آخرین اخبار استان قزوین

احتمال آتش سوزی در مراتع به دلیل افزایش دما در فصل تابستان
کد خبر: ۳۱۷۷۴۴ تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۵/۳ ساعت: ۹:۱۲ ↗ لینک کوتاه

معاون نظارت محیط زیست استان قزوین هشدار داد:

احتمال آتش سوزی در مراتع به دلیل افزایش دما در فصل تابستان

معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان قزوین گفت: با توجه به کاهش نزولات جوی، افزایش دما در فصل تابستان و خشک شدن پوشش گیاهی احتمال آتش سوزی در مراتع و جنگل ها بالاست.

عبدالحسین مظفری در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی صبح قزوین اظهار کرد: سالانه بخش‌هایی از مراتع و جنگل‌ها در کشور طعمه حریق می‌شود که با فرا رسیدن فصل تابستان و افزایش دما و خشک شدن پوشش گیاهی این شرایط تشدید خواهد شد.

وی تصریح کرد: این آتش سوزی‌ها خسارات زیادی را به محیط زیست و مردم وارد می‌کند چرا که ذخایر گیاهی و جانوری و میکروارگانیسم‌ها در این مناطق از بین می‌رود و همچنین نبود پوشش گیاهی و درختان در این مناطق باعث ایجاد سیل در هنگام بارندگی‌ها می‌شود.

معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان قزوین افزود: با توجه به اینکه منشأ بسیاری از این آتش سوزی‌ها عامل انسانی بوده، از مردم عزیز در سراسر نقاط استان درخواست می‌شود که حتی المقدور از روشن کردن آتش در مراتع و جنگل‌ها خودداری کنند.

وی عنوان کرد: از مردم درخواست داریم که به هیچ وجه در داخل جنگل‌ها و مراتع آتش روشن نکرده و در مواقع ضروری از سطوح بدون پوشش گیاهی استفاده نموده و اجاق را با سنگ محصور کنید.

این مسئول ادامه داد: پس از اتمام استفاده از آتش از خاموش شدن آن اطمینان حاصل کرده و هیچ گاه خاکسترهای اجاق را بدون اطمینان از خاموش شدن کامل «بوسیله آب یا مدفون کردن با خاک» رها نکنند.

وی اضافه کرد: در صورت استفاده از منقل و اجاق ذغالی و چوبی خاکسترهای اضافی به محیط تخلیه نشود چرا که موجب آتش سوزی علوفه و مواد قابل اشتعال در مراتع خواهد شد، از پرت کردن ته سیگار یا چوب کبریت استفاده شده در طبیعت و مکان‌های مستعد آتش سوزی جدا خودداری کنید.

مظفری اذعان کرد: از از رهاسازی مواد شیشه ای «نظیر انواع بطری شیشه ای و پلاستیکی»، خرده شیشه و اشیا مشابه در داخل مراتع و جنگل‌ها خودداری شود چرا که این اشیا همانند عدسی ذره بین عمل کرده و موجب اشتعال علوفه خشک و مواد قابل اشتعال کف جنگل‌ها و مراتع شده و کانون‌های آتش در مناطق ایجاد میکند.

وی در ادامه توصیه‌های خود گفت:
-از سوزاندن بقایای محصولات کشاورزی در مزارع جدا خودداری کنند و از آتش و مشعل به عنوان منبع روشنایی در جنگل‌ها و مراتع بویژه در هنگام راهپیمایی‌های شبانه استفاده نکنید.

-از بازی کودکان با آتش بویژه در مناطق جنگلی و مرتعی جلوگیری کنید، از حرکات نمایشی و تفریحی بوسیله آتش در مناطق جنگلی و مرتعی خودداری شود.

-از تیراندازی هوایی و یا باهدف مشخص در مناطق جنگلی و مرتعی خودداری کنید.

-هنگامی که موتور خودرو داغ است «پس از طی مسافت‌های طولانی» از توقف در مناطق مستعد آتش سوزی پرهیز کرده و پس از اطمینان از خنک شدن موتور اتومبیل در محلی عاری از پوشش گیاهی آن را به محل کمپ خود انتقال دهید.

این مسئول در پایان از شهروندان عزیز درخواست کرد: در صورت مشاهده آتش سوزی در مراتع و جنگل‌ها مراتب را به سامانه ۱۵۰۴ و ۱۵۴۰ اطلاع دهند تا در در کوتاه‌ترین زمان ممکن مامورین یگان حفاظت محیط زیست و منابع طبیعی و اکیپ‌های اطفاء حریق به محل اعزام و از ادامه آتش‌سوزی و بروز خسارت زیست‌محیطی ممانعت کنند.
انتهای پیام/2002

دیدگاه ها