آخرین اخبار استان قزوین

کد خبر: ۳۳۰۵۴۸ تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۷/۱۸ ساعت: ۱۱:۱۷ ↗ لینک کوتاه

سرپرست دامپزشکی شهرستان بوئین زهرا:

شهروندان از خرید و فروش پرندگان بومی خودداری کنند

سرپرست دامپزشکی شهرستان بوئین زهرا گفت: دامپزشکی بوئین زهرا در خصوص خرید و فروش پرندگان بومی و محلی هشدار داد.

دکتر یوسفی، در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی صبح قزوین اظهار کرد: با توجه به اهمیت استراتژیک آنفلوانزای فوق حاد پرندگان و نیز نقش طیور زنده و طیور بومی در اشاعه آن، از عموم مردم  به خصوص مرغداران خواست از خرید و فروش مرغ زنده جداً خوداری کنند.

وی با تأکید بر اینکه آنفلوانزای فوق حاد‌پرندگان بیماری مشترک بین پرندگان و انسان است، افزود: بیماری آنفلوانزای فوق حاد در پرندگان، معمولا با تلفات‌ ناگهانی بدون علائم بالینی و یا با علائم بالینی شامل بی اشتهایی، کاهش تخم گذاری، اسهال، افسردگی، علائم‌تنفسی، کبودی تاج و ریش و خونریزی‌های کوچک روی سطوح سروزی بدن همراه است.

سرپرست دامپزشکی بوئین زهرا تصريح كرد: تلفات ناشی از این بیماری تا 100درصد نیز ممکن است، لذا جهت مقابله با این بیماری رعایت دقیق موارد اعلام شده از سوی سازمان دامپزشکی و ضوابط امنیت زیستی ضروری بوده که در صورت عدم رعایت آن خسارات و ضررهای جبران ناپذیری به صنعت طیور کشور وارد خواهد شد.

وی در پایان با بیان اینکه مرغداران باید طیور مورد نیاز را از مراکز مورد تائید دامپزشکی تهیه کنند، از عموم پرورش دهندگان طیور درخواست کرد: هرگونه تلفات غیرعادی را به اداره دامپزشکی شهرستان به شماره 34222490-028 اطلاع رسانی کنند.
انتهای پیام/2002

منبع: