دنبال آمار دادن نباشیم و قبل از دادخواست باید مشاوره بدهیم تا از طلاق جلوگیری شود البته این مرحله هم دیر شده باید مصوب شود آموزش‌های قبل از ازدواج در اولویت قرار گیرد تا جوانان مهارت زندگی را یاد بگیرند و به آن عمل کنند.
انتهای پیام/7003