آخرین اخبار استان قزوین

کد خبر: ۳۲۸۸۴۶ تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۷/۸ ساعت: ۱۰:۴۷ ↗ لینک کوتاه

ابعاد جديد حادثه تروريستي اهواز؛

چه كسي به تروريست‌ها شليك نكرد؟

آنهايي كه مجروح شدند، مي‌گفتند كه اگر يك تفنگ در دست داشتند جلوي اين كار را مي‌گرفتند چون از صحنه‌هاي بدتر از اين در سوريه با پيروزي عبور كردند اما چون رژه بود آنها نمي‌توانستند تفنگ پر از فشنگ همراه داشته باشند. اين افراد قرباني تير خلاص شدند.

به گزارش سرویس سیاسی  صبح قزوین  ،حواشي امنيتي حادثه تروريستي اهواز همچنان ادامه دارد. اغلب مقامات و مسوولان كشور در اين رابطه اظهارنظر كرده‌اند و جملگي تاكيد داشتند كه انتقام خون شهداي اهواز را خواهند گرفت.

با اين حال پس از جلسه بي‌سابقه كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس كه در رابطه با همين موضوع برگزار شد، خبرهايي كه بيش از هر چيز به چشم مي‌آيد،  انگشت اتهام كم‌كاري به سمت تامين‌كنندگان امنيت رژه است.

 روز گذشته بار ديگر حشمت‌الله فلاحت‌پيشه، رييس كميسيون امنيت ملي خبرهاي جديدي از اين حادثه داشت و گفته كه كسي كه پشت تفنگ دوربين‌دار بوده به دليل نامعلومي از دستور فرمانده سرپيچي كرده است.

فلاحت‌پيشه در توضيح جمع‌بندي كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس درباره حادثه تروريستي اهواز گفت: اين كميسيون در جلسه‌اي با حضور وزراي اطلاعات و كشور و با شركت ۹۲ نماينده ديگر مجلس، فيلم حادثه تروريستي اهواز را مورد بررسي قرار داد. فيلمي كه ما در سفر به اهواز از شوراي تامين استان‌ گرفتيم تا در كميسيون مورد بررسي قرار دهيم.

به گفته فلاحت‌پيشه اين فيلم توسط دوربين وزارت اطلاعات كه به صورت ثابت در منطقه رژه مستقر بوده و دوربين ارتش تهيه‌ شده است كه البته به صورت مجازي پخش نشده و فقط دراختيار مسوولان قرار گرفته است.

رييس كميسيون امنيت ملي  به «اشتباه امنيتي» اشاره كرده و گفته «آنهايي كه مجروح شدند، مي‌گفتند كه اگر يك تفنگ در دست داشتند جلوي اين كار را مي‌گرفتند چون از صحنه‌هاي بدتر از اين در سوريه با پيروزي عبور كردند اما چون رژه بود آنها نمي‌توانستند تفنگ پر از فشنگ همراه داشته باشند. اين افراد قرباني تير خلاص شدند.»

همچنين فلاحت‌پيشه از احتمال پخش اين فيلم در جلسه غيرعلني مجلس خبر داد و گفت: «دليلي ندارد كشوري با اقتدار جمهوري اسلامي ايران به دليل اشتباه محاسباتي چند نفر دچار مشكل شود.»

او همچنين روايتي تازه از اين «اشتباه امنيتي» داشت و توضيح داد كه در زمان حادثه تروريستي، فيلمبردار به كسي كه تفنگ دوربين‌دار دستش است التماس مي‌كند كه به سمت آنهايي كه تير خلاص مي‌زنند، شليك كند اما آن شخص منتظر دستور فرمانده‌اش است.»

رييس كميسيون امنيت ملي ادامه داده كه «در زمان حادثه مشرف به جايگاه، ۸ يا ۹ تفنگ دوربين‌دار وجود داشت كه به راحتي مي‌توانستند در عرض ۳۰ ثانيه تروريست‌ها را به درك بفرستند. حتي با يك تفنگ قديمي هم مي‌توانستند اين كار را انجام دهند اما كسي كه پشت تفنگ دوربين‌دار بود در ابتدا حمله تروريستي را باور نمي‌كند و مي‌گويد گلوله‌ها مشقي است بعد كه تير خلاص را مي‌بيند مي‌گويد دستور شليك ندارد. فردي كه پيش اوست به فرمانده زنگ مي‌زند حتي فرمانده به او دستور تيراندازي را مي‌دهد اما باز آن فرد شليك نمي‌كند.»

فلاحت‌پيشه در پايان تاكيد كرده كه ممكن است مشكلاتي بوده و دشمن‌ هم كارهايي انجام داده، همه اين حرف‌ها درست است اما توجيه‌كننده نيست و كميسيون امنيت ملي مجلس به هيچ‌وجه كوتاه نمي‌آيد.

جزئیات عجیب از حادثه اهواز/ ماجرای تیر خلاص
پيش از اين سیدحسین نقوی حسینی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی طی گفت‌وگویی با خانه ملت در خصوص جلسه بررسی حادثه تروریستی رژه اهواز در این کمیسیون که با حضور وزرای کشور و اطلاعات، نمایندگان دستگاه‌های ذیربط از جمله ارتش، سپاه و نیروی انتظامی و نیز استاندار خوزستان برگزار شد، ضمن انتقاد از وضعیت امنیتی مراسم رژه گفت: در این جلسه دو فیلم تأثرآور به نمایش گذاشته شد که بسیار همه ما را متأسف کرد چون چهار تروریست به راحتی 12 دقیقه تیراندازی کرده، رفت‌وآمد داشتند، خشاب خود را عوض کردند و با هم صحبت می‌کردند و هیچ کس به آنها حتی شلیک هم نکرد. نقوی حسینی افزود: این جای تأسف دارد که اینها در این مدت به راحتی حرکت کردند و حتی به مجروحین تیر خلاص می‌زدند.

وی خاطرنشان کرد: ما در عین حال که می‌دانیم این تروریست‌ها توسط حکومت‌هایی مثل عربستان سعودی و امارات حمایت شده و آمریکا نیز این نوع تروریسم را تشویق می‌کند اما در تأمین امنیت، حراست و حفاظت محیط برنامه ضعف‌های زیادی بود و این ضعف از خود ما است. عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با بیان اینکه باید امنیت کامل این مراسم تأمین و رفت‌وآمدها کاملاً کنترل می‌شد اظهار داشت: فضای سبز پشت جایگاه خالی از هر نوع نظارت بود و تروریست‌ها به راحتی می‌آیند و با اسلحه به سمت مردم شلیک می‌کنند.

وی تأکید کرد: این ضعف‌ها در کمیسیون امنیت مورد بررسی قرار گرفت و ما تأکید کردیم که از این خطاها نمی‌گذریم و دستگاه‌های مربوطه باید پاسخگو باشند. نقوی حسینی اظهار داشت: افرادی که در تأمین امنیت مراسم رژه کوتاهی کرده‌اند را مشخص و اعلام می‌کنیم.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس ادامه داد: طبق آنچه در فیلم نشان داده شد، یکی از این تروریست‌ها صبح روز قبل از رژه می‌آید و کاملا محیط را براندازی عملیاتی می‌کند؛ یعنی از ابتدا تا انتهای خیابان را می‌رود و می‌آید و هیچ نیروی امنیتی و نظارتی آنجا حضور ندارد. وی اضافه کرد: گفته می‌شود خانه تیمی این تروریست‌ها کشف و ۲۲ نفر از مرتبطین با آنها دستگیر شدند، حالا سؤال این است که چرا این اتفاق بعد از عملیات می‌افتد؟ نقوی حسینی گفت: اطلاعات که نباید بعد از عملیات برود و اینها را کشف کند.

وی خاطرنشان کرد: به هر حال در این موضوع ضعف‌های جدی وجود دارد که باید مورد بررسی قرار گیرد تا نقاط ضعف امنیتی ما برطرف شود.


انتهای پیام/1404

منبع: ایسنا