آخرین اخبار استان قزوین

کد خبر: ۳۳۱۹۹۵ تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۸/۲۶ ساعت: ۱۰:۵۰ ↗ لینک کوتاه

منابع نزدیک به سازمان سیا:

محمد بن‌سلمان شخصا دستور قتل خاشقجی را صادر کرده است

منابع آگاه به واشنگتن‌پست گفته‌اند سازمان سیا به این جمع‌بندی رسیده که ولیعهد سعودی دستور قتل خاشقجی را صادر کرده است. واشنگتن پست به نقل از سیا: ولیعهد سعودی دستور قتل خاشقجی را صادر کرده

به گزارش سرویس سیاسی  صبح قزوین ،واشنگتن‌پست به نقل از منابع آگاه نوشت سازمان جاسوسی آمریکا (سیا) پس از بررسی مستندات، با اطمینان بالا به این جمع‌بندی رسیده که محمد بن‌سلمان ولیعهد سعودی شخصا دستور قتل جمال خاشقجی را صادر کرده است.

این منابع به واشنگتن‌پست گفته‌اند برخلاف روایتی که حکومت عربستان سعودی مطرح کرده، جمع‌بندی سازمان سیا این است که محمد بن سلمان نقش اصلی را در ترور روزنامه‌نگار سعودی داشته است. 

منابع مذکور که به شرط عدم افشای نامشان با واشنگتن‌پست مصاحبه کرده‌اند به این روزنامه گفته‌اند که کارشناسان سیا در راستای تحقیقات خود درباره این پرونده، اسناد و مدارک مختلفی را مورد بررسی قرار داده‌اند.

از جمله این اسناد، تماس تلفنی «خالد بن سلمان» -برادر کوچک ولیعهد سعودی و سفیر عربستان در آمریکا- با جمال خاشقچی است. خالد بن سلمان در این تماس تلفنی که سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا آن را شنود کرده‌اند، از خاشقچی می‌خواهد که برای دریافت مدارک مورد نیاز خود برای ازدواج به کنسولگری عربستان در استانبول برود و به او اطمینان می‌دهد که آسیبی به او نخواهد رسید.

سازمان سیا معتقد است گفتگوی تلفنی خالد بن سلمان با خاشقجی و درخواست از او برای رفتن به کنسولگری سعودی در استانبول به درخواست محمد بن سلمان ولیعهد سعودی صورت گرفته است، اما هنوز مشخص نیست آیا خالد بن سلمان می‌دانسته قرار است خاشقجی در کنسولگری کشته شود یا خیر.

مقامات سیا همچنین با توجه به جایگاه بن‌سلمان در عربستان به این نتیجه رسیده‌اند که امکان ندارد این اتفاق (قتل خاشقجی) بدون آگاهی یا مشارکت او رخ داده باشد چراکه او عملا حاکم عربستان محسوب می‌شود و حتی بر کوچکترین مسائل نیز نظارت دارد.

روزنامه واشنگتن‌پست همچنین در گزارش خود نوشته است که مقامات آمریکایی به جدیدترین ارزیابی سازمان سیا که محمد بن سلمان را با حادثه قتل جمال خاشقجی مرتبط می‌داند، خیلی اعتماد دارند. گفته می‌شود سازمان سیا بخش‌هایی از دولت آمریکا و همچنین برخی مقامات ارشد کنگره را در جریان نتایجی که اخیرا درباره پرونده قتل خاشقجی به آنها دست یافته، قرار داده است.

علاوه بر این، روزنامه نیویورک تایمز نیز اخیرا در گزارشی به نقل از ۳ منبع مطلع از فایل صوتیِ مربوط به لحظه قتل جمال خاشقجی، جزئیات جدیدی را از این پرونده منتشر کرد. طبق گفته این منابع، مدت کوتاهی بعد از کشته شدن خاشقجی در کنسولگری عربستان در استانبول، یک عضو تیم ترور از طریق تلفن به مافوق خود در عربستان سعودی می‌گوید "به رئیست (که احتمالا محمد بن سلمان باشد) بگو، ماموریت انجام شد!"

بر اساس گزارش نیویورک‌تایمز، این فایل صوتی که جینا هاسپل رئیس سازمان سیا نیز آن را شنیده است، از سوی مقامات اطلاعاتی به عنوان قوی‌ترین مدرک در زمینه دست داشتن محمد بن سلمان در قتل خاشقجی قلمداد می‌شود.

نیویورک تایمز در گزارش خود آورده است در حالیکه اسم محمد بن سلمان در این فایل آورده نمی‌شود، اما مقامات اطلاعاتی آمریکا می‌گویند که «رئیست» در این فایل صوتی اشاره به محمد بن سلمان است.

حاکمیت عربستان تا این لحظه کشته شدن خاشقجی را در کنسولگری این کشور در استانبول پذیرفته اما آن را به گردن عوامل خودسر انداخته است. دادستانی کل عربستان هفته گذشته در اعلام نتایج تحقیقات خود، «احمد العسیری» معاون برکنارشده سازمان اطلاعات این کشور را به عنوان آمر قتل خاشقجی معرفی کرد.

انتهای پیام/1404

منبع: باشگاه خبرنگاران