آخرین اخبار استان قزوین

کد خبر: ۳۲۶۸۷۶ تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۶/۲۶ ساعت: ۱۰:۴۱ ↗ لینک کوتاه

️ رئیس پلیس فتا استان قزوین اعلام کرد:

افزایش کلاهبرداری از طریق ارسال پیامک‌ برنده‌شدن در قرعه‌کشی‌

️ رئیس پلیس فتا استان قزوین گفت: شهروندان توجه داشته باشند که برنده شدن شما در قرعه‌کشی می‌تواند یک شگرد مجرمانه برای فریب و به دام انداختن شما باشد.

سرهنگ فخرالدین توکلی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی صبح قزوین اظهار کرد: برخی از افراد سودجو با سوء استفاده از حسن اعتماد هموطنان اقدام به ارسال پیامک‌های جذاب و اغوا کننده کرده و سعی بر کلاهبرداری از شهوندان را دارند.

وی ادامه داد: یکی از شگردهای مجرمانه که در حال گسترش بوده، ارسال پیامک‌های جعلی برنده شدن در قرعه‌کشی‌هاست که قربانیان زیادی را به دنبال داشته است.

این مسئول جدیدترین پیامک‌های ارسالی را با هدف دسترسی به کدهای فعال‌سازی در شبکه‌های اجتماعی دانست و گفت: در یکی از جدیدترین پرونده‌های تشکیل شده در پلیس فتا، فردی سود‌جو با ارسال پیامک‌هایی مبنی بر برنده شدن افراد مختلف در انواع قرعه‌کشی‌ها از دریافت‌کنندگان پیامک درخواست می‌کردند که کد قرعه‌کشی دریافت شده در پیامک را به شماره اعلامی ارسال (forward) کنند.

وی افزود: پیام ارسال شده برای قربانی کد 5 رقمی است که بنا به اظهار فرد مجرم کد قرعه‌کشی است اما این کد همان کد فعال‌سازی اکانت در شبکه اجتماعی است که متاسفانه برخی از کاربران به محض دریافت کد قرعه‌کشی، اقدام به ارسال آن کرده و غافل از تبعات آن منتظر دریافت جایزه هستند.

موارد مشکوک را به پلیس فتا اطلاع دهید
رئیس پلیس فتا استان قزوین اضافه کرد: افراد سودجو بعد از دریافت کدهای فعال‌سازی اقدام به ایجاد اکانت‌های مختلف در شبکه‌های اجتماعی کرده و از جانب قربانی اقدام به انتشار مطالب غیر واقع (درخواست کمک از دوستان و حتی مزاحمت برای آن‌ها) و با برقراری ارتباط با دوستان و بستگان قربانی کنند.

توکلی تاکید‌کرد: شهروندان توجه داشته باشند که برنده شدن شما در قرعه‌کشی می‌تواند یک شگرد مجرمانه برای فریب و به دام انداختن شما باشد.

وی ادامه داد: لذا هرگاه از سوی افراد ناشناس که خود را در قالب کارمند دستگاه یا نهادی دولتی هم معرفی می‌کنند و ادعای برنده شدن شما در قرعه‌کشی را عنوان می‌کنند قبل از هرگونه اقدام و در اختیار قرار دادن اطلاعات به آن فرد به این موضوع با دیده شک و تردید بنگرید و از دادن اطلاعات درخواستی آن‌ها خودداری کنید.

این مسئول اذعان کرد: این احتمال وجود دارد مجرمان با ترفندهایی همچون انتشار تصاویر افراد برنده در سایت، از شما درخواست تصویر و در نهایت اقدام به ایجاد اکانتی جدید با نام، تصویر و شماره شما کرده و از این طریق اقدام به کلاه‌برداری کنند.

وی یادآور شد: در این صورت شما به عنوان مقصر اصلی در برابر مقام قضایی باید پاسخگوی رفتار مجرمانه باشید، لذا در صورت مواجهه با موارد مشکوک که از شما درخواست اطلاعات می‌نماید دقت و حساسیت بیشتری داشته باشید.

رئیس پلیس فتا استان ابراز کرد: متاسفانه بیشتر جرائم سایبری به علت حسن اعتماد هموطنان و عدم رعایت نکات کوچک و جزئی توسط آنان صورت گرفته و به نوعی خود قربانیان مجرمان را در رسیدن به اهدافشان یاری کرده‌اند.

ویدر پایان تصریح کرد: پلیس فتا از کلیه کاربران می‌خواهد در صورت مواجه با موارد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرسCyberpolice.ir بخش مرکز فوریت‌های سایبری، لینک ثبت گزارشات مردمی به پلیس فتا اعلام کنند.
انتهای پیام/2002

منبع: