آخرین اخبار استان قزوین

کد خبر: ۳۱۶۷۴۰ کد خبرنگار: ۱۰۰ تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۴/۲۷ ساعت: ۱۴:۴۵

مدیرکل کمیته امداد استان اعلام کرد:

رشد ۵۵درصدی مشارکت مردم قزوین در طرح اکرام

مدیرکل کمیته امداد استان قزوین گفت: طی سه ماهه نخست سال جاری میزان مشارکت‌های مردمی در طرح اکرام ایتام به نسبت مدت مشابه سال گذشته رشد ۵۵ درصدی داشته است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی صبح قزوین ؛ فرزاد فرهادی، مجید مومنی مدیرکل کمیته امداد استان قزوین ظهر امروز(چهارشنبه) در نشست با معاونان این سازمان بستر کار خیر و نیکوکاری را گسترده دانست و استفاده هر چه بیشتر از این بستر را موجب ارتقای خدمات به محرومان خواند.

وی ادامه داد: سه ماهه نخست سال جاری بیش از 13 میلیارد و چهار میلیون تومان کمک مردمی جمع آوری شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته با پنج میلیارد و 697 میلیون تومان رشد 128 درصدی داشته است.

این مسئول افزود: در این مدت 737 درصد در زکات، یک درصد در صدقات، 55 درصد در اکرام ایتام و 69 درصد در اطعام و افطار نیازمندان رشد داشته ایم.

وی عنوان کرد: استفاده از شیوه‌های پرداخت غیرحضوری، ارتباط هرچه بیشتر میان نیکوکاران و نیازمندان، استفاده از ظرفیت خیران بومی خارج از استان و استفاده از ظرفیت‌های غیرنقدی خیران همچون خدمات و توانایی آنها از برنامه‌های این نهاد برای ترویج فرهنگ انفاق و نیکوکاری است.

کمک بدون هدف منجر به ترویج گداپروری می‌شود

مدیرکل کمیته امداد استان قزوین ابراز کرد: استان قزوین در تعداد مددجویان و جمعیت نیازمندان به نسبت سایر استان‌های همجوار از وضعیت مطلوب تری برخوردار است از طرفی ظرفیت‌های خوبی در حوزه خیران و نیکوکاران وجود دارد.

وی تأکید کرد: استفاده از این توانایی‌ها می‌تواند در راهبرد کاهش محرومیت و فقرزدایی استان قزوین موثر باشد البته دو اقدام در کنار هم باید پیگیری شود؛ در گام نخست لازم است مشارکت‌های مردم افزایش یابد و در گام دیگر کمک‌های مردمی به سمت نیازهای جدی و اساسی محرومان اختصاص و با شناسایی توانایی مددجویان زمنیه اشتغال و خودکفایی و استقلال معیشتی افراد تحت حمایت فراهم شود.

مومنی بیان کرد: نباید اجازه داد کسی به طور دائم و مستمر از خدمات کمیته امداد استفاده کند، چراکه هرگونه کمک بدون هدف منجر به ترویج گداپروری می‌شود از این رو به جز سالمندان، کودکان یتیم و مددجویان بیمار صعب العلاج، سایر مددجویان دیگر باید در یک دوره کوتاه مدت به بازیابی توانایی خود پرداخته و به چرخه زندگی عادی جامعه بازگردند.

این مسئول عزت افراد را با استمرار کمک‌های بلاعوض در تضاد دانست و گفت: باید کاری کنیم که یتیم با استفاده توانایی‌های خود و کمک‌های کمیته امداد امام (ره) تحصیل خود را ادامه داده و با آمادگی شایسته در زندگی از فقر و محرومیت به واقع دور شود، چراکه در این صورت عزتمند زندگی خواهد کرد.

وی یادآورشد: اشتغال زایی، ایجاد درآمد و استقلال معیشتی رویکردی است که باید در خصوص اغلب مددجویان اجرا شود تا شاهد رفع فقر و محرومیت به معنای واقعی در جامعه باشیم.
انتهای پیام/2002