آخرین اخبار استان قزوین

کد خبر: ۳۳۱۲۴۱ تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۷/۲۵ ساعت: ۱۲:۱۹ ↗ لینک کوتاه

اطلاعیه دانشگاه علوم پزشکی قزوین؛

استفاده از لانست‌های مشترک قندخون منجر به انتقال هپاتیت‌ وHIV نمی‌شود

در اطلاعیه دانشگاه علوم پزشکی آمده است؛ در شرایط اشتراک در استفاده از وسایل نوک تیز در تماس با خون، به دلیل اینکه همه افراد منفی بوده‌اند، هرگز بیماری‌هایی چون هپاتیت‌های B و C وHIV منتقل نمی‌شود.

به گزارش خبرنگار اجتماعی صبح قزوین ؛ روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی قزوین اطلاعیه‌ای درخصوص ماجرای خونگیری مشکوک از دانش آموزان تاکستانی منتشر کرد:

در این اطلاعیه آمده است: با توجه به واقعه‌ی رخ داده در یکی از مدارس شهر تاکستان که به موجب آن، فردی بدون مجوز و هماهنگی به گرفتن تست قند خون با لانست مشترک از دانش آموزان اقدام کرد و نگرانی‌هایی که در خصوص انتقال بیماری‌هایی نظیر HIV و هپاتیت ایجاد شد، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی قزوین؛ گزارشی از اقدامات و نتایج حاصله را جهت آگاهی و رفع نگرانی‌های مردم عزیز آن شهرستان و خصوصاً خود دانش آموزان عزیز و خانواده‌های محترم آنان به شرح زیر اعلام می‌کند:

در اولین اقدام بعد از اطلاع از واقعه، همکاران حوزه بهداشت استان و شبکه بهداشت و درمان شهرستان تاکستان از فرد خون گیرنده و دانش آموزان اقدام به نمونه گیری کردند تا چنانچه از قبل یکی از این افراد آلودگی به بیماری‌هایی مثل HIV (ایدز) یا هپاتیت‌های B و C داشته مشخص شود. 

برای انتقال HIV همواره باید یک بیمار مبدا وجود داشته و نیز تماس اتفاق افتاده به گونه‌ای باشد که بالقوه قابلیت انتقال HIV وجود داشته باشد.

انجام این آزمایش‌های اولیه برای شناسایی موارد احتمالی مبتلا به این آلودگی‌ها از قبل بوده که بحمدالله همگی از نظر بیماری‌های منتقله از خون منفی و سالم بوده‌اند.

لذا در شرایط اشتراک در استفاده از وسایل نوک تیز در تماس با خون، به دلیل اینکه همه افراد منفی بوده‌اند، هرگز بیماری‌هایی چون هپاتیت‌های B و C وHIV منتقل نمی‌شود و به عبارت دیگر لانست (ابزار نوک تیز مورد استفاده که برای خونگیری قطره‌ای از نوک دست استفاده شده) بعد از استفاده در دست یک فرد سالم برای یک فرد سالم دیگر استفاده شده که بدیهی است باعث انتقال بیماری‌های اشاره شده در بالا نخواهد شد.

این اطلاعیه در ادامه عنوان می‌کند: به منظور آگاهی بیشتر مردم عزیز استان و خانواده‌های محترم دانش آموزان عزیز به چند نکته اشاره می‌شود:

1) تماس با وسیله‌ای چون لانست که سوزنی توپر بوده و حجم خون بسیار بسیار اندکی را ممکن است حمل کنند، بالقوه به عنوان آسیب‌های با احتمال انتقال بالا محسوب نمی‌شود.

2) آنچه در جریان اخیر پس از استفاده از لانست‌های مشترک برای چک قند خون رخ داده، عملاً در ارزیابی خطر و نیاز به اقدامات پیشگیرانه تشخیصی درمانی، به عنوان کم خطر طبقه بندی شده و نیاز به داروهای پیشگیرانه ندارد.

اقدامات دارویی یا درمان‌های پیشگیرانه زمانی موضوعیت پیدا می‌کند که شواهدی از انتقال آلودگی از فرد آلوده یا بیمار به فرد سالم رخ داده باشد که خوشبختانه در این رویداد، اکیداً چنین اتفاقی نیفتاده و استفاده کنندگان از لانست مشترک همه سالم و عاری از بیماری بوده‌اند.

3) با عنایت به این که همه دانش آموزان در گروه سنی‌ای بوده‌اند که واکسیناسیون هپاتیتB را در نوزادی و شیرخوارگی دریافت کرده‌اند و از مصونیت علیه بیماری مذکور برخوردارند، نگرانی‌ها را از نظر این بیماری بسیار کاهش داده است.

در خاتمه، ضمن اظهار خوشحالی و شکرگزاری به درگاه باریتعالی از اینکه در این رویداد هیچ عارضه یا مشکلی برای دانش آموزان عزیز ایجاد نشده و موضوع ختم به خیر شده است؛ به دانش آموزان عزیز که درگیر موضوع بوده‌اند و خانواده‌های محترم ایشان اطمینان داده می‌شود که هیچ خطری ایشان را تهدید نمی‌نماید و با آرامش خاطر و به دور از نگرانی به درس و زندگی معمول خود بپردازند.

همکاران ما در دانشگاه علوم پزشکی قزوین و شبکه بهداشت و درمان آمادگی کامل خود را برای پاسخ به هر سؤال یا شبهه یا نگرانی که ممکن است در اذهان این عزیزان باقی مانده باشد اعلام می‌نمایند.
انتهای پیام/2002

منبع: