آخرین اخبار استان قزوین

کد خبر: ۳۳۳۲۰۳ کد خبرنگار: ۱۰۰ تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۰/۱۸ ساعت: ۸:۳۸

مدیرکل کمیته امداد استان قزوین:

حدود ۱۱میلیارد تومان زکات در استان جمع‌آوری شد

مدیرکل کمیته امداد استان قزوین گفت: طی هشت ماهه سال جاری بیش از ۱۰ میلیارد و ۸۴۴ میلیون تومان زکات در استان قزوین جمع آوری شد.

مجید مومنی، در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی صبح قزوین  با اشاره به اهمیت زکات بیان کرد: پیگیری برای جمع آوری زکات با روند اداری نتیجه بخش نیست، بلکه لازم است برای اجرای این فریضه، اعتقاد و باور دینی نیز در افراد وجود داشته باشد تا شاهد نتیجه بخش بودن این پیگیری‌ها باشیم.

وی ادامه داد: اگر به امر الهی باور و اعتقاد لازم داشته باشیم دیگر شاهد سستی در اجرای آن نخواهیم بود و قطع یقین براساس وعده الهی نیز برکت را در ابعاد مختلف زندگی شاهد خواهیم بود.

مدیرکل کمیته امداد استان قزوین افزود: طی هشت ماهه سال جاری بیش از 10 میلیارد و 844 میلیون تومان زکات در استان قزوین جمع آوری شد که این رقم اگرچه نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داشت اما ظرفیت استان قزوین فراتر از این عدد است.

وی عنوان کرد: اگر زکات در جامعه جدی گرفته شود مشکل فقر در جامعه به خوبی رفع شده و به تبع آن شاهد برخی آسیب‌ها و مشکلات نخواهیم بود.

مومنی تصریح کرد: کمیته امداد امام خمینی (ره) در موضوع زکات وظیفه دبیری ستاد زکات را بر عهده دارد و ریاست ستاد بر عهده ائمه جمعه است، بنابراین ضوابط مرتبط با دریافت و هزینه‌کرد زکات برگرفته از قواعد و اصول قانونی و دینی است.

وی توضیح داد: زکات از واجبات الهی است از این رو هزینه کرد مبالغ زکات تابع قوانین و موازین شرعی است، البته در اجرای این قواعد اولویت مصرف زکات با همان محل جغرافیایی است که زکات جمع آوری شده است.

مومنی یادآورشد: با توجه به رشد جامعه و استفاده از ابزارهای نوین در ابعاد مختلف، لازم است موضوع زکات نیز به صورت روزآمد مورد توجه قرار گیرد چراکه یکی از ویژگی‌های فقه اسلامی، پویایی و روزآمدی است.
انتهای پیام/2002