آخرین اخبار استان قزوین

کد خبر: ۳۲۵۵۸۹ تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۶/۱۸ ساعت: ۸:۳ ↗ لینک کوتاه

در راستای صدور احکام جایگزین حبس؛

پدر کودک آزار به حضور در کلاس‌های کنترل خشم مکلف شد

در راستای صدور احکام جایگزین حبس، پدر کودک آزار به حضور در کلاس‌های کنترل خشم به مدت ۸۰ ساعت مکلف شد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی صبح قزوین ؛ فصل نهم قانون مجازات اسلامی جدید مصوب سال 92 به مجازات‌های جایگزین حبس اشاره دارد؛ بر اساس این قانون، قضات محاکم می توانند با توجه به شرایط متهم و داشتن برخی شروط لازم و قانونی از مجازات‌های جایگزین حبس در حق محکوم استفاده کنند.

یکی از سیاست‌های اصلی قوه قضاییه که در سال‌های گذشته بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است سیاست کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها با استفاده از اعمال مجازات‌های جایگزین حبس است.

قضات به پشتوانه قانونی این سیاست می‌توانند در برخی از جرائم و برای برخی مجرمین از مجازات‌هایی استفاده کنند که هم امکان اصلاح مجرم وجود داشته باشد و هم جامعه از آن مجازات منتفع شود.

دادگستری کل استان قزوین با توجه به این سیاست گام‌های خوب و موثری با صدور احکام جایگزین حبس برداشته است:

در یک نمونه پدری که به اتهام کودک آزاری به تحمل شش ماه حبس محکوم شده بود به علت ابراز ندامت و حسن سابقه، عدم سابقه کیفری و اوضاع و احوال فردی، اجتماعی و خانوادگی مشمول مجازات جایگزین حبس شد.

قاضی غفاری، رییس حوزه قضایی بخش دشتابی در راستای اعمال مجازات‌های جایگزین حبس فرد محکوم را به شرکت در کلاس‌های کنترل خشم در مراکز مشاوره ای معتبر به مدت 80 ساعت و با نظارت اداره کل بهزیستی، مطالعه کتاب‌های پرورش، تربیت و مراقبت از کودکان و نوجوان و کتاب مهارت‌های زندگی ویژه والدین و خلاصه آن در 30 صفحه، ارائه 20 حدیث از ائمه اطهار(ع) راجع به رفتار با فرزند و نحوه تربیت کردن و ارائه همه موارد به واحد اجرای احکام مکلف کرد.

انتهای پیام/7003

منبع: