آخرین اخبار استان قزوین

کد خبر: ۳۱۶۲۰۲ کد خبرنگار: ۵۰ تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۴/۲۴ ساعت: ۹:۱۲

سرپرست معاونت آموزش و پرورش متوسطه استان:

مدرسه انرژی اتمی قزوین مهرماه ماه امسال افتتاح می‌شود

سرپرست معاونت آموزش و پرورش متوسطه استان قزوین گفت: مجوز شروع به کار مدرسه انرژی اتمی قزوین صادر شده است و با توجه به پیشرفت کار، این مدرسه برای مهرماه امسال افتتاح می‌شود.

توفیق محمدحسینی در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار اجتماعی صبح قزوین با اشاره به اجرای پروژه مهر اظهار کرد: پروژه مهر معیاری برای شروع سال تحصیلی آموزشی به لحاظ ساماندهی فضا، نیروی انسانی، تجهیزات و دانش‌آموزان است که شامل پوشش تحصیلی و هدایت تحصیلی آنها هم می‌شود.

وی افزود: اهمیت سال تحصیلی آینده به دلیل استقرار پایه دوازدهم است که کار ما را خاص و ویژه کرده است؛ به همین دلیل از آذر ماه سال گذشته بررسی و امکان سنجی استقرار پایه دوازدهم را که یکی از کمیته‌های پروژه مهر است را شروع کردیم.

تخصیص یک میلیارد و 500 میلیون تومان برای تجهیز هنرستان‌ها
سرپرست معاونت آموزش و پرورش متوسطه استان قزوین بیان کرد: بدین منظور جلساتی به صورت منظم و هماهنگ در سطح استان برگزار شد؛ چراکه در سال تحصیلی۹۷-۹۸ حدود ۹ هزار دانش‌آموز به متوسطه دوم اضافه می‌شود.

وی ادامه داد: از این تعداد نزدیک به ۶۳۰۰ دانش‌آموز در مقطع هنرستان بوده که کار ما را مضاعف می‌کند؛ زیرا برای دایر کردن کلاس‌ها نیاز به کارگاه و تجهیزات است ضمن اینکه نزدیک به ۳ هزار نفر دیگر وارد مقطع متوسطه نظری خواهند شد.

محمدحسینی تصریح کرد: هنرستان‌ها نیازمند تجهیزات برای ۶ هزار دانش‌آموز هستند زیرا کتب تغییر کرده و نیاز به تجهیزات به روز است و تجهیزات قدیمی قابلیت استفاده برای سرفصل‌های جدید را نخواهند داشت.

وی اضافه کرد: به همین نسبت نیز نیاز به نیروی انسان توانمند است که معمولا نیاز به بازآموزی دارند؛ چون محتوای آموزشی جدید شده است که البته این مشکل با برگزاری کلاس‌های ضمن خدمت و کارگاه‌های آموزشی رفع می‌شود.

سرپرست معاونت آموزش و پرورش متوسطه استان قزوین بیان کرد: سهم استان قزوین از 17 هزار نفری که امسال در کشور جذب آموزش و پرورش می‌شوند ۶۰۱ نفر است که از این تعداد فقط حدود ۲۰۰ نفر برای شاخه فنی و حرفه‌ای و هنرستان‌ها است.

وی عنوان کرد: اکثر استخدام‌های آموزش و پرورش در دهه ۶۰ بوده که همه آنها در آستانه بازنشستگی هستند، دانشگاه تربیت معلم نیز به مدت ۵ تا ۶ سال تعطیل بود و جذبی نداشت؛ همین امر موجب شده که با خلأ بزرگی در بخش نیروی انسانی در ۴ سال آینده مواجه شویم.

محمدحسینی تصریح کرد: برای پروژه مهر از اوایل خرداد ماه کمیته‌های سازماندهی، تعمیر و تجهیز، توجیه و تبلیغ، تایید صلاحیت‌ها و نظارت و ارزیابی با صدور ابلاغیه‌ از سوی مدیرکل آموزش و پرورش مشغول فعالیت شدند تا برای سال تحصیلی جدید بازگشایی خوبی با کمترین مشکل داشته باشیم.

وی با اشاره به افتتاح دبیرستان انرژی اتمی قزوین گفت: دبیرستان انرژی اتمی ماهیت غیردولتی دارد و سرپرستی این مدارس هم زیر نظر مدرسه انرژی اتمی تهران است.

توزیع تجهیزات هنرستان‌ها با اولویت مناطق محروم
این مسئول اضافه کرد: این مدارس به صورت مشارکتی اداره می‌شوند و فقط آموزش و پرورش وظیفه انتساب مدیر و نظارت بر این مدارس را برعهده دارد؛ همچنین تعمیر و تجهیز مدارس بر عهده سازمان انرژی اتمی است.

وی عنوان کرد: مجوز شروع به کار مدرسه انرژی اتمی قزوین برای مهر ماه صادر شده است و بنا بر اظهار مدیرکل نوسازی استان ساختمان این مدرسه برای پایان مرداد ماه آماده می‌شود و با توجه به پیشرفت کار به احتمال بیش از ۹۰ درصد این مدرسه برای مهرماه افتتاح می‌شود.

سرپرست معاونت آموزش و پرورش متوسطه استان قزوین بیان کرد: همزمان لیست تجهیزات مورد نیاز مدرسه از ما گرفته شده تا به محض آماده شدن فضای مدرسه، تجهیزات آزمایشگاهی و کارگاهی و هوشمند سازی به تعداد ۱۵ کلاس آماده شود.

وی تصریح کرد: مدرسه انرژی اتمی دارای دو مقطع متوسطه اول و دوم است که در متوسطه اول آموزش‌ها عمومی بوده؛ اما بیشتر نگاه در متوسطه دوم به علوم پایه است یعنی همان کتب درسی ریاضی و تجربی تدریس می‌شود اما نگاه ویژه‌ای به جشنواره‌های بین المللی و المپیادهای علمی جهانی دارد.

این مسئول با اشاره به کمبود تجهیزات هنرستان‌ها گفت: وزارت آموزش و پرورش به صورت متمرکز مبلغی را در این بخش به استان‌ها اختصاص داده است؛ که به استان قزوین یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان اختصاص داده شده؛ لذا در حال خرید تجهیزات هستیم و تا پایان تیرماه خرید تجهیزات کامل می‌شود.

وجود ۱۰۶ هنرستان در سطح استان
وی بیان کرد: اسفندماه سال گذشته از همه هنرستان‌های استان، لیستی درخصوص میزان کمبود تجهیزات گرفته شد و این لیست جهت خرید تجهیزات مورد نیاز به تدارکات داده شد.

محمدحسینی تاکید کرد: با توجه به اعتبار اختصاص یافته اولویت بندی شده و تجهیزات خریداری شده با توجه به اولویت بندی صورت گرفته در مناطق محروم توزیع می‌شود.

وی در پایان با اشاره به وجود ۱۰۶ هنرستان در سطح استان عنوان کرد: بیش از ۷۰ رشته فنی و ۱۰۰ رشته کارودانش در کشور وجود دارد که ۲۴ رشته فنی و ۷۲ رشته کاردانش در استان قزوین دایر است.

انتهای پیام/7003