آخرین اخبار استان قزوین

کد خبر: ۳۲۶۸۹۱ تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۶/۲۶ ساعت: ۱۱:۴ ↗ لینک کوتاه

سوالات بی جواب درباره دیدار کری و ظریف؛

چه کسی باید از ظریف درباره دیدار با کری جواب بخواهد؟/ رئیس کمیسون امنیت ملی مجلس; کری گفته این دیدارها در جهت صلح است!

در حالیکه ملاقات‌های ظریف و جان کری که دیگر سمتی در کاخ سفید ندارد، سئوالات بسیاری را به وجود آورده است، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس گفته است، جان كری اعلام كرده اين ديدارها در جهت صلح و امنيت ملی صورت گرفته و خواهد گرفت!

به گزارش سرویس سیاسی  صبح قزوین ، «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه کشورمان یکی از مسئولان دولتی است که انتقادات بسیاری به وی وجود دارد. زمان دوری از وعده برجام که در آن ظریف و تیم دیپلماسی هسته‌ای پس از انعقاد قرارداد برجام به کشورمان آمدند و وعده های مختلفی به مردم دادند و ملت ایران را امیدوار کردند و مردم حتی برخی برای این توفیقی که حاضل شده در خیابان ها شادمانی کردند و به خیال اینکه قیمت دلار و هزار تومانی برابر می شوند با در دست گرفتن آن عکس گرفتند، نمی گذرد.

زمانی که تیم هسته ای به کشورمان آمد ظریف و معاونش «سیدعباس عراقچی» همواره قول می دادند که تمام تحریم هایی که به موضوع هسته‌ای ربط دارند از روز اجرای برجام یعنی 26 دیماه سال 1394 طبق قرار داد لغو خواهد شد. اما نه در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما و نه در زمان ترامپ که برجام را قبول نداشت و در انتها تا به اینجا بدون هیچ هزینه‌ای آنرا کنار گذاشته‌ است این وعده ها عملی نشد و امریکایی ها دبه کردند.

در این راستا ظریف در تلویزیون و برنامه «حالا خورشید» رضا رشیدپور حاضر شد و بیان داشت که وضعیت اقتصادی امروز کشور که قیمت دلار حتی از 15 هزار تومان هم رد شد، اگر برجام نبود در سال 93 بایستی اتفاق می افتاد. این درحالی است که همواره تیم دیپلماسی کشورمان و دولتمردان دیگر بیان می کنند که بعد از برجام آلترناتیو و جاگزین دیگری هم دارند که به وقت مناسب رو خواهند کرد. جمله ای که رئیس جمهور در روز سئوال مجلس در صحن بر زبان آورد و بیان داشت به موقع جرئیات و اینکه این برنامه چیست را بیان می کند.

سقوط وعده های دیپلماتیک از لغو شدن تحریم های هسته ای تا لغو برجام توسط آمریکا درحالی است که اروپایی‌ها هم در این مدت به وعده هایی که به کشورمان داده اند عمل نکرده اند. از سوی دیگر به سبب اینکه بخش خصوصی در اروپا تابع قدرت است و آمریکا قدرت بیشتری نسبت به اتحادیه اروپا دارد به نظر می رسد که مذاکره مجدد با «آقااجازه ها» لفظی که روحانی در سال 92 برای اروپایی ها به کار برد و آمریکا را کدخدا نامید، چندان نتایج مثبتی نداشته باشد.

در زمان تحریم ها و مذاکرات ظریف و جان کری شاهد چند اقدام ظریف در حین مذاکرات بودیم که انتقادات بسیاری را در بر داشت. از جمله پیاده روی ظریف و جان کری در خیابان های ژنو محل برگزاری مذاکرات و همچنین عکس گرفتن این دو وزیر خارجه کنار پرچم یکدیگر که به معنی دوستی عمیق میان دو کشور است.

اینک که آمریکا برجام را بدون هیچ هزینه ترک گفته است، شاهد آن هستیم که ظریف دیدارهایی را با «جان کری» وزیر خارجه دولت اوباما برگزار می کند که این موضوع مورد انتقاد جدی «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا قرار گرفته است. از سوی دیگر مشخص نیست که این دیدارهای دیپلماتیک غیر رسمی برای چه منظور و با کدام اجازه انجام می شود. جان کری که امروز سمتی در آمریکا ندارد به چه عنوان با ظریف دیدار می کند و حاصل این دیدارها برای تحقق وعده های برجام چیست؟

این درحالی است که در زمان ریاست جمهوری اوباما نیز آمریکا برای خنثی کردن برجام تحریم های موازی علیه کشورمان اعمال می کرد که همواره توسط وزیر خارجه ایران و معاونش بیان می شد که این موارد با «روح برجام» مغایر است. یکبار هم درباره شرطی که مقام معظم رهبری برای گرفتن تضمین از رئیس جمهور آمریکا برای عملی سازی برجام گذاشته بودند، عراقچی بیان کرد که «امضای جان کری تضمین است» و حال با وجود همین تضمین آمریکا به راحتی از برجام خارج شود. در این میان نکته قابل توجه دیدار دوباره غیر رسمی ظریف و جان کری است. در این شرایطی که امضای جان کری هم نتوانست برجام را نجات بدهد این مذاکرات برای چه منظور انجام می شود؟

این درحالی است که رهبر معظم انقلاب نسبت به مذاکره مجدد و بی فایده با آمریکایی‌ها به مقامات ایرانی هشدار جدی داده اند. در این شرایط ظریف با فردی که سابقه درستی در برجام ندارد و تضمین هایش بر باد رفته و از سوی دیگر سمتی در کاخ سفید ندارد در حال مذاکره بر سر چه موضوعی است. این دیدارهای غیر رسمی می خواهد چه گره ای از مشکلات کشورمان را باز کند؟

این در شرایطی است که مجلس شورای اسلامی در این چند وقت اخیر به سبب انتقاداتی که در حوزه اقتصادی صورت گرفت دو وزیر اقتصاد و کار را استیضاح و روانه منزل کرد اما در حوزه اتفاقات شدیدتری که ظریف و همکارانش در وزارت خارجه انجام دادند هنوز سوال و اقدام جدی مطرح نیست. ظریف بعد از سه سال از برجام که بایستی امروز میوه های آن را مردم ایران می چیدند با دست های خالی به تلویزیون می آید و بیان می کند اگر برجام نبود همین وضعیت دو سال زودتر آغاز می شد اما بایستی بیان داشت که اگر ظریف و همکارانش تنها روی یک گزینه کار کردند و همه تخم مرغ های خودشان را در سبد شکسته برجام چیدند، حالا چه اقدامی برای نجات دستاورد دولت روحانی انجام می دهند؟ 

هرچند برخی نمایندگان مجلس در چندی قبل توانستند ظریف را با سوالاتشان به صحن مجلس بیاورند، اما چه خوب است بهارستان نشینان توضیح دهند که میزان حساسیت شان درباره اقدامات اخیر ظریف چه میزان است؟! و این در حالی است که هر چند وقت، یک خبر حاکی از موضع گیری غلط یا رفتار ناشایست از ظریف و تیم همراه او بروز می کند. نمایندگان ملت باید از خود رفع شبهه کنند که آیا ظریف حاشیه امنی در بین آنها دارد و اگر فرد دیگری در جایگاه ظریف قرار داشت با این حجم عملکرد ناصحیح بازهم مجلس با او اینگونه مدارا می کرد؟!

جالب آنکه حشمت الله فلاحت پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با شبکه العالم، در رابطه ملاقات های کری با وزیر امور خارجه کشورمان گفت: ديدارهای جان كری و دكتر ظريف بی سابقه نبوده است و مقامات سياسی آمريكا زمانی كه در راس قدرت نيستند از هر فرصتی استفاده می كنند تا مسائل مورد علاقه خود و حزبشان را پيگيری كنند.

فلاحت پیشه همچنین تاکید کرده است: در این دیدارها عملا تخلفی صورت نگرفته اما ترامپ سعی كرده اين ديدارها را تخلف جلوه دهد و حتی خواهان احضار وی به دادگستري آمريكا شده اما از جهتی جان كری اعلام كرده اين ديدارها در جهت صلح و امنيت ملی صورت گرفته و خواهد گرفت.انتهای پیام/1404

منبع: جهان