آخرین اخبار استان قزوین

کد خبر: ۳۳۲۰۰۰ تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۸/۲۶ ساعت: ۱۱:۴۲ ↗ لینک کوتاه

استاندار قزوین:

جاذبه‌های فضای مجازی ما را از داشتن سیر مطالعاتی غافل می‌کند

استاندار قزوین گفت: جاذبه‌های فضای مجازی انسان را از داشتن یک سیر مطالعاتی هدفمند غافل می‌کند؛ چراکه آگاهی به معنای واقعی کلمه جز از طریق کتاب صورت نمی‌گیرد.

به گزارش خبرنگار فرهنگ و هنر صبح قزوین ؛ عبدالمحمد زاهدی در مراسمی که به مناسبت بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار پیش از ظهر امروز(شنبه) در سالن اجتماعات کتابخانه امام خمینی(ره) قزوین برگزار شد؛ اظهار کرد: مهمترین نیاز انسان حتی پیش از نیازهای فیزیکی، آگاهی است؛ چراکه بدون آگاهی قادر به تامین نیازهای مادی خود نخواهد بود.

وی افزود: در دنیای امروز و شرایطی که در هر لحظه یک تحول مهم علمی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی رقم می‌خورد، آگاهی و دانستن یک نیاز اساسی است که راه‌های دستیابی آن نیز به طرق مختلفی صورت می‌گیرد.

کتاب یک وسیله شناسنامه‌دار و قابل اعتماد است
استاندار قزوین تصریح کرد: هرچند مشاهدات و شنیده‌ها تا حدودی می‌تواند به افزایش آگاهی فرد کمک کند؛ اما فقط لایه سطحی از واقعیت‌های جامعه به انسان منتقل می‌شود.

وی بیان کرد: در دنیای مجازی با موجی از اطلاعات و داده‌ها در بخش‌های مختلف مواجه هستیم که بسیاری از آنها مهم هستند؛ اما این هجوم اطلاعات و داده‌‌ها سرگردانی‌ای برای کسی که خواهان رسیدن به سطح قابل قبولی از دانایی و آگاهی است، ایجاد می‌کند.

زاهدی عنوان کرد: جاذبه‌های فضای مجازی انسان را از داشتن یک سیر مطالعاتی هدفمند غافل می‌کند چراکه آگاهی به معنای واقعی کلمه جز از طریق کتاب صورت نمی‌گیرد.

وی اضافه کرد: اصولا داده‌هایی که در فضای مجازی به ما منتقل می‌شود همه از منبع قابل اعتمادی نیستند؛ در حالیکه کتاب یک وسیله شناسنامه‌دار است که نویسنده و مولف یا مترجم مشخصی دارد، بنابراین با داشتن سیر مطالعاتی در زمینه‌ای خاص می‌توان به تجارب و افکار و نتیجه دست یافت.

استاندار قزوین بیان کرد: امروز کتاب یک نیاز اساسی است که متاسفانه مغفول مانده و این امر نیز علت‌های زیادی دارد که یکی از علل آن این است که با ورود به دنیای مدرن و صنعتی فکر کردیم که باید ادبیات و علوم انسانی را کنار گذاشته و به فراموشی سپرد و دیگر نیازی به کتاب نیست.

وی عنوان کرد: ادبیات ما را به سوی دنیای جدید سوق داده و موجب آشتی انسان با کتاب می‌شود و پس از نهادینه شدن فرهنگ کتابخوانی قطعا مطالعات علمی ما نیز قوام و رونق بیشتری پیدا می‌کند.

لزوم ارتباط مستمر نهادهای فرهنگی جهت هدایت فرزندان به سوی سیر مطالعاتی
زاهدی ابراز کرد: در فضای عمومی جامعه نیز عمدتا به علوم انسانی و ادبیات و فرهنگ توجه خاصی نمی‌شود؛ چون همه چیز را مادی می‌بینیم در حالیکه اساس کار ادبیات و مطالعه و توجه به علوم انسانی است که از این طریق می‌توانیم به سایر علوم دست یابیم.

وی با اشاره به اینکه جاذبه‌های رمان و داستان ما را با کتاب آشتی می‌دهد؛ گفت: عده‌ای در همه جوامع بشری کارشان با کتاب در ارتباط است همچون کتابداران که مانوس با کتاب بوده و گنجینه‌ای از دانش و اطلاعات فراوان هستند.

استاندار قزوین تصریح کرد: باید حرکت و ارتباط مستمری بین انجمن کتابخانه‌ها، آموزش و پرورش، کانون پرورش فکری و اداره کل کتابخانه‌ها وجود داشته باشد تا زمینه‌های مناسب برای ترغیب فرزندان جهت داشتن یک سیر مطالعاتی هدفمند ایجاد شود.

انتهای پیام/۷۰۰۳

منبع: